Goodyear EMEA ve Avrupa Sürücü Okulları Federasyonunun (EFA) yeni araştırmaları, Avrupa’daki sürücülerin çoğunluğunun (%66) olumsuz hava koşullarına hazırlanmanın önemini anlamadan ehliyet aldığını ortaya koyuyor. Sürüş eğitimi veren eğitmenler, sürüş testini geçen tecrübesiz sürücülerin sadece yüzde 34’ünün elverişsiz hava koşullarına hazırlanmanın önemini anladığını belirtiyor.

Goodyear EMEA, geçen sene genç sürücülerin katılımıyla gerçekleştirdiği yol güvenliği anketini bir adım öteye taşıyarak Avrupa Sürücü Okulları Federasyonu (EFA) işbirliğiyle genç sürücüleri eğiten öğretmenlerin katıldığı bir anket gerçekleştirdi.

Goodyear gerçekleştirdiği bu araştırmayla, genç sürücülerin yol güvenliği ile ilgili farkındalıklarını artırmayı, fikir ve tecrübe seviyelerini daha iyi anlamayı hedefliyor. Araştırmanın olumsuz hava koşullarına hazırlık bölümünde, Türkiye’deki sürücü eğitmenlerin yüzde 82’sinin öğrencilerine kötü hava koşullarında yapılması gerekenleri öğrettiği ortaya çıkarken, Avrupa’da bu oran ortalama yüzde 51’e denk geliyor. Sonuçlar, sürüş eğitmenlerinin kötü hava koşullarına hazırlanmanın önemini öğrencilerine aşılamak için zamanı olmadığını ortaya koyuyor.

2013 yılında yapılan araştırmada, sürüş eğitmenlerine göre, bakımlı lastiklerin önemi, genç ve acemi sürücülerin sadece yüzde 38’i tarafından anlaşılıyor ve öğrencilerin sadece yüzde 40’ı tarafından yağ, antifriz ve silecek sıvısı seviyesini kontrol etmeyi bildiği ileri sürülüyor.

Öte yandan 2012 yılında yapılan araştırmada acemi sürücülerin yüzde 89’unun yol güvenliği için bakımlı lastiklerin öneminin farkında olduğu, yüzde 60’ının diş derinliği kontrolü yaptığını, yüzde 82’sinin ise yağ, antifriz ve silecek sıvısı seviyesini kontrol ettiğini ortaya koymuştu. Bu iki anket karşılaştırıldığında; acemi sürücüler daha çok kendine güveniyor ve olumsuz hava şartlarında ne yapmaları gerektiğini bildiklerini düşünüyorlar.
Güvenli sürüşü teşvik etmek amacıyla, karşılaşılacak farklı yol ve mevsimsel koşullarda sürücülere yardımcı olabilecek yenilikçi lastikler geliştirme konusunda lider Goodyear’ın 2012’de genç sürücülerin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırmada, acemi sürücülerin yüzde 50’sinin olumsuz hava koşullarında araç kullanmaya hazır olmadığı, sadece yüzde 60’ının sıcaklıklardaki düşüş nedeniyle yaz lastiklerini kış lastikleri ile değiştirdiği ortaya çıkmıştı. 2012’de çıkan sonuçlardan bir diğer bulgu ise genç sürücülerin ıslak yolda araç kullanırken kendine güven duymamalarıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz