Bir BMW’de ‘M’ logosu varsa eğlenceye hazır olun. En küçük üyelerinden 2 Serisinin proteinlisi BMW M2 için Macaristan’ın Hungaroring Yarış Pisti’ndeydik.

Yazı: Aykut Özdek – Budapeşte – Macaristan

BMW’nin en keyifli ailesi M GmbH’in son üyesi M2 Coupe, kompakt bir güç makinası. Boyutları sizi yanıltmasın. Kendi küçük ama yaptıkları çok büyük. Turbo beslemeli 3.0 litrelik, sıralı 6 silindirli motoru 370 HP güç üretiyor. Sarsıntısız bir şekilde çalışan motor, bu gücüyle günlük hayatta da ne kadar kullanışlı olduğunu kanıtlıyor.

BMW M2 Coupe’nin boş ağırlığı sadece 1.5 ton civarında. Ürettiği 370 HP’den her bir beygir 4 kg’mı hareket ettirmek için çalışıyor. Bu da onu yerinde duramayan yaramaz çocuk edasına sokuyor. Akıllı arka diferansiyeli sayesinde, bu yüksek gücü kontrol etmek çok daha kolay oluyor. Eğer çevik ve becerikli bir sürücüyseniz, BMW M2 Coupe ile eğlenmemeniz için hiçbir neden yok. Yola olan hakimiyeti oldukça üstün. Güç kaybı yaşatmayan yapısı sayesinde elektronik yardımcılar sınırı aştığınız zaman devreye giriyor. 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman, bir performans aracında olduğunuzu hissettiriyor. Oldukça hızlı çalışan şanzıman geçişleri gücü hissettiriyor. Manuel olarak da şanzımanı kontrol edebiliyorsunuz. Direksiyon arkasındaki kulakçıklar ile şanzımana hükmedebiliyorsunuz. Direksiyon tepkileri de oldukça iyi.

Pistte bize ayrılan bölümde yaptığımız sürüşlerde, özel parkurlar bulunuyordu. Bu parkurda özellikle ani manevra hareketleri gerektirecek bölümler vardı. Yüksek hızlarda dahi direksiyonun tepkileri çok yerindeydi. İç mekanda bu kontrolü destekleyen en büyük parçalardan biri ise sportif koltuklar. Vücudu saran koltuklardaki yanal destekler virajlarda elinizden tutuyor. Süspansiyon sistemi konfor odaklı. Her ne kadar spor bir otomobil olmasına rağmen konfor konusunda ciddi görevler üstleniyor. Süspansiyonların darbe emiş konusundaki başarısı etkileyici.
BMW M2 Coupe’yi pistte kullandık. Fakat çok uzun bir sürüş gerçekleştiremedik. Şehir için de toplamda 40 km’lik bir rota yapılmıştı. Dolayısıyla pist harici kullanım için yorum yapmak çok mümkün değil. Şehir beklentilerini karşılayabileceği konusunda bir kaygım yok. Abartılı olmayan bir duruşu var ve konfor odaklı bir yapısı var.

Pistte yaptığımız sürüşte zorlayabildiğimiz kadar zorladık. Hemen hemen tüm isteklere başarılı bir şekilde cevap verdi diyebilirim. Netice de bu bir spor otomobil. BMW M2 Coupe’nin direksiyonuna geçip slow bir müzikte yol alırsanız beklentileriniz değişir. Bana sorarsanız müziğin sesini kapatın ve gaza basın. Egzozdan çıkan homurtular ve vites küçültmelerde patlayan egzoz sesi, en güzel besteyi yapmanız için size yardımcı oluyor.

Eğer günlük hayatta kompakt bir güç makinasına sahip olmak ise arzunuz, BMW M2 Coupe tam size göre. Adrenalin dolu bir sürüş ve güçlü bir yol arkadaşı olacağı kesin. Bunun için 421.984 TL’lik başlangıç fiyatına sahip olmanız gerekiyor.

 

Diğer özel haberler için ücretsiz DigitalCarMagazine’i indirmeyi unutmayın >>

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz