Otomobil teknolojilerindeki yeniliklerin öncüsü olan ve pazara sunulduğu zamandan bu yana sadece Avrupa’da 4,5 milyondan fazla satılan Ford Mondeo 20. yaşını kutluyor.
Hava yastıklarının standart donanım olmasına öncülük eden, James Bond filmlerinde yer alan Ford’un yaratıcı otomobili Ford Mondeo, 20’nci yaş gününü Avrupa’da ulaştığı 4,5 milyondan fazla satış adetiyle kutluyor. Mondeo, beş yıl süren ve 4,6 milyar dolarlık bir geliştirme programının sonucunda, 1993 yılında pazara sunuldu. Mondeo, 1994’de Yılın Otomobili seçildi ve bugüne kadar kendi sınıfında standartları belirlemeye devam ederek, geride bıraktığı 20 yılda, Avrupa çapında 20’den fazla ödül kazandı.
Mondeo pazara sunulduğu günden itibaren, Avrupalı müşterilerine, ekonomik olarak karşılayabilecekleri gelişmiş ve ileri seviye teknolojik özellikler sundu. İlk nesil modeli, standart donanım olarak sürücü hava yastığı, bir opsiyonel yolcu hava yastığı, çekiş kontrolü, ayarlanabilir süspansiyon, ABS ve hidrolik direksiyon gibi önemli yeni donanımlar getiriyordu.
1996 yılında makyajlanan Mondeo modeli, 1998 yılında standart donanım haline getirilen opsiyonel yan hava yastıkları, dört-kanallı ABS ve daha düşük araç ağırlığı özelliklerini getirdi. Ford, bir kaza olması halinde en etkin ve etkili emniyet özelliklerini anında hesaplayan sensörler sistemini kullanan “Akıllı Koruma Sistemi”ne de sahip ikinci nesil Mondeo’yu 2000 yılında pazara sundu. Ayrıca Mondeo, Ford sürücülerine ilk defa otomatik yanan farları ve yağmur sensörlü silecekleri sundu.
2006 yılında çekilen “Casino Royale” filminde bir James Bond otomobili olarak beyazperdede kendine yer bulmasından sonra, üçüncü nesil Mondeo modeli, 2007 yılında piyasaya çıktı. Mondeo, 2010 yılında Ford EcoBoost benzinli motor teknolojisi ile bir kez daha güncellenerek kullanıcıların beğenisine sunuldu.
Tamamen yeni global Mondeo, 2014 yılında pazara sunulacak ve 1,0 litrelik EcoBoost benzinli motoru; benzinli hibrid elektrikli modeli (HEV) ; sektörün ilki olan adaptif LED farlar ve ayrıca hava yastıklı arka emniyet kemerlerinin Avrupa’daki ilk örneği de dahil olmak üzere, sahip olduğu yenilikçi vizyonunu ileri teknoloji donanımı ile sürdürmeye devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz