İlk kez yollara çıktığı 1963 yılında beri lüks sportif sedan segmentinin öncüsü olarak tarihe geçen Quattroporte modelinin 6’ncı nesli Uluslararası Detroit Otomobil Fuarı’nda tüm dünya tanıtıldı. Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği en hızlı ve en güçlü sedan modeli olma unvanını taşıyan Yeni nesil Quattroporte, 4 tekerlekten çekiş sağlayan AWD (All Wheel Drive) teknolojisiyle de farkını ortaya koyuyor.

Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü ve hızlı sedan modeli olan Yeni Quattroporte, 530 HP güç üretirken 710 Nm’lik tork değerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Gücünü yola 8 ileri ZF otomatik şanzımanla aktaran Yeni Maserati Quattroporte, çift turbolu V8 motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlarken, 307 km/s’lik son hıza ulaşıyor.

Yeni Maserati Quattroporte’nin 3.0 litrelik 410 HP gücündeki çift turbolu V6 motora sahip versiyonu ise 4 tekerlekten çekiş sağlayan gelişmiş AWD sistemi sayesinde her türlü yol koşulunda maksimum performans sunmasıyla öne çıkıyor.

İtalyan lüks ve prestijli spor otomobil üreticisi Maserati’nin lüks sportif sedan segmentinin öncüsü olarak tarihe geçen Quattroporte modelinin 6’ncı nesli Uluslararası Detroit Otomobil Fuarı’nda tüm dünya tanıtıldı. Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği en hızlı ve en güçlü sedan modeli olma unvanını taşıyan Yeni nesil Quattroporte, dünya prömiyerinde 4 tekerlekten çekiş sağlayan AWD teknolojisiyle de dikkatler çekti.

Yeni Maserati Quattroporte’nin kalbinde Maserati mühendisleri tarafından tasarlanan ve Marenello’da bulunan Ferrari fabrikasında üretilen son teknoloji ürünü 8 silindirli 3.8 litrelik motor yer alıyor. Maserati patentli bu yeni benzinli motor, daha küçük hacimli olmasına rağmen önceki nesilde kullanılan 4.7 litrelik motordan yüzde 18 daha fazla güç üretirken yüzde 39 daha fazla tork değerine ulaşıyor. Gücünü yola 8 ileri ZF otomatik şanzımanla aktaran Yeni Maserati Quattroporte, 530 HP güç üretirken 710 Nm tork değerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yeni Maserati Quattroporte, çift turbolu V8 motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlarken, 307 km/s’lik son hıza ulaşıyor.

Yeni Maserati Quattroporte şimdiye kadar üretilmiş en güçlü ve hızlı 4 kapılı Maserati olmakla kalmıyor, aynı zamanda Maserati’nin en ekonomik sedan modeli olmasıyla da farkını ortaya koyuyor. Mevcut modele göre 100 kilogram daha hafif olan Yeni Maserati Quattroporte, yüzde 20 oranında daha düşük yakıt tüketimini değerine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Yeni Maserati Quattroporte: AWD ile her türlü yol koşulunda maksimum performans

Yeni Maserati Quattroporte’nin 3.0 litrelik çift turbolu V6 motora sahip versiyonu ise 4 tekerlekten çekiş sağlayan AWD (All Wheel Drive) sistemi sayesinde her türlü yol koşulunda maksimum performans sunmasıyla öne çıkıyor. Gelişmiş AWD sistemi, normalden arkadan itişli olan otomobil ihtiyaç duyulduğunda otomatik olarak çekiş gücünü ön ve arka tekerleklere 50/50 oranında eşit olarak dağıtarak 4 tekerlekten çekiş sağlıyor. AWD teknolojisiyle donatılan Yeni Maserati Quattroporte, 410 HP güç ve 550 Nm tork üreten V6 motoru sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlarken azami olarak 285 km/s hıza ulaşabiliyor.

Yeni Maserati Quattroporte: Büyüyen boyutlarıyla artık çok daha fazlasını sunuyor

Üstün yol tutuş özellikleri, farklılık katılan sportif tasarım unsurları dikkatleri üzerine çeken Yeni Maserati Quattroporte, klasik Maserati’lerin tasarım özelliklerini çağdaş bir tasarım diliyle yeniden yorumlayan yüksek performanslı, sportif ve lüks bir sedan model olarak ön plana çıkıyor. Yerini aldığı model ile karşılaştırıldığında boyut olarak 20 santimetre daha uzun olan yeni Quattroporte, aracın sportif doğasını ön plana çıkarmak için şekillendirilmiş zarif ve kıvrımlı bir tasarıma sahip. Bir önceki modeli karakterize eden bazı tasarımsal unsurlar, örneğin ızgara, üç adet yan havalandırma ve üçgen “C” sütunun yapısı özellikle yeni modelde de kısmen form değiştirerek yer buluyor. Daha kaslı bir yapıya sahip olan yeni Maserati Quattroporte’nin çerçevesiz kapıları, 3 pencereli formu ve güçlü kemer çizgisi genel tasarıma damga vuran unsurlar arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz