EuroNCAP Türkiye’de pek çok kişinin merakla beklediği “Fiat Egea ne kadar güvenli?” sorusuna cevap verdi.

Öncelikle EuroNCAP’in teste katılan araçları kendisinin temin ettiğini ve birkaç karoser tipi olan araçtan birini teste dahil ettiğini hatırlatalım. Bu seferki test konuğu Fiat Egea HB / Tipo oldu.
Standart güvenlik donanımıyla teste katılan Egea HB beş üzerinden 3 yıldız alabildi. Opsiyonel güvenlik donanımları alındığındaysa test sonucu 4 yıldız olarak değişti. Bu artışı yaratansa opsiyonel olarak sunulan çarpışma önleyici sistem oldu.  Testle ilgili basına konuşan EuroNCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen “Fiat Egea HB/Tipo ödenilen bedelin karşılığını daha fazla sunan fonksiyonel bir otomobil olarak pazarlanıyor. Ancak güvenlik anlamında segmentindeki rakipleri ile mücadele verecekse aracın güvenlik seviyesini artırmalılar. Müşteriler de araçta güvenli kalmak istiyorlarsa kesinlikle opsiyonel güvenlik paketini almalılar” dedi.

Önden çarpışmada ortalama bir sonuç alan araç asıl puanları tam örtüşmeli önden çarpışma testinde kaybetti. Bu çarpışmadan test mankenlerinin göğüs kafesinde ciddi basınç görülürken koruma düzeyi vasatı aşamadı. Egea HB çocuk korumasında da hayal kırıklığı yaşattı. Önden çarpışmada çocuk mankenlerin boyun bölümlerinin ciddi zarar görebileceği belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz