Renault Talisman 1.6 litre 130 beygirlik dizel seçeneğiyle test sürüşü konuğumuz. İşte araçla ilgili incelememiz ve yorumlarımız.

Daha önce İtalya’daki dünya tanıtımında kullandığımız Renault Talisman bu kez 130 beygirlik dizel motoruyla konuğumuz. Serinin bu versiyonu, bakalım nasıl?

Merhaba,

Talisman, Renault’nun D segmentindeki yeni temsilcisi. Daha önce bu segment için Laguna ve Latitude isimlerini deneyen marka, bir kez daha isim değişikliğine gitmiş.

Renault Talisman, markanın Fransa Douai Fabrikası’nda üretiliyor. Aracın geliştirme sürecinde 900 bin km pistte, 1 milyon km’nin üzerinde ise gerçek yolda test sürüşü gerçekleştirilmiş.

Talisman, tasarımı ile Renault’nun yeni çizgilerini taşıyor. Markanın tasarım direktörü Laurens van den Acker’in imzasını taşıyan araç, oldukça heybetli görünüyor.

Aracı önden incelediğimizde sıra dışı bir far tasarımı görüyoruz. Klasik farların üstünde, tampona kadar uzanan C formlu LED gündüz aydınlatmaları kullanılmış. Büyük radyatör ızgarasının üzerinde Renault’nun artık marka imzası olan büyük logosu öne çıkıyor.

Araç, yandan dinamik çizgilere sahip. Ön tasarımda bahsettiğimiz ilginç far tasarımı yandan incelendiğinde de göze çarpıyor. Kaslı kapı altları Renault ailesindeki diğer üyeleri anımsatırken, tavan çizgisinin coupe araçlar gibi arkaya doğru alçaldığını ve kısa bagaj kapağı ile birleştiğini görüyoruz.

Talisman’ın arka tasarımında da LED desteği alınmış. Ayrıca tasarımıyla 3 boyut efekti verilmiş. Arka tamponun köşelerindeki iki simetrik egzoz çıkışı, aracın sportif göndermeleri arasında yer alıyor.

İç mekâna geçtiğinizde, Latitude modeline göre artan kalite hemen fark ediliyor. Aracın kapıları açıldığında Kadjar’dan hatırladığımız dijital gösterge tablosu canlanıyor, ortadaki R-Link ekranındaysa küçük bir görsel animasyon görülüyor.

Talisman  Türkiye’de Touch ve Icon isminde iki donanımla satılıyor. Talisman’ın Touch donanım seviyesinde 7 inçlik bir orta ekran sunuluyor. Test aracımız gibi üst donanımda, ekran 8.7 inçe büyüyor ve dikey olarak konumlanıyor.

R-Link’in ikinci jenerasyonuna yer veren bu ekran, cep telefonlarındaki gibi iki parmakla yapılan kontrollere uyumlu. Ekranın dokunma hassasiyeti başarılı. Ancak menü geçiş hızı yavaş.

Talisman, iç mekânda bolca göz sunuyor. EDC şanzımanlı versiyonlarda, soğutmalı ve yarım litrelik su şişesi alabilen bir kolçak bulunuyor. Tüm versiyonlardaysa 8 litrelik bir torpido gözü ve 1.5 litrelik şişe alabilen 4.6 litre hacminde ön koltuk cepleri sunuluyor.

2.808 mm aks aralığı bulunan araç, önde ve arkada oturanlara geniş iç mekân sunuyor. 262 mm’lik arka diz mesafesi ile segmentinin en iddialı araçlarından birisi. Yüksek tavan sayesinde baş mesafesi de etkileyici. Talisman’ın bagaj hacmi 608 litre. Arka koltuklar katlandığında bu hacim 1022 litreye yükseliyor.

Daha önce 1.6 litre 160 beygirlik motorla konuğumuz olan Talisman bu kez yine aynı hacimdeki düşük güçlü dizel motoruyla karşımızda.

1.6 litrelik, turbo dizel motor 16 supaplı. 4000 devirde 130 beygir güç üreten motorun torku ise 1750 devirde 320 Nm.

Alt devirlerinde ufak bir cansızlık yaşanan motorun gücü 6 kademeli, çift kavramalı EDC şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor.

Aracın fabrika verilerine göre 0-100 hızlanması 10.8 saniye sürüyor. Talisman’ın 1.5 tonu geçen ağırlığı ara hızlanmalarda kendisini hissettiriyor.

Renault Talisman, ekonomik bir araç. Test boyunca yakaladığımız ortalama tüketim değeri 6 litre dolaylarındaydı.

Renault Talisman orta sertlikte bir süspansiyona sahip. Araçla sunulan Multi Sense teknolojisi ile gaz pedalını, direksiyon tepkilerini ve EDC şanzımanın vites değiştirme hızını ayarlamak mümkün. Ayrıca süspansiyonların sönümleme kapasitesi de elektronik olarak ayarlanabiliyor. Biz Talismanı, Latitude’da göre daha sert bulduk. Ancak bu sayede dinamik bir karakter kazanmış.

Test aracımızda bulunan bir diğer özellikse  4Control sistemi. Bu sistem sayesinde, aracın sürüş moduna göre, saatte 80 km hızın altında arka tekerlekler ön tekerleklerin aksi istikamette 3.5 dereceye kadar dönebiliyor. Bu sayede manevra kabiliyeti artıyor. Aracın 10.8 metrelik dönüş çapı bunun kanıtı.

Hız yükseldiğindeyse arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yönde yine 3.5 dereceye kadar dönüyor ve yol tutuş artırılıyor.

Talisman ile Renault, D segmentinde kalıcı olmayı hedefliyor. Talisman özellikleri ile rekabete açık. Markanın bu segment için sürekli model ismi değiştirmesi ve benzinli motor sunulmuyor olması handikap gibi görünse de dizel motor gamı çok zengin ve rekabetçi.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz