Yeni Mazda MX-5’i Türkiye lansmanında inceledik ve test ettik. İşte araçla ilgili yorumlarımız.

1.5 litrelik motorla eğlenmek mümkün mü? Bizce, yeni Mazda MX5 ile tanışmadan karar vermeyin…

 

Merhaba,

Bugün sizler için Mazda’nın efsanevi roadster modeli MX-5’i inceleyeceğiz. Dördüncü nesliyle karşımızda olan MX-5’in geçmişi ‘80’li yılların sonuna kadar uzanıyor.

Ünlü Amerikan Dergisi Motortrend’in o dönemki editörünün, Mazda kurmaylarına tarif etmesi üzerine geliştirilen MX-5, bugüne kadar dünya genelinde 1 milyon satmış.

Son nesil MX-5 geçtiğimiz aylarda hem Dünya’da Yılın Otomobili hem de Dünya’da Yılın Tasarımı ödülünü almış bir araç.

Araç, markanın “KODO tasarım” felsefesine sadık kalınarak tasarlanmış. Küçük ve kısık bakan farlar otomobilin menşeini ortaya koyarken, uzun motor kaputu ve kısa bagaj bölümü ile tipik bir roadster olduğunu bize hissettiriyor.

Basitliği ve sürüş zevki ile ön planda olan yeni MX-5, Türkiye’de 1.5 litre SKYACTIV-G ve 2 litre SKYACTIV-G motorlar ile satılacak.

1.5 litrelik motor 131 beygir güç, 150 nivtonmetre tork çıkışına sahip. 2 litrelik motorsa 160 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor.

1.5 litrelik versiyon 0’dan 100 km hıza 8.3 saniyede ulaşırken, 2 litrelik kardeşi aynı hıza 1 saniye daha iyi sürede ulaşıyor.

MX-5 Türkiye’de 3 donanımla satılacak. 1.5 litre motor ve baz donanımlı versiyonun fiyatı 102 bin TL olacak.

2 litrelik en üst versiyonsa 150 bin 450 TL’den satılacak. Peki kaç şanslı kişi bu araca Türkiye’de ulaşabilecek? Gelin bunu da Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Bey’e soralım.

Eğer amacınız yüksek sürat yerine virajlı yollarda, üstü açık bir otomobille keyif yapmaksa Mazda MX-5 tam size göre. 1.5 litrelik motor gücüyle iddiasız görünse de aracın hafiflemiş olması eğlenmeye yetiyor.

MX-5 yere sağlam basıyor ve alçak oturma pozisyonu ve hassas direksiyonu ile tam bir viraj avcısı. Aracı alacakların her gün yüzlerinde bir gülümseme ile evlerine döneceklerine inanıyoruz.

 

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz