Ana Sayfa Blog

2012 Model Hyundai ix35 1.6 GDI Benzinli Test Sürüşü – İnceleme – Özellikler

0

Hyundai’nin yeni marka imajını en iyi yansıtan modellerden biri olan ix35, 1.6 litrelik benzinli versiyonu ile testimize konuk oldu. 2.0 litrelik dizel motorlu versiyonunda otomatik şanzıman sunulan model, 1.6 litrelik benzinli versiyonunda ise manuel şanzımanla alınabiliyor. Bu versiyonun en büyük avantajı ise hiç şüphesiz fiyatı. Dizel motorlu kardeşinin neredeyse yarı fiyatına satılan model, zengin donanımlarıyla lüks hissini yaşatmayı başarıyor.

2012 Model Hyundai ix35 Tasarım

Doksanlı yılların Hyundai tasarımlarını rakipleri ile karşılaştırdığımızda çok geride olduklarını görürdük. Aradan geçen yıllarda Güney Koreli üretici kendini teknik olarak geliştirdiği gibi görsel olarak da çok değiştirdi. Avrupalı tüketicilere hitap eden tasarımlar eskisinden çok daha iyi görünüyor. Hyundai yeni tasarım anlayışını, BMW’de de görev yapmış olan Thomas Buerkle’nin yardımıyla şekillendirdi. Keskin çizgileri dinamik bir şekilde yorumlayan ix35, şık bir görünüme sahip. 4410 mm’lik uzunluğu kardeş marka Kia’nın aynı platfomu kullanan modeli Sportage’dan 30 mm daha kısa olsa da, Nissan Qashqai’den 80 mm daha uzun ve 37 mm daha geniş. Ayrıca 55 mm daha yüksek yapısı sayesinde Qashqai’den çok daha heybetli duruyor. ix35’in sırasıyla yaklaşma, ayrılma ve tepe açıları 24.2, 26.9 ve 17 derece. Bu değerler 4×4 versiyonla aynı ve bu sayede test aracımız ön lastiklerinin yere tutunabildiği hafif bozuk arazide sıkıntısız ilerliyor. 591 litrelik bagaj hacmi sınıfına göre iyi.

2012 Model Hyundai ix35 İç mekan

Açık renk döşemeleri ve cam tavanıyla çok ferah görünen iç mekana geçildiğinde, dış tasarımdaki çizgilerin burada da devam ettirildiğini görüyoruz. Sert plastik malzemelerle şekillendirilmiş ön konsolda kalite hissi maalesef üst düzey değil. Neyse ki işçilik konusunda ix35 başarılı. Mavi aydınlatmalı gösterge grubu, müzik sistemi ve klima ekranının okunabilirliği çok iyi. Gece yolculuklarında göz yorucu olabilen aydınlatmaların şiddetinin ayarlanabilir olması çok yerinde bir karar olmuş. Vites kolunun hemen ön tarafında ix35’in otomatik park asistan butonu bulunuyor. Bu düğmeye ilk basıldığında ix35 yolun sağ tarafında park yeri arama başlıyor ve uygun aralık bulunduğunda sizi uyarıyor. Bu andan sonra siz sadece gaz ve fren pedalları ile ilgileniyorsunuz. Direksiyon manevrası ise tamamen aracın kontrolünde oluyor. Sistem usta şoförleri kıskandıracak şekilde park edebiliyor. Özellikle acemi sürücüler bu opsiyona bayılacaktır!

2012 Model Hyundai ix35 Motor

Hyundai ix35 ülkemizde iki motor seçeneği ile satılıyor. Daha önce 2.0 litrelik dizel seçeneğini test ettiğimiz araç bu sefer 1.6 litrelik GDI benzinli motoruyla konuğumuz. 1591 cc’lik motor 6300 d/d’da 135 hp güç üretiyor. Maksimum tork 165 Nm ise 4850 d/d’dan itibaren hizmetinizde oluyor. Bir atmosferik motora göre başarılı değerlere sahip ünite çok sessiz çalışıyor. ix35’i bu motor seçeneği ile satın aldığınızda herhangi bir çekiş kontrol sistemine sahip olmuyorsunuz. Araç motordan gelen hareketi 6 kademeli manuel şanzımanla ön aksa aktarıyor. Bu motor seçeneğinde otomatik vites opsiyonu sunulsaydı etrafımızdaki ix35 sayısının artacağına kesin diyebilirdik.  1.6 litrelik atmosferik motorun aracı taşıyamayacağı konusunda bazı şüpheler var ancak yola çıkınca bunların ne kadar yersiz olduğunu görüyoruz. ix35; 11.1 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor ve maksimum 178 km/s hıza çıkıyor. Bu değerler C sınıfı atmosferik motorlu araçlara çok benzer. Zaten ix35’in 1380 kg’lık ağırlığı da boyutuna göre düşük. Motorun yakıt tüketimi ise kullanım tarzına bağlı olarak 7-10 lt/100 km arasında değişiyor. Bizim testimizin sonucunda ix35’in ortalama yakıt tüketimi 8,9 lt/100 km olarak ölçüldü.

2012 Model Hyundai ix35 Konfor ve yol tutuş

Hyundai ix35 iyi çalışan süspansiyonları sayesinde bozuk zeminlerden kaynaklanan darbeleri yeteri kadar emiyor. Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyonlar yol tutuş konusunda da tatmin edici performansı gösteriyorlar. ix35 yüksek yapısına rağmen segmentine göre gayet iyi yol tutuyor.  ESP sistemini standart sunan model, işlerin kontrolünüzden çıkmaya başladığı anda kontrolü eline alarak sizi tekrar çizginize sokmaya yardımcı oluyor. ix35, hafif debriyaj yapısı, iyi dozlanan frenleri ve hissiz fakat yumuşak direksiyonuyla kullanımı rahat bir otomobil.
Araç içerisindekilerin konforu içinse her şey düşünülmüş. Rahat koltukların yan destekleri ise daha iyi olabilirdi. Soğuk günlerde en çok sevilen donanım olan koltuk ısıtmanın hem ön hem de arka koltuklar için sunuluyor olması etkileyici. ix35 yüksek hızlara çıkıldıkça rüzgar ve yol sesi almaya başlıyor. Aracın yol sesi konusunda biraz daha iyileştirilmesi uzun yolculuklardaki konforu arttırabilir.

2012 Model Hyundai ix35 Güvenlik

Hyundai ix35, girdiği Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başardı. Modelin yolcu kabini ön çarpışma testinden sonra stabil kaldı.
ix35 içerisindeki mankenlerin diz ve uyluk bölgeleri iyi korundu. Değişik boylardaki mankenlerde de ix35 benzer sonuçlara imza attı.
Yandan çarpışma testinde mankenler iyi korundu ancak bazı testlerde perde hava yastığı kapı direği döşemesine sıkışarak tam açılmadı. Bu yüzden ix35 yan çarpışma ve yan direk çarpışma testlerinden ceza aldı.
Direk çarpışma testinde ix35 içerisindekilerin göğüs kafesi sınır değerlerde korundu. Arkadan çarpışmalarda oluşan kamçı etkisi ix35’de minimum seviyede oluştu ve araç iyi puanlar elde etti.

2012 Model Hyundai ix35 Yorum-Selim Erkek

Etrafınızda gördüğünüz SUV modellerinin ne kadarının araziye girdiğini düşünüyorsunuz?  Parmakla sayılacak kadar az olduğuna emin olabilirsiniz. İnsanlar bu araçları trafikte daha yüksekte konumlanmak ve gösteriş için alıyorlar. Öyleyse gelişmiş arazi çekiş sistemlerine para ödemeye ne gerek var? Heybetli görüntüsünün yanında, zengin donanımı ve konforuyla insanı etkileyen ix35’in dört tekerden çekiş sistemine veya diferansiyel kilidine sahip olmaması neredeyse kimsenin umurunda değil. 1.6 litrelik motorla beraber ix35’in fiyatı neredeyse yarı yarıya düşüyor, yıllık vergisi de keza aynı şekilde önemli ölçüde azalıyor. Hyundai bu versiyonda otomatik şanzıman seçeneği sunabilseydi çok daha fazla kişinin tercih listesine girebilirdi. Aracın eleştirilecek noktalarına gelirsek, ix35’in otomatik park asistanı büyük kolaylık sağlıyor fakat geri manevra sırasında biraz hızlı davranırsanız hemen devreden çıkıyor. İkinci sıkıntı ise sesli çalışan süspansiyon sistemi bozuk yollarda uzun süre kullanımın ardından rahatsızlık verebiliyor. Bunların dışında ix35 sahibini pişman etmeyecek bir araç.

Dikkat: Bu test sürüşü 2012 yılında yapılmıştır. İçerdiği tüm bilgiler ve karşılaştırıldığı rakipleri o dönem Türkiye’de satılan ilgili modele aittir.

Hyundai ix36 1.6 GDI Teknik Özellikler
Motor: 1,6 GDI
Motor Hacmi: 1591 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 135 hp 6300 d/d
Maksimum Tork: 168 Nm 4850 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11.1 s
Maksimum Hız: 178 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 8,2 lt
Şehir Dışı: 6,0 lt
Karma: 6,8 lt
Test: 8,9 lt
Boyutlar
Uzunluk: 4410mm
Genişlik: 1820mm
Yükseklik: 1670mm
Dingil Mesafesi: 2685mm
Bagaj Hacmi: 591/1436 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 55 lt
Boş Ağırlık: 1380-1502 kg
Lastik Boyutu: 225/60 R17

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”13″ gal_title=”2012 Hyundai ix35 1.6 GDI”]

2012 Model Honda Accord 2.0 Executive Otomatik Test Sürüşü – İnceleme – Özellikler

0

Honda’nın D segmentindeki sedanı Accord sekizinci jenerasyonu ile testimize konuk oldu. Tüm dünyada sorunsuzluğu ile haklı bir şöhrete ulaşan model ülkemizde sadece 2.0 litre benzinli motor ile satılmasının dezavantajını yaşıyor. 35 yaşındaki Honda Accord; sportif tasarımı, başarılı yol tutuş özellikleri ve dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. Rakiplerinden daha düşük satış adetlerinde kalmasının en büyük nedeni düşük hacimli ne benzinli ne de dizel motorun olmaması.

2012 Model Honda Accord Tasarım

Konuğumuzu olan Accord nesli 2008 yılından beri üretiliyor olmasına rağmen pek çok rakibinden daha diri görünüyor. Japon esintileri taşıyan sert çizgilerle oluşturulmuş tasarım dilinin hala çekici olduğunu söylemek mümkün. Accord’un ön kısmında şık far yapısı ve kromajlı  Honda ızgarası dikkat çekiyor. Modelin sinyal lambaları bu farların ızgaraya doğru olan kısmında konumlandırılmış. Ayrıca Accord’un büyük yan aynalarında da sinyallere yer verilmiş. Arka kısımda ise Accord şık tasarımını devam ettiriyor. Çamurluk ve bagaj kapağına dağıtılmış iki parçalı stop grubu ve bagajın sportif çizgileri Accord’u arkadan da fark edilir bir araç haline getiriyor. 4725 mm uzunluğundaki Honda Accord, VW Passat’tan 4,4 Peugeot 508’den 6,7 cm, Opel Insignia’dan 10,5 cm, Renault Latitude’dan tam 17,2 cm daha kısa. Modelin 464 litrelik bagajı da bu modellerden daha düşük kapasiteli.

2012 Model Honda Accord İç Mekan

Honda Accord’un ön koltuğuna geçtiğiniz zaman düğme kalabalığı ile karşılaşıyorsunuz. Bunun belki de en büyük nedeni  direksiyonun üzerindeki tuşların yarattığı kalabalık hissi. Kumandaların hepsinin kullanımı kolay ve üzerlerinde yerli açıklama bulunuyor ancak kısa bir alışma süresi istediği kesin. Kolay okunan beyaz ağırlıklı aydınlatmalı gösterge paneli gözü yormayan bir yapıda. Aynı şekilde orta konsolun üzerindeki dijital ekranın da okunabilirliği çok iyi fakat bu kısma güzel bir navigasyon ekranı veya renkli bir bilgilendirme paneli yerleştirilebilirmiş. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi sınıf standartlarını karşılayacak nitelikte ama insanı etkiletecek bir yapıda olduğunu söyleyemeyiz. Bu sınıfın en çok satan modeli VW Passat’ın iç mekanında bazı noktalarda daha ince düşünüldüğünü görebilirsiniz. Küçük eşyaların koyulması için çok sayıda kapaklı göze sahip Accord bu konuda kullanıcısına sıkıntı yaşatmıyor. Kapı cepleri de yeterince büyük olması sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyorlar. Accord’un hafızalı elektrikli koltuklarının ayarlanması son derece kolay ve sürüş pozisyonu etrafa rahatça hakim olmanızı sağlıyor. Modelin üzerinde gelen standart ses sistemi USB üzerinden müzik çalabiliyor ve ses kalitesi oldukça iyi.

2012 Model Honda Accord Motor

‘90’lı yıllarda ürettiği motorlarla adından en çok söz ettirten marka olan Honda, maaelesef hacim küçültme trendine zamanında ayak uyduramadı. Rakipleri düşük hacimli turbo motorlarla hem daha yüksek performans hem de daha düşük emisyon değerleri yakalayan ünitelere sahipken Accord’da 2.0 litrelik atmosferik bir motor görev yapıyor. Hem satın alırken hem de kullanım sırasında yüksek vergi dezavantajı yaşatan bu motorun dayanıklılığı hakkında hiç şüphemiz yok ancak zamanın gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. 6300 d/d’de ürettiği 156 ps gücündeki motorla harekete geçen Accord, motorun 4100-5000 d/d aralığında ürettiği 192 Nm torku sürücüsünün hizmetine sunuyor. 5 ileri klasik otomatik şanzımanla gücünü ön tekerlere ileten Accord, vites düşürme konusunda bazen yavaş kalabiliyor. Ayrıca klasik otomatik şanzıman olmasına rağmen yokuşlarda biraz kaçırma yaptığını da gözlemledik. Tüketim konusunda aşırı beslemeli motorlara sahip rakiplerinin karşısında geride kalan model testimizin sonucunda 10,1 lt/100 km ortalama tüketim verisine imza attı.

2012 Model Honda Accord Konfor ve yol tutuş

Honda Accord yol tutuş disiplininde övgüyü hak ediyor. Aracın hisli direksiyonu en ufak hareketinize bile tepkiler veriyorken yol hakkında da çok iyi bilgilendirme yapıyor. Accord’un bir hayli yüksek olan sınırlarını zorladığınızda ise ESP hızlı müdahaleler yapıyor ve kendinizi yavaşlamış ve çizginize dönmüş olarak buluyorsunuz. Konfor konusu ise biraz daha arka planda kalıyor. Bu sınıf otomobilleri tercih edenlerin pek çoğu konfor konusuna önem veriyorlar. Accord ise D segmentinde sportifiğe önem veren müşterilerin ilgisini çekecektir. Söylediklerimiz aracın konforsuz olduğu anlamına ise gelmiyor tabi ki. Sadece hızlı gelen darbeleri iç mekandakiler biraz fazla hissediyor.  Honda Accord’un geniş koltukları ise bu büyük Japonla yapılan uzun yolculukları keyif haline getiriyor. Rahat ön koltukların ısıtma fonksiyonunun olması kış aylarında yüzleri güldürüyor. Arka koltuklarda oturanlar için de havalandırma kanalları unutulmamış. Accord’un arka koltuklarında üç kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir ve diz mesafesi açısından çok uzun boylu değillerse sorun yaşamazlar.

2012 Model Honda Accord Güvenlik

Honda Accord 2009 yılında girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı başardı.

2012 Model Honda Accord Yorum-Selim Erkek

D segmentinde alışıldık modellerin dışına çıkmak isteyenler için Accord biçilmiş kaftan. Yaşlı bir model olmasına rağmen tasarımı hala çok çekici ve Honda’nın sorunsuzluk imajı bu otomobili pek çok kişiye daha da yakınlaştırıyor. Ancak Accord’un rakiplerine oranla çok büyük bir dezavantajı var o da motoru. Türkiye’de başarılı satışlar yapmanın anahtarı 1.6 litreden küçük hacimli motora sahip olmaktan geçerken Accord’un 2.0 litrelik motoru tüketim ve performans anlamında da beni tatmin edemedi. Honda Accord’un en sevdiğim kısmı ise verdiği sürüş zevki oldu. Aracın sürücüyle bütünleşmesi çok güzel ve keyif veriyor. Yol tutuşuna bu kadar methiye dizdiğim Accord’un ses yalıtımı ve süspansiyon darbe emişi konularında ise kendisini biraz daha geliştirmeye ihtiyacı var. Söylediklerimden Accord başarısız bir otomobil gibi algılanmasın çünkü o neredeyse dört yaşında bir model ve henüz yenilenmiş rakipleriyle hala boy ölçüşebiliyor.

2012 Model Honda Accord Yorum – Tulu DARICAN

Accord, ‘90’lı yılların efsanevi modellerinden birisiydi. Özellikle Honda markasının o dönemde Civic modeli ile aldığı rüzgârdan Accord’da bolca faydalanmıştı. Ancak Japon üreticinin Avrupa’da değişen motor trendlerini uyum gösterme konusunda yavaş ve isteksiz kalması Accord’un Türkiye’deki başarısını da gölgeledi. Türkiye pazarının zor sınıflarından birisi olan D segmentinde başarılı olmanın anahtarı tasarım, konfor ve küçük hacimli motor olarak öne çıkıyor. Accord tasarım anlamında pek çok rakibinin önünde. Konfor disiplininde de günü kurtarıyor. Ancak iş motora geldiğinde 2.0 litrelik benzinli ünite ne performans ne de tüketim ekonomisi sağlamıyor. Buna bir de geçtiğimiz aylarda değişen ve artan ÖTV oranları eklendiğinde ortaya ancak markanın ve modelin hayranı birkaç kişi tarafından satın alınabilir bir otomobil çıkıyor. Keşke Accord gibi bir otomobili trafikte daha çok görebileceğimiz bir vergi sistemine ve yakıt fiyatlandırmasına sahip olabilsek.

Dikkat: Bu test sürüşü 2012 yılında yapılmıştır. İçerdiği tüm bilgiler ve karşılaştırıldığı rakipleri o dönem Türkiye’de satılan ilgili modele aittir.

2012 Honda Accord 2.0 Teknik Özellikleri
Motor: 2.0
Motor Hacmi: 1997 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 156 hp 6300 d/d
Maksimum Tork: 192 Nm 4100-5000 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11 s
Maksimum Hız: 212 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 10,2 lt
Şehir Dışı: 5,7 lt
Karma: 7,3 lt
Test: 10,1 lt
Boyutlar
Uzunluk: 4725 mm
Genişlik: 1840 mm
Yükseklik: 1440 mm
Dingil Mesafesi: 2705 mm
Bagaj Hacmi: 464 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 65 lt
Boş Ağırlık: 1490 kg
Lastik Boyutu: 225/50 R17

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”11″ gal_title=”2012 Honda Accord”]

2012 Model VW Passat 1.4 TSI Highline Test Sürüşü – İnceleme – Teknik Özellikler – Yorum

0

Türkiye’de D segmenti modellerin en çok sevileni Passat yeni yüzüyle başarısını sürdürüyor.  B7 kasa koduyla gelen araç tamamen yeni bir model değil. 6. Jenerasyon Passat’ı ağır bir makyaj operasyonuna tabi tutan Volkswagen, yeni teknolojilerini bu modele entegre etti. İkisi dizel biri benzinli olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satılan Passat, otomatik vitesi 1.4 litrelik benzinli, 1.6 ve 2.0 litrelik dizel versiyonlarda sunuyor.

2012 VW Passat Tasarım

Yenilenmiş Passat’ın ön yüzü geçmiş modele göre iddialı değil… Aracın far tasarımında artık düz çizgilere yer verilmiş. Ayrıca yeni Passat, LED gündüz farları ile birlikte geliyor. Fakat baz donanım olan Trendline’da sunulan farlar artık merceksiz ve görüntüsü ödenen paraya yakışmıyor.  Ön kısımda büyüyen sis farları da hemen fark ediliyor. Klasik Passat şıklığındaki sedan formda, herhangi bir değişiklik yapılmamış.

Test aracımızın arka stop grubunda gördüğünüz ve şık görünen lamba grubu, Highline donanımla beraber LED desteğine de kavuşuyor. Aracın çeşitli yerlerinde kullanılan krom kaplamalar şıklığı arttıran bir etkiye sahip. Arka kısımda ise küçük kardeşi Jetta ile benzer çizgiler göze çarpıyor. Bagaj kapağı, Volkswagen logosunun üzerine bastırılarak, içeriden bir düğmeyle veya anahtar üzerindeki kumanda ile açılabiliyor. VW Passat, 4769 mm’lik uzunluğuyla, Peugeot 508’den 2,3 cm, Opel Insignia’dan 6,1 cm, Renault Latitude’dan tam 12,8 cm daha kısa. Passat’ın 1820 cm’lik genişliği de rakiplerinin gerisinde. Passat, kullanıcılarına 565 litrelik büyük bir bagaj hacmi sunuyor.

2012 VW Passat İç mekan

Yenilenen Passat’ın iç mekanı olgun görünüyor. Test aracımızdaki büyük ekranlı ses sistemi orta konsolu şık gösteriyor. Ayrıca buradan klima sistemini de takip edebiliyorsunuz. Dokunmatik olarak kumanda edilen sistemde Navigasyon özelliği olmaması ise büyük bir eksiklik.

Ses sisteminin üzerindeki analog saat hoş bir detay olmasına rağmen konumu ve açısı itibariyle parlıyor. Okunabilirliği çok başarılı olan gösterge paneli, Passat’ın ağır havasına ayak uyduruyor. Üç kollu çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi sportif duruyor. Ancak Passat’ta dört kollu daha oturaklı bir direksiyon simidi kullanılabilirmiş.

Araç içerisinde birçok saklama gözü bulunuyor, kapı gözlerinin halı kaplı tabanı da Passat’ın yolcularına verdiği değeri gösterir gibi. Passat’ın arka orta koltuğu yatarak kol dayama ve bardaklık olarak görev yapabiliyor. Ayrıca koltuğun bu kısmından bagaja ulaşmak da mümkün…  Makyajla beraber B6 kasada olan, alarm, lastik basınç kontrol sistemi, koltuk altı çekmece gibi bazı özelliklerin kalktığını veya versiyona göre sunulduğunu belirtmeliyiz.
Test aracımızda bulunan anahtarsız çalıştırma özelliği sayesinde anahtarınız cebinizdeyken Passat’ı çalıştırmanız mümkün.
Yenilenen araca eklenen donanımlardan biri otomatik park asistanı. Sistem vites kolunun yanındaki düğme ile devreye alınarak park yeri arıyor. Uygun yer bulunduğunda sesli ve görsel olarak sürücüyü uyaran Passat, direksiyon hareketlerini kendisi yaparak çoğu zaman mükemmel park ediyor. Sistemin rakiplerine oranla en büyük avantajı dikey olarak da park edebilmesi.

2012 VW Passat Motor

Bundan 15 yıl önce VW Passat’ta 1.4 litrelik bir motor kullanılacağı kimin aklına gelirdi ki! Küçük hacimden büyük güçler çıkarma motor furyasını başlatan VW, test aracımıza 1.4 litrelik TSI motoru yerleştirmişti. Kaputun altında ufacık cüssesiyle görev yapan ünite, turbo beslemesi sayesinde 5000 d/d’de 122 hp güç üretiyor. 1500-4000 d/d aralığında üretilen 200 Nm torku sayesinde Passat gibi ağır bir aracı bile rahatlıkla taşıyan motor övgüyü hak ediyor. Bu motorun performans anlamında hayal kırıklığı yaşatabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir buçuk ton ağırlığındaki Passat’ı 10.3 saniyede 100 km/s sürate çıkartan motorun ara hızlanmaları da tatmin edici. Bunda en büyük pay tabi ki çok hızlı bir şekilde vites değiştirebilen DSG şanzıman. 7 kademeli otomatik vites ekonomi yapmak isteyenlerin de en büyük yardımcısı. Passat testimizin sonunda 8,2 lt/100 km ortalama tüketim verisi elde etti. Otoyol yolculuklarında ise 90-100 km/s hızda, hız sabitleyici kullanarak bu veriyi 5,5 lt/100 km civarına çekebildik.

2012 VW Passat Konfor ve yol tutuş

VW Passat denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk gelen ‘konfor’ oluyor. Aracın süspansiyon sistemi yoldan gelen darbeleri çok başarılı bir şekilde emerken, çalışması da sessiz. Koltuklarında gayet konforlu yolculuklar yapılan yeni Passat, iç mekanının sessizliği ile de beğenimizi kazandı. Aracın içerisinde yol ve rüzgar sesi neredeyse hiç duyulmuyor. TSI motor yüksek devir çevirmediği sürece sessiz. VW yalıtım konusunda çok iyi iş çıkarmış. Passat, yolcularına her koltukta aynı konforu sunmayı başarıyor. Arka koltuklar cömert bir diz mesafesine sahip ve ergonomik açıdan çok başarılılar. Burada oturan yolcular için havalandırma çıkışları unutulmamış.
Süspansiyonların başarılı darbe emişi aracın yol tutuşundan ödün verilmiş anlamına gelmiyor.  Passat virajları hızlıca geçerken sürücüsünü hiç tedirgin etmiyor. Viraj limitlerini zorladığınızda ise standart sunulan ESP sistemi sayesinde Passat hemen yoluna giriyor. Bu arada biraz hızlı bir kullanım gerçekleştirdiğinizde, ön koltuk minderlerinin yetersiz yan desteği ortaya çıkıyor. Passat’ın yol tutuşu başarılı ancak direksiyon sistemi çok hızlı değil.

2012 VW Passat Güvenlik

Passat 2010 yılında makyajsız versiyonu (B6) ile girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız ile ayrıldı. Araçta sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları ile ESP sistemi standart olarak sunuluyor.

2012 VW Passat Yorum-Selim ERKEK

VW Passat’ın kendi segmentinde açık ara en çok satan model olmasına şaşırmamak gerekli. Tasarım açısından çok daha iyi modeller var ama Passat bu sınıf müşterisinin isteklerini çok iyi biliyor. Kullanımı zevkli, motorları ekonomik ve yolculuk etmek çok konforlu. Otomatik park asistanı ve şerit takip asistanı gibi teknolojik donanımlara sahip modelde benim canımı sıkan tek nokta orta konsoldaki basit bilgi ekranı. VW Türkiye’nin bu sistemi acilen Navigasyon ile desteklemesi lazım. Şu hali ile bu büyük renkli ekranın hiçbir özelliği yok.  Bende en çok sessizliği ile iz bırakan modelin rakiplerine oranla en büyük avantajlarının başında ikinci el değeri geliyor. Satın alırken rakiplerinden daha fazla ödediğiniz modeli satarken de daha yüksek fiyatlardan veriyorsunuz. D segmenti araçların içerisinde en az zarar edeceğiniz ve en kolay satacağınız model bence Passat. Üstelik kullandığınız süre içerisinde de Passat yüzünüzü hep güldürecektir.

Dikkat: Bu test sürüşü 2012 yılında yapılmıştır. İçerdiği tüm bilgiler ve karşılaştırıldığı rakipleri o dönem Türkiye’de satılan ilgili modele aittir.

[Best_Wordpress_Gallery id=”9″ gal_title=”2012 VW Passat”]

2012 Model VW Passat 1.4 TSI Highline

Motor hacmi 1390 cc
Silindir sayısı 4
Motor Gücü 122 hp 5000 d/d
Tork 200 Nm 1500-4000 d/d
0-100 km/s Hızlanma 10,3 s
Maksimum Hız: 205 km/s
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt tipi Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 7,3 lt
Şehir Dışı: 5,2 lt
Karma: 6,0 lt
Test: 8,2 lt
Ölçüler
Uzunluk: 4769 mm
Genişlik: 1820 mm
Yükseklik: 1470 mm
Dingil Mesafesi: 2710 mm
Bagaj Hacmi: 565 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 70 lt
Boş Ağırlık: 1473 kg
Lastik Boyutu: 235/45 R17

2012 Model Kia Rio 1.4 Sporty Otm Test Sürüşü – İnceleme – Teknik Özellikleri – Yorum

0

Kia’daki büyük değişimin son üyesi Rio oldu. Markayı B sınıfında temsil eden model tamamen yeni bir karaktere büründü. Eski Rio’nun silik ve sıradan tasarımının yerine yeni Rio heyecan veren çizgilerle geldi. B segmentinde sadece Ford Fiesta, Rio ile mücadele verebilecek kadar ilgi çekici bir tasarıma sahip. Yeni Rio ülkemizde ikisi benzinli olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satılıyor. Otomatik şanzıman sadece 1.4 litrelik benzinli motorla alınabiliyor.

Kia Rio Tasarım

B sınıfı hatchback modeller arasında en çekici görünenler diye bir anket yapsak Rio’nun ilk ikide olacağı kesin. Kia’nın yeni ön ızgarasının etrafına yerleştirilmiş far yapısı ve sportif tamponlar Rio’yu çok çekici bir hale getirmiş. Sporty donanıma özel 17 inçlik jantların üzerinde duran test aracımız çoğu B sınıfı aracın yanında bir üst sınıf gibi görünüyor.
Şık bagaj spoileri ve şık stop grubu sayesinde Rio’nun arka kısmında da tasarım bütünlüğü sağlanmış. Arka tamponun çift renkli yapısı ve alt köşelerine yerleştirilmiş sis farları büyük ağabeyi Sportage’ı hatırlatıyor. 4.045 mm uzunluğuyla VW Polo’dan 75 mm, Ford Fiesta’dan 95 mm, Opel Corsa’dan 46 mm ve Renault Clio’dan 18 mm uzun olan model 2.570 mm aks aralığı ile de sınıfının en geniş aks mesafesi sunan modellerinden biri olmayı başarıyor. Rio’nun 288 litrelik bagaj hacmi ise sınıf standartlarını karşılıyor.

Kia Rio İç Mekan

Kia Rio, bu segmentin en heyecan verici iç mekanlarından birini sunuyor. Kırmızı aydınlatmaların hayat verdiği iç mekanda sınıf standartlarını yeniden belirleyecek kalitede malzemeler kullanılmış. Direksiyonun ve vites topuzunun verdiği kalite hissi yüksek. Araç içerisinde bolca saklama ve ufak eşya gözü olması ilk dikkatimizi çekenlerden. Ayrıca Rio oldukça büyük bir torpido gözüne sahip. Direksiyon üzerinden ses sistemini, yol bilgisayarını ve cep telefonunuzu kontrol edebilmeniz sürüş esnasında dikkatinizin dağılmasını önlüyor. Optitron aydınlatmalı gösterge panelinin görüntüsü çok şık. Aracın orta konsolunda şalter benzeri düğmeler dikkatimizi çekiyor. Klima kontrolünü sağlayan butonların yapısı son derece özgün. Biraz yolculuk yaptıktan sonra klima performansını test ediyoruz ve başarısına şahit oluyoruz. Klimayı kapatmak istediğimizde ise ufak bir sürpriz yapıyor bize Rio. Araçta bulunan Cleanair sistemi iç mekandaki hava kalitesini kontrol ediyor ve sistem onay vermedikçe klima kapatılamıyor. Bu durum yakıt tüketiminin artmasına neden oluyor.

Kia Rio Motor

Test aracımızda görev yapan 1.4 litrelik ünite 6300 d/d’de 109 PS güç ve 4200 d/d’de 137 Nm tork elde üretiyor. Otomatik şanzımanla beraber satılan bu versiyonun konfora yönelik tasarlandığını söyleyebiliriz. Yaklaşık 1200 kg ağırlığındaki Rio’yu 13.2 saniyede 100 km/s hıza ulaştıran motorun hantal yapısının asıl nedeni 4 kademeli otomatik şanzımanı.
Güvenilir ve konforlu klasik otomatik şanzımanın performansı düşürmesinin yanında özellikle şehir içinde tüketimi fazla arttırması gibi dezavantajları var. Testimizin sonunda 8,7 lt/100 km ortalama yakıt tüketen Rio, ekonomik beklentileri olanları hayal kırıklığına uğratabilir. Bu sorunu Rio’nun diğer motor seçeneklerini tercih ederek aşabilirsiniz.

Kia Rio Konfor ve Yol Tutuş

Test aracımızdaki 17 inçlik jantlar görsel olarak son derece güzel görünüyorlar ama ülkemiz yol şartlarına çok uygun oldukları söylenemez. Rio’nün süspansiyon sistemi sert bir yapıda tasarlanmış ama bu çok konforsuz olduğu anlamına gelmemeli. Sert süspansiyonun meyvesini yol tutuş disiplininde gören Rio, yol dinamikleri açısından sınıfının üst sıralarında yer alıyor. ESP sisteminin standart sunuluyor olması Rio’yu rakiplerinden bir adım öteye taşıyor. Direksiyonu bir Fiesta direksiyonu gibi olamasa da pek çok rakibinden daha başarılı tepkiler verebiliyor.
Büyük aks mesafesi arka koltukların ferahlığını önemli ölçüde arttırmış. Diz mesafesi açısından bazı C segmenti HB modelleri bile kıskandıran aracın baş mesafesi açısından da sorun yarattığı söylenemez. Rio’nun rüzgar sesi konusunda biraz daha iyi yalıtılması onu daha konforlu bir hale getirebilir.

Kia Rio Güvenlik

Yeni Kia Rio girdiği Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldız alarak güvenlik konusunda da kendini kanıtladı.
Önden çarpışma testinde Kia’nın yaşam kafesi stabil kaldı. Mankenlerin diz ve uyluk bölgesinde iyi bir koruma görüldü. Rio benzer korumayı farklı boylardaki mankenler ve değişik oturma pozisyonlarında da tekrarladı. Yan bariyer testinden maksimum puanlarını alan Rio, mankenin vücudunun tamamını mükemmel şekilde korudu. Yan direk çarpışma testinde sürücüyü iyi bir şekilde koruyan Rio, yine iyi puanlar almayı başardı. Arkadan çarpışmalarda etkili olan kamçı etkisine karşı Kia Rio koltukları mükemmel bir koruma gösterdi.

Kia Rio Yorum-Selim ERKEK

Kia’yı hala eski imajıyla hatırlayanlar yeni modellerine bindiklerinde şaşırıyorlar. Yeni Rio iç ve dış tasarımıyla son derece çekici bir otomobilken kalite anlamında da kullanıcısını memnun ediyor. Uzun zamandır merakla beklediğim modellerden biri olan Rio’da rüzgâr sesi ve amortisörlerin gürültülü çalışan yapısının da önüne geçilirse Rio bu sınıfın en iyi modeli olabilir. Islak zeminde sağ ön tekerden gelen su çarpma sesinin içeriye çok yansıması ise sanırım test aracının davlumbazındaki bir sorundan kaynaklanıyordu. Test aracımızdaki motor ve şanzıman ikilisinin performans ve tüketim anlamındaki olumsuzlukları ise zaten beklenen sorunlardı ve benim için şaşırtıcı değiller. Klasik otomatik şanzımanla beraber bu olumsuzlukların yaşanması normal. Rio’nun dizel motorlu versiyonunun pek çok kişiyi çok mutlu edebileceğini düşünüyorum. Keşke Kia Türkiye Rio’nun 1.1 litrelik dizel versiyonunu da satsaydı da, B sınıfının en cimri iki modelinden biri Rio olsaydı!

Kia Rio Yorum-Tulu DARICAN

Kia Rio, markanın son dönemde pazara sunduğu en başarılı modellerden birisi. Tasarımı sportiflik beklentilerini karşılarken iç mekan kalitesi bu segment için fazla bile… İç mekan demişken; Rio geniş aks aralığıyla önde ve arkada rahat yolculuklar sağlıyor. Bolca yer verilen gözlerse Rio ile hayatı kolaylaştırıyor. Tüm bunlar otomobilin olumlu özellikleri olarak sıralanırken gelelim test ettiğimiz modelin eleştirilecek noktalarına. 1.4 litre ve otomatik vites kombinasyonu ne yazık ki Rio ailesinde bence en başarısız seçenek. Aracın motoru canlı olmasına karşın otomatik şanzımanın hantallığı sebebiyle kendisini gösteremiyor. Tamam performans beklemeyelim; ekonomik olsun dersek… Ne yazık ki Rio bu konuda da iyi bir görüntü çizemiyor. 17 inçlik jantlar güzel görünmesine karşın konforu düşürüyor ve araç sürücüsünü yorar bir hale geliyor. Bu sebeple benim tavsiyem Rio gibi başarılı bir aracı başka motor kombinasyonları ile satın almanız.

Kia Rio 1,4 Teknik Özellikleri
Motor Hacmi 1396 cc
Silindir Sayısı 4
Motor Gücü 109 hp 6300 d/d
Tork 137 Nm 4200 d/d
0-100 km/s Hızlanma 13,2 s
Maksimum Hız: 170 km/s
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 8,4 lt
Şehir Dışı: 5,3 lt
Karma: 6,4 lt
Test: 8,7 lt
Ölçüler
Uzunluk: 4045 mm
Genişlik: 1720 mm
Yükseklik: 1455 mm
Dingil Mesafesi: 2570 mm
Bagaj Hacmi: 288 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 43 lt
Boş Ağırlık: 1198 kg
Lastik Boyutu: 205/45 R17

Dikkat: Bu test sürüşü 2012 yılında yapılmıştır. İçerdiği tüm bilgiler ve karşılaştırıldığı rakipleri o dönem Türkiye’de satılan ilgili modele aittir.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”2012 Kia Rio”]

Hızlı ve Öfkeli 9 Fragmanı İzle – Yeni Film Yakında Sinemalarda

0

Ne kadar hızlı olursa olsun, hiç kimse geçmişinden kaçamaz. 20 yıldır devam eden Hızlı ve Öfkeli serisinin 9’uncu bölümü çok yakında sinemalarda olacak. İşte yeni filmin son fragmanı…

Vin Diesel’in Dom Toretto karakteri, oğlu küçük Brian ve Letty ile gözlerden uzakta, sessiz bir hayat sürmektedir. Ancak huzurlu çevrelerinin hemen ötesinde tehlikenin hep pusuda olduğunu bilmektedirler. Bu kez tehlike, Dom’u en sevdiklerini kurtarmak istiyorsa geçmişinin günahlarıyla yüzleşmeye zorlayacaktır. Ekibi, bugüne kadar karşılaştıkları en yetenekli suikastçı ve yüksek performans sürücüsünün, aynı zamanda Dom’un terk edilmiş erkek kardeşi olan Jakob’un (John Cena, gelecek The Suicide Squad filmi) liderliğindeki dünyayı yıkıcı bir planı durdurmak için bir araya gelir.

Hızlı ve Öfkeli 9’da serinin gişe rekortmenine dönüştüğü üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerinin yönetmenliğini yapmış olan Justin Lin yeniden yönetmenlik görevini üstleniyor. Aksiyon, Londra’dan Tokyo’ya, Orta Amerika’dan Edinburg’a ve Azerbaycan’daki gizli sığınaktan Tiflis’in kalabalık sokaklarına kadar son hızla tüm dünyada dolaşıyor. Yol boyunca eski arkadaşlar yeniden ortaya çıkacak, eski düşmanlar geri gelecek, tarih yeniden yazılacak ve ailenin gerçek anlamı daha önce hiç olmadığı şekilde sınanacak.

Filmde, kadroda yeniden rol alan Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, Nathalie Emmanuel, Jordana Brewster ve Sung Kang ile Oscar® ödüllü Helen Mirren, Kurt Russell ve Akademi® ödüllü Charlize Theron oynuyor. Hızlı ve Öfkeli 9’da ayrıca Grammy ödüllü süper star Cardi B, Dom’un geçmişi ile bağlantılı bir kadın olan serinin yeni karakteri Leysa rolünü canlandırırken, Reggaeton fenomeni Ozuna da konuk oyuncu olarak yer alıyor.

Hızlı ve Öfkeli 9’un yapımcıları Neal H. Moritz p.g.a., Vin Diesel p.g.a., Justin Lin p.g.a., Jeff Kirschenbaum p.g.a., Joe Roth, Clayton Townsend p.g.a. ve Samantha Vincent. Universal Pictures sunar. Roth/Kirschenbaum Films iş birliğiyle bir Original Film/One Race Films/Perfect Storm yapımı. Bir Justin Lin filmi.

HIZLI VE ÖFKELİ 9

Tür: Aksiyon Gerilim

Oyuncular: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges,
John Cena, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel, Sung Kang. Ve Helen Mirren, Kurt
Russell, Charlize Theron ile

Yönetmen: Justin Lin

Esinlenilen Karakterlerin Yaratıcısı: Gary Scott Thompson

Hikaye Yazarları: Justin Lin, Alfredo Botello ve Daniel Casey

Senaryo Yazarları: Dan Casey ve Justin Lin

Yapımcılar: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Justin Lin, Jeff Kirschenbaum, Joe Roth, Clayton
Townsend, Samantha Vincent

Osram Night Breaker Laser’ı Test Ettik – Standart Ampullerle Karşılaştırdık

0

Ototest.tv olarak Osram’ın yüzde 150’ye varan aydınlık seviyesi iddiasındaki ürünü Night Breaker Laser’ı test ettik. Editörümüz Alper Güler, standart far ampulleri ile Osram Night Breaker Laser’ı gerçek yol şartlarında karşılaştırdı ve inceledi. İşte tüm detaylar

VW Golf 8 Mk8 Tanıtıldı – İşte 2020 yeni VW Golf İncelemesi

0

VW’nin en popüler modeli Golf’ün 8. Nesli tanıtıldı. Yeni VW Golf’de neler değişti? 2020 model VW Golf inceleme videomuzda.

Efsane VW Golf yenilendi. Her zamanki gibi köklerine sadık kalan 8. Jenerasyon Golf’ü sizler için inceliyoruz. Takipte kalın…

Hepimiz yeni VW Golf’ün geçtiğimiz aylardaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenmesini bekliyorduk. Ama Alman üretici ters köşe yaparak aracın tanıtımını Ekim ayına erteledi.

İlk kez 1974 yılında yollara çıkan VW Golf, bugün 8. nesliyle karşımızda. Tabii her zamanki gibi araçtaki değişimler belirgin ama radikal değil.
Ön kısımda en büyük farklılık yeni farlar oluyor. Eskisine göre daha ince formdaki farların alt kısımları bombeli tasarlanmış. En büyük sürpriz ise iki far arasında uzanacak LED şerit. Fakat bu, sadece plugin hibrit seçenekte bulunacak.

Motor kaputu ve radyatör ızgarası ise eski modelden çok farklı değil. Ancak tampon yenilenmiş ve daha kabarık bir görünüme kavuşmuş.
Yan bölümde kapı üstü kabarıklıklar değişirken, yeni jant seçenekleri de sunulmaya başlanmış. Yeni Golf, 4284 mm uzunluğa, 1789 mm genişliğe sahip olacak. Bu, eski modele göre 26 mm uzadığı, 10 mm daraldığı anlamına geliyor. Aks aralığı ise 16 mm artarak 2636 mm’ye erişmiş.

Arka kısımsa eskisinden daha ciddi görünüyor. Markanın son dönem SUV modellerini andıran bu yapıdaki stoplar çok daha köşeli tasarlanmış. LED yapılı stoplarda yine animasyon unutulmamış. Tavan üstü spoyler ve yenilenen arka tampon da fark edilen detaylar.

İç mekan belki de uzun aradan sonra ilk kez büyük bir değişim göstermiş. Öncelikle direksiyon simidi yenilenmiş. Hem göstergelerde hem de orta konsolda kullanılan dijital ekranlar tek bir yapı altında gibi görünüyor.
Orta konsoldaki ekran baz donanımda 8.25 inç olacak. Üst donanımlarda bu ekranın büyümesi bekleniyor. LED farlarla birlikte dijital göstergeler ve orta dokunmatik ekran tüm donanımlarda standart olarak sunulacak.
Araçta headup displayin ve ambiyans aydınlatmasının da unutulmadığını belirtelim.

Yeni Golf’ün motor seçeneklerinde de farklılıklar var. Yeni Golf’ün artık full elektrikli bir versiyonu olmayacak. Marka yeni tanıttığı elektrikli ID3 modeline yer açmak için Golf’ün sadece plugin hibrit versiyonunu üretecek. Golf GTE olarak isimlendirilen bu model 204 beygir gücünde olacak. Bu motorun gücü 13 kilovatsaatlik pillerden gelirken, GTE’nin bir de 245 beygirlik daha güçlü versiyonu bulunacak.

Diğer benzinli seçeneklerin 3 tanesi, hafif hibrit teknolojisine sahip olacak. Bu seçeneklerin en küçüğü ise 1 litre, 3 silindirli, eTSi motor olacak. Bu motor 115 beygir güç üretecek. 1.5 litrelik eTSI seçeneklerin güçleri 130 ve 150 beygir olarak sıralanıyor.

Ayrıca 1 litre TSI 90 ve 110 beygir, 1.5 litre TSI ACT 130 ve 150 beygirlik alışılmış benzinli motorlar kullanılacak. Dizel motorlarsa 1.6 litre 115 beygir ve 2 litre 150 beygir olarak sıralanıyor.

Gelecek yıl Golf ailesine GTI versiyonu da katılacak. Bu modelde 2 litrelik, turbo-benzinli bir motorun kullanılması planlanıyor. Bu motorun açıklanan gücü ise 232 beygir olacak. Ailenin en güçlüsü Golf R modelininse 325 beygirlik bir motora sahip olacağı iddia ediliyor.

Aralık ayında Avrupa’da satışına başlanacak olan yeni VW Golf’ün Türkiye’ye 2020 yılı ikinci çeyreğinden sonra gelmesi bekleniyor.

[Best_Wordpress_Gallery id=”5″ gal_title=”Yeni VW Golf 2020 Fotoğrafları”]

Yeni Toyota Corolla 2019 Hibrit Türkiye’de Kaç Lira Fiyatla Satışa Sunuldu? (İLK SÜRÜŞ İZLENİMİ)

0

Üretilmeye başlandığı 1966 yılından bugüne kadar tüm dünyada 46 milyon adetten fazla tercih edilen “efsane model” Corolla’nın 12’nci nesli yollara çıktı.

Türkiye’de de üretilen Yeni Corolla; hibrit versiyonu, üstün sürüş dinamikleri, lüks ve fonksiyonel kabini, prestijli tasarımı, kaza yapma riskini minimuma indiren en gelişmiş güvenlik özellikleri ve üstün teknolojisi ile sedan otomobillerin standartlarını yeniden belirliyor.

Toyota’nın Yeni Global Mimarisi TNGA GA-C platformunda tasarlanan Corolla, şimdi çok daha güçlü bir karaktere sahip olurken, prestijli duruşuyla dikkatleri üzerinde topluyor. Yeni Corolla’nın, hibrit versiyonu 137 bin 500 TL’den, benzinli versiyonları ise hurda teşviği ile 95 bin 700 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yeni Corolla; Vision, Dream, Flame ve Passion versiyonlarıyla tüm Toyota plazalarda yerini alacak.


Yeni Toyota Corolla 2019: Corolla’da bir ilk: Hibrit Versiyon

Toyota, tüm dünyada giderek artan hibrit talebini, daha geniş çevreci modelleriyle karşılamaya devam ediyor. Hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası Toyota, 12’nci jenerasyon Corolla’da kendi kendini şarj eden hibrit teknolojisine de yer veriyor. Corolla Hybrid, kendi kendini şarj eden 122 HP güç üreten 1.8 litrelik hibrit motora sahip. Corolla aynı zamanda 132 HP’lik 1.6 litrelik benzinli motorla da satışa sunulacak. Hibrit versiyonda standart olarak; geliştirilmiş güvenlik sistemi Toyota Safety Sense, uyumlu cep telefonları için kablosuz şarj ünitesi, çift bölgeli otomatik klima ve otomatik olarak katlanılabilir yan aynalar ile elektronik park freni yer alacak.

Yeni Toyota Corolla 2019: Corolla’da Özlemle Beklenen Yenilik ”Sunroof”

Yeni Corolla’daki en büyük yeniliklerden biri de elektrikli açılabilir Sunroof oldu. Corolla tutkunlarının ısrarla dile getirdikleri ve özlemle bekledikleri Sunroof Yeni Corolla’ya farklı bir hava katıyor.

Yeni Toyota Corolla 2019: Sedan dünyasının en prestijlisi

Toyota, yeni jenerasyon Corolla’da tüm kullanıcıların kendilerini daha özel hissetmesini sağlıyor. Yeni Corolla, ön ve arka tasarımındaki prestijli duruşuyla segmentindeki farkını ilk bakışta bile ortaya koymayı başarıyor.

12’nci nesil Corolla’ya önden bakıldığında Toyota’nın Under Priority tasarım felsefesinin daha da evrimleştirildiği görülüyor. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, Corolla’nın kendine has tasarım temasını oluşturuyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise, keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde oluşturuldu.

Arka tasarımda da, ön taraftaki dinamik tarz devam ediyor. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunun altını çiziyor. Ayrıca Corolla’nın karakteristik ön ve arka LED farları yeni modelin anında tanınmasını sağlıyor.

Yeni Corolla’da uzunluk 10 mm, genişliği 5 mm artırıldı ve yüksekliği 30 mm azaltıldı. Corolla’da aynı zamanda 2,700 mm’lik genişletilmiş aks aralığı kullanıldı. Yeni ölçülerle birlikte 1 cm’lik daha düşük bir ağırlık merkezi elde edildi. Yeni Corolla 471 litre bagaj hacmine de sahip.

Yeni Toyota Corolla 2019: Lüks ve konforlu bir kabin

Yeni Corolla, premium segment seviyesine yükseltilen prestijli iç tasarımı ile tamamen yenilenmiş modern kabin, mükemmel bir görsellik ve dokunsal kaliteyi sunuyor. Yeni dokulara, yeni renklere ve yeni döşemelere sahip kabin, genişlik ve ergonomi açısından da daha ileri seviyeye taşındı.

Corolla’nın kabinini daha geniş gösteren yeni ön panel ile görüş açısı artırıldı. Ön koltuğun sürüş pozisyonu alçaltılarak ağırlık merkezi düşürüldü ve daha sportif bir oturma pozisyonu elde edildi.

Yeni Toyota Corolla 2019: Akıllı Telefonlar için Kablosuz Şarj Konforu

Corolla Hybrid versiyonlarda, uyumlu cep telefonları için kablosuz telefon şarj ünitesi, çift bölgeli otomatik klima ve otomatik olarak katlanılabilir yan aynalar ile elektronik park freni standart olarak yer alıyor.

Ön konsolda ortaya konumlandırılan ve kullanımı son derece kolay olan 8 inç’lik dokunmatik ekran, 3 boyut efektli 7 inç’lik renkli TFT ekranı ve ön cama bilgi yansıtan 10 inç’lik head up display (ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı) ile birleştiriliyor.

Corolla’nın tamamen yenilenmiş kabini, görselliğinin yanı sıra yüksek kalitesiyle de öne çıkıyor. Üst düzey kaliteye ve harmonik bir tasarıma sahip kabin içinde kullanılan malzemeler arasında saten krom kaplama, piyano siyahı detaylar, deri kaplamalar ve şık dikişler yer alıyor.

Yeni Toyota Corolla 2019: Daha eğlenceli sürüş deneyimi

Yeni Corolla’nın altyapısını oluşturan TNGA GA-C platformu, yeni modele birçok dinamik avantaj getiriyor. Yeni altyapı ile 10 mm daha alçak ağırlık merkezi sayesinde daha çevik ve keyifli bir sürüş deneyimi sağlayan Corolla, standart olarak tüm versiyonlarda bulunan yeni arka bağımsız çift salıncaklı süspansiyon ve yüzde 60 daha sert gövdesi ile daha dinamik bir sürüş sunuyor.

Daha iyi yol tutuşa ve dengeye de sahip olan Corolla’da, TNGA platformu sayesinde aracın yüksekliği azaltılırken, alçalan kaput ile yol tutuş dengesinin artırılmasına olanak sağlanıyor.

Corolla, kabin içi sessizlik konusunda da eşsiz bir seviyeye ulaştı. Toyota’nın kendi kendine şarj olan hibrit teknolojisinin getirdiği sessizlik avantajının yanı sıra, kabin içi gürültü ve titreşimi engelleyen birçok geliştirme yapıldı. Motor gürültüsünden, süspansiyon gürültüsüne kadar birçok alanda artırılan yalıtımla birlikte Corolla, her yol şartında ve her hızda sessizliğini korumayı başarıyor.

Yeni Toyota Corolla 2019: Geliştirilmiş hibrit güç ünitesi

Yeni Corolla’da dördüncü jenerasyon 1.8 litre hibrit sistem, 122 HP güç ve 142 Nm motor torku üretirken; 53 kW/600V elektrik motoru ise, 0 d/dak’dan itibaren 163 Nm tork üretebiliyor.

Sessiz, atik ve şarj gerektirmeyen hibrit sistemi ile Corolla Hybrid, tüm beklentileri aşıyor. Düşük kullanım maliyeti, düşük CO2 emisyonu ile günlük kullanımlarda yüzde 50’ye kadar tamamen elektrikle sürüş sunuyor. Boyutu ve ağırlığı azaltılan dört silindirli 1,797 cm³, DOHC, Atkinson Çevrimi motor, yakıt verimliliğinin yanı sıra daha iyi hızlanma performansı verecek şekilde tasarlandı.

Corolla Hybrid’de daha yüksek tork ve yeni hibrit bataryaların adapte edilmesiyle daha iyi yakıt ekonomisi sağlandı. Corolla Hybrid 100 km/s hıza 11 saniyede çıkarken, maksimum hızı ise 180 km/s olarak belirlendi. Bununla birlikte 3.4 lt/100 km yakıt tüketimi sunan Corolla Hybrid, sadece 80-87 g/km aralığında CO2 emisyonu salımı sunuyor.

Yeni Toyota Corolla 2019: Güçlü Benzinli Motor

Yeni Corolla özel olarak geliştirilen 1.6 litre Valvematic motor sayesinde 132 HP güç ve 4,400 d/dakika’da 160 Nm tork üretiyor. Toyota’nın son derece başarılı Dual VVT-i sisteminin gelişmiş hali Valvematic, daha etkin değişken supap zamanlamasıyla çok daha fazla verimlilik sağlıyor. Sonuç olarak yüzde 7 daha fazla güç, yüzde 8 daha az yakıt tüketimi sağlayan yeni motor, daha sessiz bir sürüşe imkan veriyor.

Corolla, tercihe göre manuel veya otomatik şanzımanla sunuluyor. 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilen Corolla, 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 saniyede gerçekleştiriyor ve 200 km/s maksimum hıza ulaşırken, yakıt tüketimi ise ortalama 5.7 lt/100 km gerçekleşiyor.

Multidrive S otomatik vites kutusuna sahip Corolla ise 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede tamamlıyor ve 190 km/s maksimum hıza ulaşılabiliyor. Bu versiyonda yakıt tüketimi ise sadece 5.5 lt/100 km olurken, CO2 emisyonu 125 g/km olarak dikkat çekiyor.

Yeni Toyota Corolla 2019: Yeni güvenlik sistemi ile kaza riski minimuma indi

Yeni Corolla Hybrid’in tüm versiyonlarında Toyota’nın en gelişmiş güvenlik donanımları benzersiz Toyota Safety Sense özellikleri ile standart olarak sunuluyor.

Kaza yapma ihtimalini en aza indiren bu yüksek teknolojiye sahip sistem, araç içindekileri olduğu kadar yayalar ve bisikletliler için bile güven veriyor. Ön Çarpışma Önleyici Sistem, hava ne kadar karanlık olursa olsun, Gece Algılama özelliğiyle, araç önündeki yayaları algılarken, gerektiğinde otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca Bisikletli Algılama teknolojisi ile gündüzleri de bisikletliler algılanarak sürücüyü dikkatli olması için uyarıyor.

Yeni Corolla’daki, yeni aktif güvenlik paketi şimdi daha yüksek çözünürlüğe sahip kamera ve milimetrik dalga radarına sahip sistemden oluşuyor. Tehlikeyi tespit etme konusunda geliştirilen ve fonksiyonelliği artırılan Toyota Safety Sense sisteminde, tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de bulunuyor. En yeni teknoloji ile üretilen Akıllı Şerit Takip sistemi şerit çizgisi belirgin olan yollarda, 50 km/saat veya üzeri hızlarda ilerlerken sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde, sürücüyü sesli, görsel ve direksiyonu şerit içine doğru iterek uyarıyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ile beraber kullanıldığında da direksiyon desteği sağlayarak aracın şeridi ortalamasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte Yeni Corolla’da donanıma bağlı olarak Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM) gibi teknolojiler de yer alıyor.

2018 Yılında Türkiye’de Hangi Marka ve Model Daha Çok Sattı?

0

Geçtiğimiz günlerde Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından Türkiye’de 2018 yılında en çok satan marka ve modeller açıklandı. Sizler için merakla beklenen rakamları videomuzda derledik.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin, otomobil markalarının satış ve iletişim başarılarını ödüllendirmek için 9 yıldır düzenlediği “ODD Satış ve İletişim Ödülleri töreni” geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Otomobil markalarının kendi kendilerini mutlu ettiği bu törende biz tüketicileri ilgilendiren ise geçtiğimiz yılın satış rakamlarının açıklanması oldu.

Buna göre Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 35,06 azalarak 620.937 adet olarak gerçekleşti. 2017 yılında 956.194 adet otomobil ve hafif ticari araç satılmıştı.

620 bin bandındaki toplam satış 2009 yılındaki 557.126 adetlik toplam satıştan sonra son 10 yıl içindeki en düşük rakam olma özelliği taşıyor.

Otomobil satışları, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 32,71 oranında azalarak 486.321 adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 722.759 adet satış yaşanmıştı.

Hafif ticari araç pazarı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 42,33 azalarak 134.616 adet oldu. 2017 yılı aynı dönemde 233.435 adet satış gerçekleşmişti.

2018 yılında 1.6 litre altındaki otomobil satışlarında yüzde 32,7 , 1.6 – 2 litre aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında yüzde 38,5 ve 2 litre ve üstü otomobillerde yüzde 34,6 azalış izlendi. 2018 yılında 155 adet elektrikli ve 3.899 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

2018 yılında dizel otomobil satışlarının payı yüzde 58,09’a gerilerken, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 65,15’e yükseldi.

En çok satış yapan 3 markaya gelirsek. 2018 yılında Türkiye’de en çok araç satan 3. Marka 66.834 adetlik satışla Volkswagen. Alman markanın sadece otomobil satış adedi ise 49.749.

İkinci sırada ise Fiat bulunuyor. Marka toplamda 70.058 adet araç satmış. Satışlarının 41.668 adedini ise otomobil oluşturuyor.

2018 yılında Türkiye’de en çok satış yapan marka ise Renault. 76.931 adet otomobil satan markanın toplam satış adedi ise 85.839 adet.

Model bazında en çok satanlara gelirsek; 5. Sırada 22.638 adetlik satışla Renault Clio Hatchback’i görüyoruz. Dördüncüyse 23.576 adet satan Toyota Corolla olmuş.

23.799 adet satan Honda Civic Sedan yılı üçüncü, 29.381 adet satan Renault Megane Sedan ise ikinci sırada kapamış.

Ve Türkiye’de 2018 yılında en çok satılan model Fiat Egea Sedan olmuş. Araç tam 34.087 adet satılmış.

2019 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) arabalarda kaç lira oldu? Hesaplama ve tam tablo

0

2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. Buna göre motorlu taşıtlar vergisi yüzde 23,73 artacak.

2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2016 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kaç liraydı? Hesaplama ve tam tablo görmek için tıklayın

2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. Buna göre motorlu taşıtlar vergisi yüzde 23,73 artacak. Biz de sizler için otomobillerin 2019 yılında ödeyeceği MTV rakamlarını tablo halinde hazırladık.

Otomobil Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

01/01/2018’den Önce Alınan Otomobiller İçin:

31/12/2017’den Sonra Alınan Otomobiller İçin:

Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman ödenir?

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nereye ödenir?

Aracın bağlı bulunduğu il ya da ilçedeki vergi dairelerine,
Anlaşmalı bankalara,
İnternet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenebildiği bankalar hangileridir?

AKBAN
GARANTİ BANKASI
HALKBANK
İŞ BANKASI
YAPI KREDİ
HSBC
FİNANSBANK
TEB
VAKIFBANK
ZİRAAT BANKASI

Yeni Suzuki Jimny Ne Zaman Gelecek?

0

Otomotiv dünyasında efsane olabilmek için bazen büyük ve güçlü olmak gerekmiyor. Yeni Suzuki Jimny, geçmişin başarısını geleceğe taşıma peşinde.

Samurai serisinin devamı niteliğindeki Suzuki Jimny, ilk kez 1998 yılında tanıtılmıştı. Geçen 20 yıl içerisinde minör değişiklikler geçiren Yeni Suzuki Jimny, bu yıl 3. Nesliyle tanıtıldı.

Daha dik konumlandırılan A sütunları ve yatay konumlu motor kaputu, sürücünün görüş alanını artırıyor. Siyah ön ızgara araca hem güçlü bir görünüm katıyor hem de premium sınıftaki SUV’lara gönderme yapıyor.

Yan bölümde 15 inçlik koyu renkli alaşım jantlar sportif görünümü destekliyor. Çamurluk çevresi ve yan gövdedeki plastik kaplamalar ise Jimny’yi olası ufak tefek darbelerden koruyor.

Arkada tampona entegre edilen stop lambaları sadece yalın tasarımı devam ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha geniş bir bagaj açıklığına imkân tanıyarak fonksiyonelliğe katkı sağlıyor.

Jimny, kötü hava şartlarında daha fazla görünürlük sunan “Kinetik Sarı” veya arazide daha kolay gizlenmeye yardımcı olan “Orman Yeşili” gibi iki yeni renk de dahil olmak üzere sekiz farklı gövde rengiyle satışa sunulacak.

Jimny’nin iç mekânında da yalın yapı karşımıza çıkıyor. İç mekan basit ama işlevsel tasarlanmış. Temizlemesi kolay ve çizilmeye karşı dayanıklı malzemelerle oluşturulan kokpit bu sebeple siyah renkte.

Derinlemesine gömülmüş kare çerçeveli göstergeler güneş parlaması da dâhil olmak üzere her türlü sürüş koşulunda rahatlıkla okunabiliyor.

Bluetooth uyumlu akıllı telefon desteğine sahip dokunmatik ekranlı ses ve görüntü sistemi ise aracın belki de en modern noktası.

Eski Jimny’e göre 53 litre artan bagaj kapasitesi yeni Jimny’de 377 litreye ulaşmış. Katlanan arka koltuklar, geniş bagaj ağzı, bagajın yan duvarları ve koltuk tasarımının optimizasyonu sayesinde kullanışlı, düz ve geniş bir yükleme alanı kullanıma sunuluyor.

Yeni Suzuki Jimny’de hangi motor kullanılacak?

Yeni Suzuki Jimny’de 1.5 litre hacminde 100 beygirlik atmosferik bir motor kullanılıyor; Motor, 130 Nm tork çıkışına sahip. Motor gücü 5 kademeli manuel ya da 4 kademeli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiliyor. Karma yakıt tüketimi 6.8 litre ile 7.5 litre arasında değişiyor.

Araç; merdiven tipi şasi, üç açılı helezon yaylı 3 kollu sabit aks ve arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemi olmak üzere iddialı bir kombinasyonla geliyor. Suzuki tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemine ALLGRIP PRO ismi verilmiş.

37 derecelik yaklaşma açısı, 28 derecelik rampa açısı ve 49 derecelik uzaklaşma açısı yeni Suzuki Jimny’nin engelleri ve dik tepeleri, tamponlarını veya alt kısmını çizmeden tırmanmasına izin veriyor.

Yeni Suzuki Jimny’de kullanıma sunulan 4×4 sisteminin; 2H (iki tekerlekten çekiş), 4H (dört tekerlekten çekiş) ve 4L (arazi takviyesine sahip dört tekerlekten çekiş) olmak üzere farklı sürüş modları bulunuyor.

Yeni Suzuki Jimny ne zaman Türkiye’de satılacak?

Peki; Yeni Suzuki Jimny ne zaman Türkiye’de satılacak. Bu soruyu yönelttiğimiz Suzuki Türkiye yetkilileri bu yılın Kasım ayını işaret ediyorlar. Ancak son dönem döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle bize göre satışa başlanması 2019 yılı başını bulacak.

Yeni Toyota Corolla Ne Zaman Satılacak? Yeni Toyota Auris’e ne oldu?

0

Daha önce Avrupa pazarlarında Corolla Hatchback modelini öldürerek Auris modelini ortaya çıkaran Toyota, bu kez de Auris’i öldürüp tekrar Yeni Toyota Corolla Hatchback’e geri döndü. Bizce bir karar verse iyi olacak.

Toyota Auris sahipleri; size koca bir geçmiş olsun dileriz. Ama öncesinde Türkiye pazarında bir otomobilin ikinci el değerinin düşmemesi için 0 km aynı isimde bir muadilinin satışta olması gerektiği gerçeğini hatırlatalım. Sonrasındaysa Toyota’nın artık Auris ismini kullanmayacağını ve Corolla Hatchback ismine geri döndüğünü söyleyelim.

Amerika pazarlarında yaz başında tanıtılan yeni Toyota Corolla hatchback, Avrupa için gün sayıyor. Araç markanın under priority ve keskin bakış felsefesinin yeni yorumuyla karşımız çıkıyor.

Yepyeni ön bölüm, yuvarlatılmış bir burun ve trapezoid şekilli alt radyatör ızgarasından oluşuyor. Asıl çekiciliği ise yeni farlar sağlamış.  Farlar, logoya kadar uzanan ince bandının dışında Renault Megane gibi tampona kıvrılan C formlu LEDleriyle öne çıkıyor.

Araç yandan Auris’e göre çok daha sportif görünüyor. Gövdeden farklı tavan renginde boyanan C sütünü ve kapılardaki ütü izleri sayesinde kaslı bir görüntü ortaya çıkmış.

Yeni Toyota Corolla’nın platformu tanıdık

Markanın modüler platformu TNGA üzerine inşa edilecek olan Corolla Hatchback, Auris’den 40 mm daha uzun ve 23 mm daha alçak olacak. Motor kaputunun eskisine göre 47 mm alçakta oluşu sürücüye çok daha iyi bir görüş alanı sunma iddiasında.

Arka kısımda da C formlu LED destekli stoplar öne çıkıyor. Çamurluklardan başlayan ve bagaj kapağına uzanan kabarıklıklarla aracın çekiciliği artırılmış.

Araçta donanım seviyesine göre dijital ya da klasik analog göstergeler sunulacak. Auris’e göre çok daha modern ve minimalist bir orta konsol kullanılmış.

Orta konsolda 8 inçlik dokunmatik bir eğlence ekranı bulunacak. Altındaysa klima kontrolleri yer alıyor. Vites kolunun önüneyse 5.5 inçlik telefonların bile sığdığı kablosuz şarj alanı konumlanmış.

Ön kapı içleri 1 litrelik şişeleri ya da A4 boyutunda dosyaları alabilecek kadar geniş tasarlanmış. Arka koltuk ceplerineyse yarım litrelik şişeler sığabiliyor.

Yeni Toyota Corolla Hatchback’te ilk etapta 1.2 litre direkt enjeksiyonlu – turbo – benzinli bir motor görev yapacak. 116 beygirlik bu motorun torku ise 185 Nm olarak açıklanıyor.

Ayrıca 1.8 litre hibrit seçenek de sunulacak. Bu versiyon 122 beygir güç üretecek.

Dizel motorlarla ilgili kesinleşen bir bilgi bulunmuyor. 2019 yılı başında Avrupa’da satışa sunulacak olan araç Türkiye’ye de benzer zamanlarda gelecek.

Araba.com da Garaj Sepeti’nin…

0

Son bir yıl içinde tasit.com ve Datamotiv’i bünyesine katan Garaj Sepeti, otomotiv sektörünün önemli oyuncularından araba.com’u da satın alarak, büyümeye devam ediyor
Türkiye’de otomotiv ekosisteminin dijitalleşmesine öncülük eden Garaj Sepeti, yaptığı yatırımlarla büyümesini sürdürüyor. Kuruluşunun ilk 1,5 yılında tasit.com ve Datamotiv’i bünyesine katan Garaj Sepeti, son olarak sektörün önemli oyuncularından araba.com’u satın aldı.
“Araba.com Lider Oto Pazaryeri Olacak”
Araç sahipleri, otomotiv ekosistemindeki KOBİ’ler ve kurumlara sundukları dijital dönüşüm ürünlerinin büyük ilgi gördüğünü belirten Garaj Sepeti CEO’su Mehmet Çelikol araba.com’u bünyelerine katmaları ile beraber Garaj Sepeti’nin internetin en büyük dijital otomotiv şirketi haline geldiğini vurguladı.
Çelikol “Araba.com 2000’li yılların başından itibaren çok önemli çalışmaları olan ve 15 yılda büyük işlere imza atan bir şirket. KOBİ ve kurumsal ürünlerimiz ile sektörde kısa sürede fark yarattık. Artık odağımızın nihai kullanıcı olduğu noktaya geldik. Araba.com satın alımı bu stratejinin bir parçası. Araba.com’u eski günlerindeki gibi Türkiye’nin lider platformu haline getireceğiz ve Garaj Sepeti imkanlarıyla zenginleştireceğiz. Bu satın alım ile uçtan uca tüm ihtiyaçlara yanıt veren şirket olma vizyonumuz için çok önemli bir adım attık” dedi.
Araba.com satın alımı ile
Araba.com’un Oto Galeri üyeleri ile Garaj Sepeti ailesi 5.000’i aşkın aktif üye işyeri ile otomotiv dikeyinde Türkiye’nin bu alandaki en büyük şirketi olmaya devam edecek.
Araba.com’un 2 milyondan fazla üyeye ve 4 milyon ilana ulaşmış veritabanı, Garaj Sepeti’nin sektörün büyük verisine sahip olma vizyonumuzu besleyecek.
Araba.com’un yedek parça, iş makineleri, tarım araçları, araç kiralama firmaları gibi güçlü alanları Garaj Sepeti’nin hizmet gamını tamamlayacak.
Garaj Sepeti’nin geliştirdiği Araba Değeri, Tramer Hasar Sorgulama gibi tüm hizmetler Araba.com üyeleri tarafından da kullanılabilecek.
Üyelerin üyelikleri devam edecek
Garaj Sepeti bünyesine dahil olan Araba.com üye işyerleri mevcut aldıkları hizmetlerde hiçbir kesinti yaşamayacak aynı zamanda Garaj Sepeti işyeri hizmetlerinden de ücretsiz faydalanacaklar.

Citroen C3 Aircross test sürüşü ve inceleme videosu

0

MPV’ler artık ilgi görmüyor ve tüketiciler aradıklarını crossover modellerde bulabiliyorlar. Citroen de bu amaçla C3 Picasso modelinin yerini alan minik SUV’u C3 Aircross’u tanıttı. Biz de aracı dünya lansmanında test ettik.

2017 Cenevre Otomotiv Fuarı’nda tanıtılan C-Aircross Concept’ten esinlenen ve klasik Citroën tasarım çizgisine sahip olan C3 Aircross, B-SUV segmentinin son oyuncusu.

Yeni C3 Aircross’un ön tasarımında, Citroen markasının son dönem trendi olan iki kademeli aydınlatma grubu kullanılmış. Üst bölümde LED gündüz farları mevcut. Ana farlar orta kısımda bulunuyor. Sis farları da renkli bir çerçeve içinde en alt bölümde yer alıyor.

4.15 metre uzunluğa sahip olan aracın yerden yüksekliği ise 1.75 metre. Bu sayede araç platform kardeşi yeni C3 modelinden 20 cm daha yüksek.

Arka bölüm C3 Aircross’u güçlü kılmak için tasarlanmış. 3 boyut efektli arka farlar, Yeni C3 ile C-Aircross Concept’in benzerliklerine dikkat çekiyor. Ön ve arka tamponda da koruyucu parçalarla SUV modellere gönderme yapılmış.

C3 Aircross’ta 8 ana gövde rengi, 4 tavan rengi ve 4 renk paketi ile kombinasyon sayısı 90’ı buluyor. Jant seçenekleri ise 16 veya 17 inç olarak tercih edilebiliyor.

Otomobilin iç mekânına adım attığımızda malzeme kalitesinin C segment modeller seviyesinde olduğunu görüyoruz. Tasarım farklı görünse de şık olduğu bir gerçek.

Araçta klasik analog bir gösterge kullanılırken orta konsolda 7 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. Bu ekran sahip olduğu Android Auto, Apple Carplay ve Mirror Link desteği ile tüm akıllı telefonlara bağlanabiliyor.

Otomobilin bizce en beğeneceğiniz özelliği iç mekan genişliği ve değişkenliği. Öncelikle 5 farklı ambiyans seçeneği ile iç mekanı kendinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz.  Segmentinde tek olan açılır panoramik cam tavan, yolculara aydınlık bir ortamda seyahat etme ve gökyüzünü izleyebilme imkanı sağlıyor. Ancak bu donanım opsiyonel.

C3 Aircross önde ve arkada oturanlara yeterli genişliği sunuyor. Araç segmentinin en yüksek tavanlarından birine sahip. Böylece ön ve arkada en yüksek baş mesafesini kullanıcılarına sunabiliyor.

150 mm öne-arkaya kaydırılabilen arka koltuklar ve 60/40 yatırılabilen sırtlıklar ile bagaj hacmi ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. Koltuklar en arkadayken hacim 410 litreyken, en öne alındığında 520 litreye yükseliyor.

Yeni C3 Aircross’da PSA grubunun bilinen benzinli ve dizel motorları kullanılıyor. 1.2 litre hacmindeki turbo-benzinli motor, 110 beygir güç çıkışına sahip. Bu motor sadece EAT6, tam otomatik şanzımanla satın alınabiliyor.

Dizel cephesindeki motorsa 100 beygirlik 1.6 litre hacmindeki BlueHDi ünite. Ne yazık ki sadece manuel şanzımanla alınabilen bu motor Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor.

Her iki motor da canlı yapısıyla dikkat çekerken, performans arayanlar için benzinli ünite öne çıkıyor. Dizel seçenekse çok ekonomik. Bizim testimizde hiç zorlanmadan 5.3 litrelik ortalama tüketimi yakalayabildi.

Sadece iki çeker olarak satılan araçta opsiyonel olarak ön tekerleklerin zemine göre dönüşünü kontrol eden Grip Control sistemi satın alınabiliyor. Bu sistemle beraber eğim iniş kontrolü de araçta sunuluyor. Ancak belirtelim bu donanımın fiyatı 5800 TL’den başlıyor.

Citroen mühendisleri aracın gövde salınımlarını kontrol edebilmek için serte dönük süspansiyonlar kullanmış. Bu, yol tutuş konusunda sıkıntı yaşanmasını önlüyor. Direksiyon sistemi ise hissiz.

Sert süspansiyonlar kısa darbeler hariç iç mekânda konforu bozmuyor. Bizce güzel bir denge sağlanmış.

Özetle, eğer kaydırılabilir arka koltuk sırasını daha önce başka bir otomobilde deneyimlediyseniz C3 Aircross ilginizi çekecektir. Ama bu donanım sadece en üst pakette sunuluyor ve bu can sıkıcı. Araç iç mekân genişliği ile B segment rakiplerine fark atıyor. Ancak fiyatı hiç de ucuz değil. Aynı segmentteki Renault Captur daha uygun fiyata tüm donanımlarda kaydırılabilir arka koltuğu sunuyor. Üstelik dizel-otomatik seçeneği de mevcut.

Tesla Semi Truck haber ve ilk tanıtım videosu

0

Otomotiv dünyasına Tesla ile bambaşka bir gelecek getiren, dahi çocuk Elon Musk; yeni elektrikli kamyonu Semi Truck’ı tanıttı.

Tesla’nın elektrikli kamyonu ‘Semi Truck’, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikle görücüye çıktı. g

Tesla Semi Truck, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniye gibi spor otomobilleri aratmayan bir sürede gerçekleştiriyor. Araç 36 tonluk maksimum kapasitesinde doldurulduğundaysa aynı hızlanmayı 20 saniyede gerçekleştiriyor.

Tesla, tam dolum ile 800 kilometre menzile sahip olan aracın aktarım parçaları için 1 milyon kilometre garantisi veriyor. Elon Musk, Semi Truck 40 dakikalık bir şarj ile 640 kilometre gidebileceğini de belirtiyor.

Standart bir kamyon %5’lik eğimde maksimum 72 km hızla gidebilirken, Semi Truck aynı eğimde 100 km hızla gidebilecek.

Bu inanılmaz değerleri yaratansa aracın aerodinamik tasarımı. 0,36’lık sürtünme katsayısı ile araç 0.38’lik sürtünme katsayısına sahip Bugatti Chiron’dan daha başarılı.

‘AutoPilot’ özelliğiyle gelecek olan Semi Truck, bu sayede şeridini koruyacak ve sürücüye fren yardımı yapacak. Ayrıca birden çok Semi Truck otomatik konvoy oluşturacak ve sürücüye ihtiyaç olmadan yolculuk yapılmasını sağlayacak.

2019 yılında piyasaya sürülecek elektrikli kamyonu almak isteyenlerin 5 bin dolar rezervasyon bedeli ödemesi isteniyor.