Mazda markası denildiğinde çevremizdeki pek çok kişiden oldukça iyi otomobilleri olduğunu fakat parça fiyatları yüzünden alırken iki kere düşünülmesi gerektiğini duyarız. Markanın eski distribütörünün geçmiş yıllarda uyguladığı yüksek parça fiyatları sebebiyle oluşan algıyı kırmak isteyen Mazda Türkiye iddialı bir adım attı. Artık Mazda Modelleri rakiplerinden daha ucuz yedek parça fiyatlarına sahipler. Bu sayede Mazda parçası pahalıdır söylentisi de sona eriyor…
Konuyla ilgili Mazda Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan’nın Basın bilgilendirmesi şu şekilde;

-Mazda markası çok sıkıntılı bir dönemin ardından ümit vadeden ürünler ve yeni bayi teşkilatı ile yeniden harekete geçiyor.
-Bugüne kadar olan süreçte oldukça yıpranmış bir markayı tekrar ayağa kaldırıyoruz.
-Fakat diğer markalara kıyasla hiç bir telaşımız yok, bildiğiniz gibi mazdayı mühendisler yönetiyor ve onların iş anlayışında olduğu gibi sakin, en iyi, en kaliteli bir şekilde ve doğru zamanda harekete geçmek istedik.
-Mazda da bir ürün tasarlandıktan sonra en az 5 yıl deneniyor ve sıfır hataya en yakın noktada seri üretime geçiliyor.Belki dikkatinizi çekmiştir, Mazda da geri çağırma kampanyası yoktur, tüm tarihi boyunca belki toplamda birkaç adet olmuştur, çünkü hiçbir zaman ticari düşünülmez,bazı markaların yaptığı gibi biz üretelim, hata çıkarsa geri çağırmalar ile toparlarız, bu arada satabildiğimiz kadar satalım mantığı KESİNLİKLE YOKTUR.
-Siz değerli basın mensupları ile birlikte olmaktan son derece memnuniyet duyuyorum, amacımız özet bir şekilde piyasada yanlış olarak bilinen bir konuyu açıklığa kavuşturmak ve birkaç noktanın altını çizmek.
-Bugün Türkiye yollarında 80,000 civarında mazda araç var, bu yıl yaklaşık 1400 araç sattık, rakkam çok küçük fakat geçen yıl ile mukayese edildiğinde %40 büyüdük, dolayısıyla doğru yoldayız.
-Ürünlerimiz çok sağlam,Avrupada bağımsız bir kuruluşun 200,000 araç üzerinde yaptığı araştırmada Mazda %17 ile dünyanın en az arıza yapan aracı, bu netice araçta kullanılan parçaların ve aracın kalite seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.
-Bu kadar kaliteli olan bu yedek parçalar maalesef Türkiye de çok pahalı olarak biliniyor, işte benim sizlerle paylaşmak istediğim konu budur.

cats

-Yukardaki tablo da (oto analizden alınmıştır) görüldüğü gibi Mazda Yedek Parça konusunda pahalı değil tam tersi Türkiye deki en ucuz markaların arasındadır.
-Geçmişte kalan ve bugün kesinlikle aslı olmayan bu imaj bizi üzmektedir.Bu sebeple bu bilgilendirmeyi yapma ihtiyacı duyuyorum.
-Mazda sisteminde kullanılan E KATALOG sayesinde 1985 Yılından itibaren üretilen tüm modellerin yedek parçalarını Yetkili Servisler üzerinden temin etmek mümkündür, her markada bulunamayan bu sistem geçmişten bu güne mazda kullanıcılarının güvencesidir.
-Dünyanın neresinde olursanız olun herhangi bir yetkili servise gittiğinizde Mazda DSR sistemi (digital service record) aracınızı tanır ve bugüne kadar olan tüm geçmişini, yapılan müdahaleleri, değişen parçaları anında karşınıza çıkarır.
-Özellikle altını çizmek istiyorum, biz burada bir distribütör değiliz, Mazda nın kendisiyiz, düşünce yapımız ve kullanılan sistemler tamamen aynıdır, bir ara kademe ve ticari konularda herhangi bir ara komisyon söz konusu değildir.

2 YORUMLAR

  1. öyle mi ?? dün yetkili mazda servisinden 2011 mazda3 ön koltuk iskelet fiyatı sordum , 2800 TL cik.. konfor ve güvenlik açısından artılarına kimse laf edemez belki ama yedek parça fiyatı ucuzladı demeyin hiç,,tek göz sol arka park sensörü 600 tl olur mu el insaf…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz