Gelirler İdaresi’nin internet sitesini 2016 yılında biraz karışık hale gelen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeme süreci, artık videomuz ile dert olmaktan çıkıyor.

Bilindiği üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi, araçlarımızın motor hacmine ve model yılına göre belirleniyor. Ayrıca her yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödeniyor. Bu videomuzda size internet üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisini nasıl ödeyeceğinizi anlatacağız. Bu ödemenin sadece kredi kartı ile yapıldığını ve bu sebeple işleme başlamadan önce kredi kartınızı hazır etmenizi tavsiye ederiz.

2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2016 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

 

Motorlu Taşıtlar Vergisini internetten ödemek için; ilk olarak www.gelirler.gov.tr sayfasını ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu sayfanın sağ alt tarafında, Borç Sorgulama ve Ödeme kutucuğunun üzerine mouse’umuz ile gelip MTV Borcu linkini tıklayarak ilerliyoruz.

2016 yılıyla birlikte artık Motorlu Taşıtlar Vergisini ödeyebilmek için belirli güvenlik sorularını geçmek şart. Karşımıza gelen ekrana TC numaramızı, doğum tarihimizi, annemizin evlenmeden önceki soyadının 1. Ve 2. Harflerini giriyoruz.

Ayrıca sistem bizden; eşimiz, annemiz, babamız gibi 1. Dereceden akrabalarımızdan birinin TC kimlik numarasını girmemizi istiyor. Son olarak da ekranda görünen Doğrulama Kodunu girip giriş butonunu tıklıyoruz.

Ekrana otomatik olarak, sahip olduğumuz aracın plaka bilgisi geliyor. Eğer üzerimize kayıtlı birden fazla araç varsa, bu menüden doğru aracı seçip Sorgula ve Öde tuşunu tıklıyoruz.

Bir sonraki ekranda; az önce seçtiğimiz plakaya sahip araçla ilgili ödenmemiş borçlarımız çıkıyor. Öncelikle Borç Bilgileri kısmından ödemek istediğimiz borcu seçiyoruz. Akabinde seçilen borca ait ödeme planı kısmında görülen borcumuzun yanındaki küçük kutucuğu tıklayarak işaretliyoruz.

Ekrana gelen borcun ödeme listesine ekleneceği ile ilgili uyarıyı evet tuşunu tıklayarak geçiyoruz. Daha sonra gelen uyarı ekranında da Tamam tuşuna basıyoruz.

Bir önceki sayfaya geri döndük. Şimdi sağ üstteki ödeme tuşuna tıklıyoruz. Gelen ekranda yapacağımız ödemeler listeleniyor. Son olarak yapmak istediğimiz ödemenin yanındaki kutucuğu tıklıyoruz ve Kart ile öde tuşuna basıyoruz.

Sistem bizi kredi kartı ödeme ekranına yönlendiriyor. Burada kartımızın bilgilerini gerekli alanlara girip ÖDE tuşuna basıyoruz.

3D Secure yani 3 boyutlu güvenlik uygulaması sebebiyle bundan sonraki ekranda, cep telefonumuza SMS gelmesini onaylıyoruz. Bir sonraki adımda ise SMS ile gelen güvenlik kodunu ekrana girerek ödeme işlemini tamamlıyoruz.

3D Secure’u bugüne kadar hiç kullanmayan kredi kartı sahiplerinin, bankaya göre farklılaşan ilk kayıt adımını yaptıktan sonra SMS ile kod alabildiğini hatırlatalım. Bu kayıt süreci yine ekrandaki adımları takip ederek kolaylıkla yapılıyor.

Son sayfada bize ödemenin alındığı mesajı gelmesi gerekiyor. Aksi durumda kredi kartındaki ya da sistemdeki bir sorundan dolayı ödeme alınamamış olabilir. Ödeme alındıysa, bize barkodlu ödeme alındı çıktısı alma linki yaratılıyor. Alındı İndir linkini tıklayarak bu dosyayı bilgisayarınıza kaydetmenizi öneririz. İlerideki bir anlaşmazlıkta bu belge sizin ödeme yaptığınızı ibra etmenizi sağlayacaktır.

 

Şimdiden kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz