İlk kez 1997 yılında yollara çıkan Toyota Avensis, makyajlanan üçüncü nesliyle bugünkü konuğumuz.

Japon markayı D segmentinde temsil eden araç, MC olarak isimlendirilen yeni bir platform üzerinde yükseliyor. Araç aslında 2009da tanıtılan üçüncü nesil Avensis’in ciddi bir revizyon geçirmiş versiyonu.

Eski modelde çok büyük farlar kullanılıyordu. Yeni modelin ön bölümü ise daha kibar hatlardan oluşuyor. İnce farlar ve sivri burun şık görünmüş. Farların içinde bumerang formunda LED gündüz aydınlatmaları bulunuyor.

Aracın yan tasarımında makyaj öncesi modelle ciddi bir fark bulunmuyor.  Uzun burun tasarımı korunurken, bagaj kapağı kısa tutulmuş. Aracın boyu yeni tasarım öğeleri sebebiyle uzamış olsa da asıl önemli olan aks aralığı değişmemiş

Avensis’in arka tasarımı da güzel görünüyor. İnce, ters L formlu stoplar ve aralarındaki krom kaplama şık olmuş.

Otomobilin iç mekânında eski modeli andıran hiçbir öğe bırakılmamış. Her şey yenilenmiş. Özellikle artan kalite hemen fark ediliyor. İşçilik konusunda da eksiklik görmek güç. Avensis bu alanda Alman rakipleriyle başa baş düzeyde.

Orta konsolda 8 inçlik dokunmatik bir ekran var. Bu ekranı hemen hemen tüm Toyota modellerinden tanıyoruz. Dokunmatik hassasiyeti ortalamalarda olan sistemin yetenekleri ise tatmin edici.

Aracın aks mesafesinin aynı kaldığını söylemiştik. Bu sebeple iç mekânda genişlik anlamında bir değişiklik olmamış. Önde sunulan alan yeterli.  Arkadaysa yüksek şaft tüneli kullanılmaması iyi olmuş. Avensis 509 litrelik bagaj hacmine sahip.

Test ettiğimiz Avensis modelinde markanın BMW’den aldığı dizel motor görev yapıyordu. 1.6 litre hacmindeki bu motor 4000 devirde 112 beygir güç, 1750 devirden itibarense 270 Nm tork üretiyor.

Motorun gücü manuel şanzımanla tekerleklere iletiliyor ve Avensis’in bu motor seçeneğinde otomatik şanzıman opsiyonu bulunmuyor. İlk 3 vitesi uzun tasarlanan aracın özellikle 1600 devire kadar cansız kaldığını söylemeliyiz.

Fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 11.4 saniyede ulaşan Avensis genel anlamda ekonomik bir araç. Aracın açıklanan ortalama tüketim rakamları 5 litrenin altında olsa da biz testimizde 6.6 litrelik bir ortalama tutturabildik.

Avensis’in her parçası yenilendiği gibi süspansiyonları da elden geçirilmiş. Artık karşımızda hem konforlu hem de iyi yol tutan bir araç var.

Ancak direksiyon sistemini biraz eleştirmemiz gerekiyor. Tepkileri başarılı olsa da sistem yapay çalışıyor.

Toyota uzmanları, Avensis’i baştan aşağı yenileseler ancak bu kadar başarılı olurlardı. Gerçekten makyajla başardıkları takdiri hak ediyor. Eskinin vasat modeli gitmiş ortaya en başa oynayacak bir araç gelmiş. Bu durumda keşke 1.6 litre dizel motorunda, otomatik şanzıman sunuluyor olsaydı diyoruz.

Keyifli Sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz