Birleşmiş Milletler 68. Dönem Genel Kurul Etkinlikleri çerçevesinde New York Türkevi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in başkanlığında düzenlenen “Yenilik İmkan Sağlar” (Innovation Enables) panelinde Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesi de yer aldı.
Peugeot’nun sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önem doğrultusunda hayata geçirdiği ve Türkiye için önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışması olan “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesinin detaylarının aktarıldığı panele başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin olmak üzere Adana Milletvekili ve Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, ASPB Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Nail Abdulgazi Alataş ve ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi katıldılar.
23 Eylül tarihinde düzenlenen panelin açılışını yapan Fatma Şahin Türkiye’de engellilerin toplumsal erişimliliğini artırma yolunda bakanlık ve diğer yardımcı kuruluşlar olarak yapılan çalışmaları dile getirdi ve “Engellilere yönelik yapılacak hizmetler bizim inanç ve kültürümüzün de verdiği bir sorumluluktur. Bu bizim için, genetik kültür ve tarih kodlarımızda olan bir gerçektir.” dedi.
Şahin zamanın koordinasyon zamanı olduğuna dikkat çekerek, engelliler konusunun birlikte çalışmalar gerektirdiğini, bakanlığıyla bu konuda ortak çalışma yürüten kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
Etkinlikte projenin detaylarını aktaran Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, her şirketin bir kurumsal ve sosyal rolü olması gerektiğini belirterek, “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi ile engellilerin toplumla iletişimlerini sağlamak ve bilinci üst seviyeye çıkarmak gibi konuları amaçladıklarını dile getirdi. Bu projenin kendileri ve Türkiye adına çok önemli ve değerli bir proje olduğunu belirten Bergeretti, “Engelli bireyleri sosyal hayata dahil etmek, ulaşılabilirlik ve hareket imkanı sunabilmek amacıyla başlattığımız projemizde, bugüne kadar birçok eğitim düzenledik, farklı çalışmalar ile engelli bireylerin sosyal yaşama dahil olmalarını sağladık. Çok küçük dokunuşlarla birçok kişinin dünyasını değiştirebildiğimizi gördük. Bu nedenle engelsiz bir yaşam için engelleri birlikte aşalım” dedi.

Ayrıca etkinlik çerçevesinde Peugeot Türkiye tarafından düzenlenen akşam yemeği davetine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, Birleşmiş Milletler temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliği ile gerçekleştirilen “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi ile engelli bireylerin kendi çevrelerindeki sosyal yaşam seviyelerini artırmak, sosyal hayata entegre olmalarına destek olmak, engellilik durumları hakkında toplum bilinci ve anlayışı geliştirmek ve konu hakkında duyarlılık oluşturmak hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz