VERSION E2

Renault, pick-up segmentine taptaze bir soluk getiren ve enerjik ön tasarımıyla göz kamaştıran bir tonluk RENAULT ALASKAN’ı gün yüzüne çıkarıyor.

Hem sağlam hem de konforlu olan RENAULT ALASKAN, Nissan Navara ile aynı platformda üretilecek ve güç aktarma üniteleri aynı olacak. Ayrıca araç Daimler ortaklığının bazı parçalarını da kullanacak.

Yeni Nissan Navara testimizi izlemek için tıklayın>>>

RENAULT ALASKAN, üst düzey off-road kabiliyeti ile 2.3 litre dCi motoru sayesinde sınıfının en iyi yakıt tüketimini başarıyla bir araya getirecek biçimde tasarlandı. Profesyonel müşterilerin gereksinimlerini karşılamanın dışında hem keyif hem de günlük kullanıma son derece uygun. Ayrıca hafif ticari araçlar alanında sahip olduğu deneyim sayesinde Renault, müşterilerinin gereksinimlerine uygun geniş bir servis, dönüşüm ve aksesuar yelpazesi sunuyor.

Renault son 18 yıldır Avrupa’nın bir numaralı hafif ticari markası durumunda. Renault, Latin Amerika ve Afrika pazarlarında sahip olduğu güçlü pozisyonlara ek olarak hafif ticari araçlar konusunda üst düzey bölgesel oyuncu olmaktan çıkıp üst düzey bir global oyuncu haline gelme yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2015 senesinde 15 milyon adet satılan hafif ticari araçlar önemli bir stratejik pazar durumunda. Söz konusu pazarda her sene beş milyon adetlik satış gerçekleştiriliyor; yani tüm dünyadaki hafif ticari araç satışlarının üçte birinden fazlası. 18 yıldır Avrupa’nın bir numaralı hafif ticari markası ünvanıyla ve hem Güney Amerika’da hem de Afrika’da güçlü konumuyla Renault Grubu üç tesiste üretilecek olan RENAULT ALASKAN ile birlikte adeta vites yükseltiyor. RENAULT ALASKAN, Renault’nun uzun süredir varlığını sürdürdüğü Latin Amerikalı pick-up pazarlarında lanse ediliyor. Araç ilk kez, ilk gösteriminin gerçekleştirildiği Kolombiya’da satışa sunulacak.

Renault Grubu 2015 senesinde hafif ticari araç pazarında güçlü bir yıl geçirdi ve 387,00 adetlik satış rakamına ulaştı. Söz konusu rakam, toplam pazarda %6,3’lük azalmaya rağmen %12,4’lük artış anlamına geliyor.Mayıs 2016 sonunda tüm dünyadaki hafif ticari araç satışları 167 bin adet olarak gerçekleşti: Bu, Mayıs 2015 sonu ile kıyaslandığında daralma gösteren bir pazarda (-%4) +%15’lik artış anlamına geliyor.

 

RENAULT ALASKAN: göz kamaştırıcı bir pick-up

Sağlam olduğu kadar konforlu da olan RENAULT ALASKAN son derece güçlü, her ayrıntısı dâhice düşünülüş bir araç. Fransa, Japonya ve Latin Amerika’da yürütülen çalışmalarla geliştirilen RENAULT ALASKAN dünyanın her yerindeki müşterilerin çok çeşitlilik gösteren gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip. Upuzun bir listeden oluşan gövde tipleri çift kabinliden şasi kabinine, uzun veya kısa şasiden geniş ya da dar gövdeye kadar uzanıyor. Renault aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçlarını eksiksiz biçimde karşılamak için çok geniş bir servis, kişiye özel dönüşüm ve aksesuarlar yelpazesi sunuyor.

Dikkat çekici tasarım

RENAULT ALASKAN’ın statü yükseltici görüntüsü söz konusu segmentteki müşterilerin estetik taleplerini kusursuzca yerine getirdiği gibi Renault markasının kimliğini de yansıtıyor. Aracın sahip olduğu endamlı ve güzel hatlar Renault tasarım anlayışını bünyesinde barındırıyor ve bu haliyle pick-up dünyasına görsel açıdan hoş bir dokunuş getiriyor.

 

RENAULT ALASKAN: Güçlü ve ekonomik

Renault 2.3-litrelik dCi motoru sayesinde segmentinin en iyi yakıt tüketimi

RENAULT ALASKAN gücünü Renault’nun kendini çoktan kanıtlamış olan dört silindirli, çift turbolu dizel motorundan alıyor. Bu motor Renault Master serisinde de kullanılıyor:

160bg ve 190bg versiyonları,

Sıra dışı hızlanma ile birlikte RENAULT ALASKAN’ın sınıfındaki en düşükler arasında yer alan yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları,

Çift-turbo teknolojisi: düşük motor devrinde pürüzsüz hızlanma için küçük bir turbo ile birlikte daha yüksek devirlerde performans için daha büyük bir turbo,

Farklı iki motor da ayrıca sunuluyor (pazarlara bağlı olarak): 2.5 litre benzinli motor (160bg) ve 2.5 litre dizel motor (160bg ve 190bg).

Altı vitesli düz vites kutusu veya yedi vitesli otomatik vites kutusu seçeneği ile birlikte iki veya dört tekerlekten çekiş seçeneği.

Kusursuz off-road kabiliyeti

Sürüş modları: 2WD (arka tekerlekten itiş) / 4H ve 4LO (Integral 4WD)

2WD: günlük kullanım ve kaplanmış yollar için – daha iyi yakıt tasarrufu ve daha iyi kullanım,

4H (60 km/s’ye kadar hızlarda devreye girer): yol tutuşu kısmen kaybolduğunda (ıslak yol, kayalık yerler, vs.) 100 km/s’ye kadar,

4LO (araç durağan haldeyken deveye girer): yol tutuşu tamamen kaybolduğunda (kum, kar, derin çamur, vs.).

Elektronik Sınırlı Kaymalı Diferansiyel (eLSD): 4WD ile birlikte daha emniyetli, daha emin bir sürüş sağlıyor. Söz konusu ileri sistem tekerlek hızlarını sürekli gözlem altında tutan frenleme sensörlerinden istifade ediyor. Sistem her hangi bir akstaki iki tekerlekten bir tanesinin diğerine oranla daha hızlı döndüğünü saptarsa, hafifçe fren uyguluyor ve daha iyi yol tutuşu için daha hızlı dönen tekerlek yavaşlatılıyor. Böylece viraj alma kabiliyeti artırılıyor ve emniyetli bir sürüş sağlanıyor.

Arka kilitli diferansiyel: zorlu durumlara karşı arka diferansiyelin mekanik olarak kilitlenmesi.

Araç kontrol yardımcıları: tehlikeli manevralar esnasında sürücüye yardımcı olur, sürüş konforunu ve emniyeti artırır:

Yokuş Kalkış Desteği (HSA): yokuşta kalkış yaparken frenleri kısa süreliğine devreye sokarak aracın geri kaymasını engeller,

(HDC): yokuşta seyrederken aracın hızlanmasını engellemek maksadıyla frenleri kontrol atında tutar.

Artı: Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Dağılımı (EBD), Fren Desteği (BA), Elektronik Stabilite Programı (ESP).

 

Geniş bir servis, dönüşüm ve aksesuar yelpazesi

Ticari müşterilere yönelik özel servisler

Uzman Renault Pro+ şebekesi tüm profesyonellerin gereksinimlerini karşılıyor. Aracını ticari amaçla kullanan bir RENAULT ALASKAN müşterisi tüm bu hizmetlerden istifade edebiliyor.

Dünya çapında uzmanlaşmış Renault Pro+ şebekesine 2016 sonuna kadar 4 ülkede 700 Renault Pro+ merkezi dâhil olacak. Latin Amerika’da: 65 tanesi Brezilya’da; 18 tanesi Arjantin’de; 9 tanesi Kolombiya’da ve 3 tanesi de Şili’de.

Kişiselleştirmeye yönelik aksesuarlar

Yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıracak bir dizi özellik: kayar tabla, metal basamak, yatak ayırıcı; vs.

Yatağı korumaya ve bu yolla yükü emniyete almaya yönelik teklifler: yatak kaplaması, c-kanalı ve kayar kancalar, alet kutusu, vs.

Kişiselleştirme pick-up sahiplerinin çok düşkün olduğu stil aksesuarlarıyla da mümkün hale getiriliyor.

 

Duster Oroch Brezilya’da 2015 senesinde “Yılın Pick-up’ı” seçildi ve bu segmentte şimdiden %5,4’lük pazar payına sahip;

Duster Oroch Kolombiya’da piyasaya çıktıktan sadece iki ay sonra en iyi satan ikinci pick-up unvanını elde etti;

Duster Oroch Arjantin’de piyasaya çıktıktan sadece bir ay sonra arım tonluk pick-up segmentinde en iyi satan ikinci pick-up unvanını elde etti.

Renault Latin Amerika’da uzun süredir varlığını sürdürüyor

Amerika Bölgesi Renault Grubu için büyük önem taşıyor:

Amerika: 2015’te 355 bin 151 adetlik satış (pazar payı: 6.3%),

Brezilya Renault Grubu’nun iki numaralı pazarı durumunda: 181 bin 504 adet (pazar payı: 7.3%),

Arjantin: 79 bin 383 adet (pazar payı: 12.7%),

Kolombiya:  49 bin 331 adet (iki puan artışla pazar payı 18.6%).

Brezilya, Arjantin, Kolombiya ve Şili’de dört üretim tesisi:

1998’de hizmete giren Brezilya (Curitiba) tesislerine bir binek otomobil tesisi (gövde ve montaj), bir motor tesisi ve bir hafif ticari araç tesisi dahil. İki üretim hattında imal edilen ana araçlar Logan, Sandero, Duster Oroch ve Master. Bu tesis aynı zamanda yepyeni A segmenti modeli Kwid’i de üretecek;

1955’de hizmete giren Arjantin (Cordoba) tesislerinde Clio II, Kangoo ve Fluence üretiliyor. Kısa bir süre zarfında da yeni Renault Logan ve Renault Sandero’yu 2018 yılında da RENAULT ALASKAN’ı üretecek;

1969’da hizmete giren Kolombiya (Envigado, Medellin) tesislerinde Clio II, Yeni Logan, Yeni Sandero ve Sandero Stepway, ve Duster üretiliyor;

1969’da hizmete giren Şili (Los Andes) tesislerinde 2015 senesinde 297 bin vites kutusu üretildi.

Yaklaşık 900 bayiden oluşan bir şebeke.

Curitiba, Brezilya’da yerleşik bir teknoloji merkezi  (Renault Technology Americas) ve Sao Paulo, Brezilya’da kurulu bir tasarım merkezi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz