Peugeot 2008 modeli ile B segmentinde yepyeni bir otomobil arzı yaratıyor. 2013 yılının Ağustos ayında Türkiye pazarında satışa sunulan bu yeni model, 208 ile başarılı şekilde başlatılan ürün atağı dinamiği içinde yer alıyor. Yeni Peugeot 2008, 1.2L VTi 82hp, 1.6L HDi 92hp ve 1.6L VTi 120hp olmak üzere 3 motor seçeneği, manuel ve otomatik versiyonlar ve 42 bin 500 TL’den başlayan fiyatlar ile Türk tüketicisinin beğenisine sunuluyor. Ayrıca 2013 yılı sonunda pazara sunulacak olan e-VTi motor seçeneği ile benzinli motoru tercih eden müşterilerin de Stop & Start teknolojisinin düşük yakıt tüketimi, otomatik motor stop sistemi, gürültüsüz ve titreşimsiz neredeyse anında yeniden çalıştırma ve kullanım keyfi gibi avantajlarından yararlanma imkanı olacak.
Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modeli ile birçok yeniliği hayata geçiriyor. Markanın yenilikçi bir sürüş mahalli stratejisini teyit eden küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli dikkat çekiyor. Park manevralarını otomatik hale getiren Park Assist donanımı şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Peugeot’nun yürüyen aksam konusunda genel kabul gören uzmanlığı ile garanti edilen keyifle eş anlamlı dinamik sürüş özelliği sunuluyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü yaşatıyor.

“Markamız 2008 ile Avrupa’da bu segmentteki liderliğini pekiştirmek, Asya’da ve Latin Amerika’da yeni müşteriler kazanmak için gerekli ideal otomobili buldu.”
Maxime Picat, Peugeot Marka CEO’su

“Peugeot 2008 ile ürün atağını sürdürüyor ve 3008’in başarısından yararlanarak dünya müşterilerini fethe çıkacak yenilikçi ve şehirli yeni bir kompakt SUV sunuyor.”
Xavier Peugeot, Peugeot Ürün Direktörü

Uluslararası bir konsept
Bütün kıtalarda, dünya değişiyor, gittikçe daha fazla kentli hale geliyor. Yeni nesil kentli kuşak şehri hem seviyor, hem de ondan kaçmaktan hoşlanıyor. Dinamik, esnek şehirliler durmadan bir yaşam biçiminden diğerine geçiyorlar. Hangi kıtada yaşarlarsa yaşasınlar, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve canlandırmak için kendi imajlarına uygun ürünler arıyorlar.
Bu saptamadan yola çıkan Peugeot iddialı hedefleri olan bir şartname hazırladı. ‘Crossover by Peugeot’ benzersiz bir sürüş deneyimi ile güçlü tasarımı ve kullanım avantajlarını bir araya getiriyor. Amaç bu DNA’yı dünya müşterilerine yönelik bir modelin üç farklı coğrafi bölgede tasarlanmasına dahil etmek oldu. Avrupa’da satışa sunulan 2008’ler Fransa’da Mulhouse fabrikasında üretilecek.

Uzunluğu sadece 4,16 m ve genişliği 1,74 m olan 2008, binek modellerin heyecan verici sürüş özelliği ile SUV’ların sağlamlığını, iç mekan genişliği, modülerliği ve konforu ile her anın keyfini yaşamaya davet eden kabinle benzersiz şekilde birleştirerek yenilik yapıyor. Gerek şehir içinde gerekse uzun yolda konfor sunan 2008 Grip Control çekiş sistemi sayesinde şehir dışında da tam güven içinde yol almayı biliyor.
« Müşteriler tasarım, sürüş keyfi, işlevsellik ve kalite arıyorlar. Fransa, Çin ve Brezilya’daki ekipler bunları 2008’in DNA’sı yapmak üzere birlikte çalıştılar ! »
Brigitte Courtehoux, 2008 Proje Direktörü

Yeni bir pazar segmentinde benzersiz tasarım
2008 küçük otomobiller segmentinde hacimli araçların standartlarını yeniden tanımlıyor. İlk bakışta yenilikçi olduğu görülen bu yeni model, farklı dünyaları bir araya getirmeyi başarıyor. Güçlü tasarım tercihi, pratiklik, hacim ve sürüş deneyimine öncelik veren özgün kimliğini dışa vuruyor.

“2008, müşterilerin beklentilerini karşılayan ve ayrıca onlara değer kazandıran bir stil sunmak üzere farklı dünyaları, kültürleri bir araya getirmeyi bildi.”
Gilles Vidal, Peugeot Tasarım Direktörü

“2008’in yaratılması bizim için gerçek bir meydan okuma ve tasarım anlamında iddialı bir sınav oldu. Fakat daha tasarım aşamasında tüketiciye sunmak istediğimiz araç hakkında çok belirgin bir fikrimiz vardı. Tasarım öncesi doğan tarz seri üretime kadar büyük bir değişiklik gerektirmedi. Böylece ilk çizimlerin doğru olduğunu görmüş olduk.”
Eric Dejou, 2008 Tasarım Sorumlusu

Yüksek konumlanan 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ özel tasarım jantlar üzerine duruyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar.
2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor. Her türlü fazlalıktan arındırılmış ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. Özenle işlenen kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, hem ince hem de seçkin, ayrıca güçlü ifadesi ile bakışları üzerinde topluyor. Keskin farlar karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlar ve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün, teknolojik ve eşsiz bir karakter kazandırıyor. Otomobilin karakterine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor.
Kaput ve çamurluklar aracın koruma ve sağlamlık düzeyini tamamlıyorlar, buna rağmen tam bir hafiflik hissi vermeye devam ediyorlar.
Yeni kompakt şehirli SUV’un çamurluk ve yan panellerinin son derece şık ve gelişmiş tasarımı aracın atletik niteliklerini açıkça ortaya koyuyor. Geniş camlı yüzeyler ve panoramik tavan tüm yolculara geniş bir iç mekan vaat ediyor.
Arka bölüm ise sağlamlık ve dinamizmi şık bir şekilde bir araya getiriyor. Düşük yükleme eşikli bagaj hacminin üzerinde RCZ’ten esinlenilmiş dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sağlam şekilde kenetlenen lambalarla çevrili. Bu lambalar yuvaları içinde hareketli üç pençe şeklinde LED’lerle aydınlatılmış şekilde sanki havada asılıymış gibi duruyorlar.
Tavanın dinamik ve şık hareketi aynı zamanda profili de biçimlendiriyor. Tavanın dalga biçimi arka koltukların tam üzerinden doğarak sanki metal içinde yontuluymuş gibi özel bir dekoru sahneye koyuyor. Şık tavan barları 2008’in dinamizm ve keyif çağrışımlarını tamamlıyorlar.

« 2008 gerçek bir konsept sunuyor, cesur tasarımı yeni Peugeot binek modellerinin zarafet ve dinamizmi ile modern SUV’ların sağlam ve özgür ruhunu ve aynı zamanda küçük tek hacimlilerin çok yönlülüğünü bir araya getiriyor. »
Pierre Authier, 208/2008 gamı Tasarım sorumlusu

Kompakt şehirli SUV sınıfında benzersiz bir sürüş deneyimi
Yeniden tasarlanan sürücü bölmesi
Derinliği, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir koltuğunda rahatça oturan sürücü otomobili ile bir bütün oluyor. Sezgisel olarak sürücü kayda değer ölçüde az hareketle kumandaların tamamına erişiyor.
Ellerindeki derinliği ve yüksekliği ayarlanabilir çok işlevli küçük direksiyon simidi direksiyonun hassasiyetini artırıyor. Gözlerini yoldan ayırmadan, göz hizasındaki gösterge ekranı ona sürüş için gerekli bilgileri sağlıyor. İkinci donanım seviyesinden itibaren SMEG 7 inç dokunmatik ekran sunuluyor. Torpido panelinden başlayan yarı yüksek orta konsol, yapısı sayesinde sürücü bölümündeki alanı serbest bırakan uçak tipi el frenini sürücünün hizmetine sunuyor. Zarif ve sağlam konsol, üst versiyonlarda dikişli deri ile kaplanıyor. Her zaman konsolun üzerinde konumlandırılan panoramik açılır tavanın perdesinin kumandası ise Grip Control düğmesi ile yan yana.
Torpido panelinin gövdesi ipeksi bir malzeme ile kaplandı. Havalandırma menfezleri, el freni kumandası, küçük direksiyonun alt dekoru, vites kolu topuzunun kulakları, dokunmatik ekranın kaplamalarını oluşturan yarı parlak krom parçalar bu alanı canlandırıyor.
Özel ışıklı imza sayesinde kabinde benzersiz bir atmosfer var : üst versiyonlarda çepeçevre LED’li mavi renkli aydınlatmalı gösterge paneli, yumuşak mavi bir ışık yayan LED çerçeveli panoramik cam tavan.
Yeni Peugeot 2008 tavanı ile de eşsiz bir ambiyans sunuyor. Araç lazer kesimle elde edilen çok hassas çizimli motiflerle süslü bir cam tavan ile yenilik yapıyor. Gece, Peugeot LED Track cam tavan LED’lerle yayılan yumuşak beyaz bir ışıkla parıldıyor.
« Müşterilerimiz için tüm yolcularına özen gösteren ve onlara yeni duygular hissettiren olağanüstü bir kabin yaratmak istedik. Sürücü bölmesinin eşsiz ergonomisi, malzemelerin özenli seçimi, montaj kalitesi, ışıklı ambiyans … 2008 duyguları harekete geçiriyor. »
Agnès Tesson Faget, 2008 Ürün Proje Müdürü

Heyecan verici bir sürüş
3008’in uluslararası başarısı ile Peugeot, kompakt şehirli SUV konusunda derin bir bilgi birikimi kazandı ve bunu sürüş alanındaki uzmanlığı ile birleştirmeye karar verdi. 2008 böylece sınıfında referans oluşturan dinamik bir sürüş özelliği sergiliyor.
Şehirli Kompakt SUV , yüksek konumu sayesinde sürücüye yol hakkında tutarlı bilgiler gönderiyor. Bu sürüşün sembolü olan küçük direksiyon simidi 2008’in kullanım kolaylığını ve hassasiyetini somut hale getiriyor.
Süspansiyonlar ve yürüyen aksam, 1045 kilogramla sınırlandırılan düşük ağırlıktan yararlanmak için hassas olarak ayarlandı. Bu çalışma özellikle McPherson tipi ön takım ile helezon yaylı şekil değiştirebilir arka kiriş ve direksiyon sistemi ile özel olarak ayarlanmış amortisörler üzerinde yoğunlaştı. Böylece 2008 konfor, stabilite ve dinamizm arasında üst seviye bir senteze ulaştı.
Sürücü, böylece bir yandan yolcularının konforunu sağlarken, tepkisel bir sürüşün keyfini çıkarabilecek.

Grip Control Çekiş Sistemi
Patenti PSA Grubuna ait olan bu sistem, zayıf tutunma koşullarında takviyeli bir çekiş sayesinde 2008’in kullanım alanının genişletilmesini sağlıyor. Otomobilde zaten mevcut olan elektronik aksamlardan yararlanan Grip Control çekiş sistemi 16 cm’lik cömert zemin yüksekliği ile mat vernikli farklı tasarımlı jantlar üzerine monte edilen Çamur&Kar tipi lastiklerle birleşiyor.
Çok yönlü ve esnek sistem, ön tekerlekler üzerinde etki ederek karşılaşılan zemine uyum sağlıyor ancak kontrolü sürekli olarak sürücüye bırakıyor. Nitekim sürücü her an bu akıllı donanımın Standart moda göre çalışmasına karar verebiliyor ya da orta konsolda bulunan düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor : Kar, Arazi, Kum, ESP Off.
Grip Control 215/60 R16 veya 205/50 R17 olmak üzere iki farklı ebatta lastikler ile kullanılıyor.
« Grip Control ile sürücü hemen 2008’i bildik yollar dışında da kullanma arzusuna kapılır. Müşteri açısından bakıldığında, Grip Control tüketim artışı olmaksızın ilave faydalar sağlıyor. »
Francis Delion, Peugeot Müşteri Sentezi

Park Assist, park etme zevki için
Park manevralarını otomatik hale getiren bu teknolojik donanım şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Fonksiyonu aktif hale getirdikten sonra, sürücü dokunmatik ekran üzerinden yolun solunda mı yoksa sağında mı park etmek istediğine karar vererek yapılacak manevra türünü seçiyor. Sonra ultrasonlar sürücüye müsait olan ilk park yerini bildirmek üzere mevcut yerleri ölçüyor. Park Assist daha sonra direksiyonun elektrikli asistansı üzerine etki ederek aracı otomatik olarak park ediyor, bu arada sürücünün otomobilin ilerleme hızını ve çevresini kontrol etmekten başka bir şey yapmasına gerek kalmıyor.
Park yerinden ayrılmak da çok kolay. 1.4 HDi 68 ve 1.2 VTi 82 manüel dışındaki motor seçeneklerinin tamamında bulunan Hill Assist fonksiyonu sayesinde yokuşta bile akıllı Park Assist sistemi devreye sokulabiliyor.

2008, Güvenlik
2008 sürüş ve kullanım kolaylığı özelliklerine yüksek güvenlik seviyesini de ekliyor. Böylece, sürücü tüm versiyonlarda standart hız sabitleyici-sınırlayıcı ile, gelişmiş şasi ayarlarına ve çok sayıda başka donanıma gönül rahatlığıyla güvenebilecektir.
2008’in tüm versiyonlarında ASR anti patinaj sistemi, CDS denge kontrolü, AFU acil fren yardımı ve EBD elektronik fren dağıtıcı gibi çok sayıda fonksiyonu bir araya getiren ve 50 km/saate kadar servis dışı bırakılabilen ESP standart olarak bulunuyor.
Bu fonksiyonların tamamı performans ve dayanıklılık açısından daha iyi özellikler sağlayacak şekilde farklı motor seçeneklerine adapte edilen fren diskleri üzerine etki ediyor. Önde, hava kanalcıklı diskler 266 x 22 mm ve daha güçlü versiyonlar için 283 x 26 mm olmak üzere iki farklı boyutta sunuluyor. Arkada ise, tüm versiyonlar 249 x 9 mm dolu disklerle donatıldı.
Çarpışma durumunda, yolcular iki ön, iki yan, iki perde olmak üzere altı hava yastığı grubu ile korunuyor. Ön koltuk sırtlıklarında bulunan yan hava yastıkları, koltukların ayarı ne olursa olsun ideal bir koruma sağlıyor. Çocukların güvenliği için, ön yolcu hava yastığı kullanım dışı bırakılabiliyor ve arka yan koltuklarda üç bağlantı noktalı Isofix sabitleme sistemi bulunuyor.

Kullanımı kolay büyük bir hacim
2,54 metrelik aks mesafesi ile 2008 üst düzey iç donanım ve tasarım özellikleri sunuyor. İnceltilmiş ön koltuk sırtlıkları sayesinde arka yolcular cömert bir alana ve mobil cihazlarını bağlamak için 12V prize sahipler. Yerlerinden ayrılmadan, araç hareket halindeyken bile bagaja erişebiliyorlar.
Dışarıdan büyük bagaja erişim de dörtgen geniş açıklık ve paslanmaz çelik korumalı sadece 60 cm’lik alçak yükleme eşiği sayesinde aynı şekilde kolay. 1/3-2/3 modüler yatan koltuk, bir el hareketi ile 22 dm3‘ü zemin altında olmak üzere, bagaj hacminin 360’dan 1194 dm3’e arttırılmasını sağlıyor. Arka sırtlığın üst kısmında bulunan bir kumanda kolunun üzerine basılması sırtlığı yatırmaya yetiyor, minder ise otomatik olarak açılıp kapanıyor.
Eşyaların taşınmasını kolaylaştırmak için, zemin üzerinde bagaj eşiğinden ön koltuklara kadar uzanan beş ray bulunuyor. Altı adet kromajlı kanca eşyaların tam güvenlik içinde sabitlenmesini sağlıyor.
En ufak ayrıntısına kadar pratik olan bagaj, paspas altındaki 22 litrelik ilave hacme ilaveten, tutucu bir kolan ve saklama filesi ile yanlarda da iki yerleştirme alanı sunuyor.
Her koltukta oturan yolcunun, ön ve arka tavan ışıkları sayesinde yerini kolayca belirleyebileceği çok sayıda pratik eşya yerleştirme alanı buluyor: ön kapı cepleri, torpido gözü, vites kolunun yanındaki tekne ve bardaklık , konsolun kapalı bölmesi, ön sırtlıklardaki cepler…. Toplamda, saklama hacmi 24 litreye ulaşıyor. Böylece, anahtarlar, akıllı telefonlar ve diğer günlük kullanılan eşyalar 2008’in kabininde her zamana yerlerini buluyor.

Randımanlı motor gamı
2008’in hafifliğinden ve aerodinamik siluetinden yararlanan geniş motor yelpazesi çığır açıcı yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları ile her türlü kullanımı mümkün kılıyor (100 kilometrede sadece 3,8 litre ve 98g CO2/km’den itibaren)
Grubun bilgi birikimi ve teknolojik yenilikleri –yeni nesil 3 silindirli benzinli motorlar, benzinli motorlarda Stop&Start’ın yaygınlaştırılması, e-HDi Dizel motorlar– çevreye saygı ve sürüş keyfini bir araya getirmeyi başararak 2008’i kendi sınıfında lider olarak konumlandırıyor.
« 2008 gerçekten çok yetenekli. Referans yakıt tüketimleri ve CO2 emisyonlarıyla yeni keyif ve heyecan duyumları vermek üzere farklı konseptleri üzerinde topluyor. Benzinli ve dizel versiyonlarda, 2008 emisyonları 100g CO2/km’nin altından başlıyor ! »
Laurent Blanchet, Peugeot Ürün Gamı Direktörü

Yeni nesil benzinli 3 silindirli motorlar
Tamamen grup tarafından tasarlanan yeni nesil benzinli 3 silindirli motorlar, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları konusundaki etkinliğini şimdiden kanıtladı. Bu motorlar aynı zamanda daha kompakt ve hafifler; örneğin 1.2 VTi eşdeğer güçteki 4 silindirli bir motora göre 21 kilogram daha hafif. Bu yeni nesil motorların performansı bir yandan Stop&Start kullanımı diğer yandan direkt enjeksiyonla eşleşen turbo aşırı besleme ile önemli oranda arttırıldı.
Benzinli ve dizel versiyonlarda Stop&Start
Stop&Start teknolojisi, 208’de popüler olmadan önce, 508, 308’lerin e-HDi dizel motor seçeneklerinde başarıyla kullanılmıştı. 2013 yılı sonunda pazara sunulacak olan e-VTi motor seçeneği ile de benzinli motor seçen müşterilerin düşük yakıt tüketimi, otomatik motor stop sistemi, gürültüsüz ve titreşimsiz neredeyse anında yeniden çalıştırma ve kullanım keyfi gibi avantajlardan yararlanmasına imkan veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz