Otomobil motorları en fazla kış aylarında, ilk çalıştırma sırasında zarar görüyor. Bu nedenle kış aylarında, motor yağı seviyesinin düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi gerekiyor.

 

Sıcaklıkların büyük ölçüde düşmeye başladığı şu günlerde, araçların kış bakımlarına dikkat etmek gerekiyor.

Kışın motor yağı seviyesinin düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen  ExxonMobil Otomotiv Satışlar Uzmanı Aydın Güney, otomobil motorlarının en fazla kar, buz ve aşırı soğukların yaşandığı kış aylarında zarar gördüğünü belirtti. Güney, motor yağı seviyesindeki azalmanın kış şartlarında daha tehlikeli hale gelebildiğini, bu nedenle otomobillerde kış bakımı yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Geleneksel motor yağlarının çok düşük sıcaklıklarda kalınlaşarak akışkanlığını kaybettiği konusunda da sürücüleri uyaran Aydın Güney, Mobil 1 sentetik motor yağlarının eksi 40 oC derecede bile akışkanlığını koruyarak aşınmayı azaltıp motor ömrünün uzamasına yardımcı olduğunu söyledi.

Türkiye’deki sürücülerin çoğunun tam sentetik motor yağı kullanmanın, soğuk havalarda araçlarının motorunu koruduğundan habersiz olduklarına dikkat çeken Güney, “Motor aşınmaları en fazla soğuk havalardaki ilk çalıştırmada görülmesine karşın, yaptığımız araştırmalarda, sürücülerin yarısının araçlarının motorunu nasıl koruyacağını bilmediği ortaya çıktı” dedi.

Türkiye’nin 30 farklı noktasında bulunan  Mobil 1 Center’lar araçların kış bakımlarını ve kontrollerini kısa süre içinde gerçekleştiriyor. Yağ değişimini yapan Mobil 1 Center yağlama merkezleri, yağ değişiminin yanı sıra; ücretsiz olarak lastiklerden frenlere, yağ seviyesinden süspansiyon sistemine kadar, 10 kritik nokta kontrolünü sadece 15 dakikada sağlıyor. Mobil 1 Center yağlama merkezleri, dünyanın önde gelen sentetik motor yağı Mobil 1 ile birlikte müşterilerine hızlı, modern, temiz, konforlu ve pratik bir hizmet anlayışı sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz