SELECTION PRESSE - EN SITUATION STATIQUE

Bir türlü istenilen başarıyı elde edemeyen Renault Koleos bu kez çok daha iddialı. Bakalım Kadjar gibi,  istenilen başarıyı yakalayabilecek mi?

Renault’nun büyük boy SUV modeli Koleos, ikinci nesliyle huzurlarımıza çıktı. Aracın dış tasarımının ilhamı, Talisman modelinden alınmış.

Büyük radyatör ızgarasında ve C formlu LED gündüz aydınlatmalarında bu benzerlik doruğa ulaşıyor. Ayrıca araçta opsiyonel olarak Full LED ön farlar kullanılacak. Bu farlar standart halojen modellere göre yüzde 20 daha iyi aydınlatmaya sahip.

Yandan incelendiğinde yeni Koleos’un büyüklüğü hissediliyor. Kaslı çamurluklar bu hissi artırırken 2170 mm’lik aks aralığı, 4670 mm’lik toplam uzunluk ile araç, sınıfının en uzunlarından birisi olduğunu kanıtlıyor.

Aracın arka kısmında da Talisman çizgileri devam ediyor. Büyük stoplarda LED kullanılmış ve 3 boyut efekti sağlanmış.

Koleos’un iç mekânı, Kadjar ile başlayıp, Megane ve Talisman ile süren anlayışın son ürünü olma özelliği taşıyor. Dijital ve özelleştirilebilir bir gösterge kullanılmış. Orta konsoldaysa dikine yerleştirilen 8.7 inçlik merkezi ekran dikkat çekiyor. Alt donanımlardaysa bu ekran yatay formlu ve 7 inç boyutunda.

Ekran R-Link’in ikinci jenerasyonundan can buluyor. Koleos arkada 289 mm’lik diz mesafesi sunuyor. Ayrıca arka koltuklarda ısıtma fonksiyonu da mevcut. Aracın bagaj hacmi 624 litre olarak açıklanıyor. İç mekânda, 11 litrelik torpido gözü ile 5 litrelik kolçak altı göz dikkat çekiyor.

0.80 metrekarelik cam tavan iç mekânın aydınlık olmasını sağlıyor. Aracın ön ve arka kapısı 70 ve 77 derecelik açılarla açılıyor ve iniş biniş kolaylaşıyor.

Koleos, dünyada 3 benzinli, iki de dizel motorla satılacak. Otomatik şanzıman olarak bu kez EDC yerine CVT teknolojili X-Tronic şanzıman kullanılıyor.

Türkiye’ye gelecek motorlar net olmasa da büyük olasılıkla Talisman’daki strateji takip edilerek sadece 130 ve 160 beygirlik dizel motorlar satılabilir.

Yeni Renault Koleos, CMF-C/D platformunu kullanıyor. Bu platformu kullanan diğer kardeşleri ise Talisman, Espace, Kadjar, Nissan X-Trail ve Qashqai.

Araç iki tesiste üretilecek. Çin hariç tüm pazarlara yönelik olarak Güney Kore Busan’da ve Çin pazarı için Wuhan’da üretim gerçekleştirilecek.

Yeni Renault Koleos’un Avrupa’da satışına 2017 yılı başında başlanacak. Türkiye’ye de gelecek yılın ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz