Location Front Quarter Volvo S90 Mussel Blue

Volvo’nun merakla beklenen lüks sedanı S90 nihayet tanıtıldı. Araç ilk kez XC90’da kullanılan SPA platformu üzerine inşa edilmiş.

Markanın yeni XC90 ile başlattığı tasarım anlayışı S90 modelinde de sürüyor. Ön bölümde büyük radyatör ızgarası ve ince farlar dikkat çekiyor. Farların orta bölümünde T formlu, LED gündüz aydınlatmaları bulunuyor.

Yandan uzunluğu hemen anlaşılan araç, liftback bir görünüme sahip. Arka cam, eğiminden dolayı bagaj kapağı ile tek parçaymış gibi görünüyor.

Aracın arka tasarımında, C formlu büyük stop grubu öne çıkıyor. Bagaj kapağının tutma kısmının altınaysa marka ismi yazılmış.

İç mekân kaliteli malzemelerden oluşturulmuş. Donanıma göre ahşap ve lake plastik kaplamalar kullanılmış. Orta konsolda, XC90 ile tanıştığımız büyük dokunmatik ekran göze çarpıyor. Aracın gösterge tablosu da bütünüyle dijital bir ekrandan oluşuyor.

Volvo S90’nın arka koltukları iki kişilik tasarlanmış. Orta kısım istenirse kolçağa dönüşebiliyor, ancak yüksek şaft tüneli, bu kısımda 3. Bir kişinin oturmasını oldukça güçleştiriyor.

Yeni Volvo S90’da iki dizel, bir benzinli bir de benzinli-hibrid motor görev yapacak. D5 olarak adlandırılan dizel motor 2 litre hacminde ve 235 beygir güce sahip.

D4 ismindeki dizel motor da 2 litre hacminde. Ancak gücü 190 beygir olarak açıklanıyor. Benzinli T6 motorsa 2 litre hacim, supercharger ve turboyu bir arada sunuyor. Gücüyse 320 beygir.

Ailenin en güçlüsü ise benzinli – plug-in hibrid versiyon olacak. T8 olarak isimlendirilen bu versiyon, T6’daki benzinli motoru,  elektrikli bir motorla birleştiriyor. Bu versiyonun toplam gücü ise 407 beygir olarak açıklanıyor. T8, T6 ve D5 versiyonlarında dört tekerlekten çekiş opsiyonu bulunacak.

Teknolojik pek çok özelliğe sahip S90’da öne çıkan yenilik, yarı otonom araç kullanım sistemi. Pilot Assist ismi verilen teknoloji, saatte 130 km gibi hızlardaki otoyol sürüşlerinde yoldaki çizgileri takip ederek aracı yönlendirebiliyor. Ve bunu etrafında başka bir araç olmasına ihtiyaç duymadan yapabiliyor.

Aracın bir diğer güvenlik teknolojisi ise geliştirilmiş City Safe versiyonu olacak. Bu teknoloji ile gece ve gündüz geyik, at ya da inek gibi büyük hayvanlar algılanıyor ve çarpışmayı önlemek için otomatik fren yapılıyor.

2016 yılı Detroit Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımı yapılacak olan S90 ile birlikte markanın üst sınıf temsilcisi S80’nin üretimi sonlanacak. Türkiye’ye gelişi ise 2016 yılı sonunu bulacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz