Clio, 1990 yılından beri yaklaşık 12 milyon adet satış ile, Renault’nun en fazla satılan modeli ve pazarın referansı oldu. Renault, otomobilin sağlam temellerine baştan çıkarıcılığı ve heyecanı eklediği yepyeni bir Clio’yu pazara sunuyor.

Yeni Clio, Renault’nun yeni kimliğinin ve yeni tasarım anlayışının ilk temsilcisi. Renault Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, Yeni Clio’yu konsept tasarımı DeZir’den ilham alarak tasarladı. Yeni Renault kimliğini yansıtan büyük Renault logosu DeZir’den sonra ilk defa bir seri üretim modelinde, Yeni Clio’da uygulandı.

Yeni Clio ile birlikte segmentinde en zengin ve fabrika çıkışlı en geniş kişiselleştirme imkanı sunuluyor. Müşteri sadece dış görünümde değil, iç ambiyansta da seçimine göre kendi Clio’sunu yaratabiliyor.

Yeni Clio’da üstün teknolojik bir mültimedya sistemi yer alıyor. Bu yeni tasarım otomobil, üst segmentelere yaraşır, “Sınıfının en iyisi” olan teknolojik ekipman seviyesine sahip. 7” (18cm) dokunmatik entegre ekran, optimize edilmiş ergonomi ve modern tasarımı ile maksimum konfor ve eğlenceyi birarada sunuyor.
R-NAV ile pratik ve kullanışlı dokunmatik ekran navigasyon ve mültimedya sistemi
R-LINK ile Yeni Clio bir ilke daha imza atıyor. Araca entegre bu mültimedya tablet, araca ve internete bağlı, TomTom Navigasyon ve sesli komut, 3D Sound by Arkamys üç boyutlu ses sitemi, R-Sound Effect, R-Link store gibi birçok özelliğe sahip. R-Link 2013 yılından itibaren müşterinin beğenisine sunuluyor olacak.

Yeni Clio ekonomi ve çevreci özellikleri ile dikkat çekiyor. (Dizel’de 93 g CO2 / km ve 3,6 l / 100 km ile benzinli’de 105 g CO2/km ve 4,5 l /100 km ile çok rekabetçi)

Yeni Clio ile birlikte, segmentinde referans olacak, sürüş keyfi ve yakıt tasarrufunu birarada sunan 2 yeni motor seçeneği bulunuyor.
Energy Tce 90bg: 898cc’lik bu küçük hacimli motor ile Renault, benzinli motor iddiasına geri dönüyor. Renault dünyasında ilk kez kullanılan 3 silindirli bu motor ile pazarda daha önce 1.5 dizel motor ile gerçekleştirdiği devrim gibi bir devrim yapılacak.
Energy dCi 90bg: Renault dizel motorlardaki efsanevi gücünü Stop & Start ve 220Nm tork ve 3.6litre gibi çok düşük yakıt tüketimi ile devam ettirmeye hazırlanıyor.

Yeni Clio, ilk ekipman seviyesinden itibaren segmentinde en donanımlı güvenlik ekipmanlarına sahip: ESP, Hız Regülatörü, Sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları. Yeni değerlendirme standartlarına göre EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alan yepyeni tasarımıyla Clio, aktif ve pasif güvenlik alanında en yüksek seviyeyi hedefliyor.

Titizlikle tasarlanan Yeni Clio en zorlu Renault kalite standartlarına uygun olarak Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda ve Fransa’da Flins’de üretiliyor.

Clio HB Türkiye’de 10 Ekim 2012 tarihinde 29.990TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Joy, Touch ve Icon olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve 2 benzinli, 2 dizel motor seçeneği ile tüketicinin beğenisine sunulacak. Yeni Clio Sport Tourer ise 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunuluyor olacak.

YENİ CLIO RENAULT TASARIMININ YENİDEN DOĞUŞUNU SİMGELİYOR

Yeni Renault Clio, Tasarım Direktörü Laurens van den Acker tarafından başlatılan Renault tasarım Rönesansı’nı yansıtan ilk seri üretim modeldir. Markanın konsept aracı DeZir’in tarzı ve duygusunu Yeni Clio’nun tasarımına yansıttı.

“Yeni Renault Clio duygu ve arzuları öne çıkaran bir heykel olarak algılandı. Tıpkı insan vücudunda yer alan kaslar gibi, Yeni Clio’nun sahip olduğu kıvrımlar, DeZir konsept modelinin yansıttığı dinamizmi ifade ediyor. Otomobilde hiçbir şekilde dar veya agresif açılar yer almıyor, onun yerine otomobile dokunma hissi uyandıran kıvrımlar yer alıyor.”Laurens van den Acker (Tasarım Direktörü)

CLIO’YA AŞIK OLMANIZI SAĞLAYACAK ÇEKİCİ VE YALIN BİR TASARIM

« Yalın, çekici ve sıcak : Bu üç kelime DeZir’in ve ondan yola çıkarak şekillenen Clio’nun tasarımını özetliyor. Bu bir tesadüf değil, çünkü her iki model de aynı ekip tarafından tasarlandı. Üç kapılı havası veren beş kapılı hatchback… Yeni Clio bir tutku otomobili. Mühendislik ekiplerinin çalışması sayesinde, bizim başlangıçtaki niyetimize tamamen sadık kaldı. »
Antony Villain – Studio 1 Tasarım Direktörü

Yeni Clio : Yeni Renault tasarımının anlayışının ilk temsilcisi
Yeni Renault Clio, parlak siyah bir zemin üzerinde büyük ve dikey Renault logosunu içeren ön tasarımı ile ön plana çıkıyor. Bu özellik, ilk olarak DeZir konsept modelinde göze çarpmıştı. Yeni Clio’da ön tasarım farlar ile daha fazla vurgulanıyor. Farların alt bölümü krom çerçeveler ve LED farlar ile ön plana çıkıyor. Sadece beş kapılı olarak pazara sunulan Yeni Clio, arka yan camlara yakın bir noktada gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip.
Yeni Renault Clio lansmanından itibaren 8 farklı renkle sunuluyor; DeZir’in renginden esinlenilen Alev Kırmızı dahil, Mistral Mavi, Kehribar Sarı, Bakır Kahve olmak üzere 4 yeni renk var..

DİNAMİZM, SPORTİFLİK VE GÜVEN VEREN UYUMLU BOYUTLAR
Yeni Clio tasarımcıları orantı uyumuna özel bir ihtimam gösterdiler: 4,062 m uzunluk, 1,732 m genişlik (dikiz aynaları hariç), ve 1,448 m yükseklikle, Önceki nesiller ile karşılaştırıldığında Yeni Clio, azaltılan yerden yüksekliği (Clio III’e kıyasla – 45 mm) ile aerodinamizmi iyileştirerek yola oturma hissi arttırıldı.

Gizli kapı kolları ile elde edilmiş Coupé profili sayesinde hem 5 kapılı bir aracın konforuna hem de 3 kapılı bir aracın sportifliğine ve dinamizmine sahip.

MODERN, SICAK VE ERGONOMİK BİR İÇ MEKÂN
« Bir uçak kanadı esprisini yakalamak istedik: Torpido panelini biçimlendiren ve enerjik bir ambiyans yaratan hem hafif ve hem de sağlam bir form. çizgiler akıcı, formlar belirgin. »
Matteo Piguzzi – İç Tasarımcı

Çekicilik ve fonksiyonelliği birleştirme arzusu birçok yerde göze çarpıyor: orta konsol bünyesine uyumlu şekilde intergre edilen mültimedya sistemi, renk çeşitliliği, krom ve parlak siyah dokunuşlar iç mekâna sıcak bir hava katıyor.

SEGMENTİNDE EN ZENGİN VE FABRİKA ÇIKIŞLI KİŞİSELLEŞTİRME

Yeni Renault Clio, müşterilerine kendi Clio’larını seçme imkanı sunuyor. Müşteri, üretimden itibaren sipariş edeceği bu kişiselleştirme seçeneği ile iç ve dış tasarımda farklılık yaratabiliyor. Trendy, Sport ve Elegant olmak üzere 3 farklı dizayn tercih edilebiliyor.

ORİJİNAL VE BİR « RENAULT »
Kişiselleştirme arzı şudur:
• Krom veya farklı renklerle bir dizi karoser parçasını canlandıran 5 dış dekor,
• 3 tavan stikeri,
• 16″ jantlarda 2 renkli jant ve 17″ jantlarda 4 renkli jant,
• Renkler ve motiflerle çok sayıda iç mekân aksamını canlandıran 7 iç dekor,
• Kokpit panelinin rengini döşeme ve kapı panoları ile koordine etmek için 4 iç ambiyans.

Krom veya farklı renklerle 5 dış dekor seçeneği sunan kişiselleştirme seçenekleri, 3 tavan stikeri, 16″ jantlarda 2 renkli jant ve 17″ jantlarda 4 renkli jant içeriyor. İç mekân tasarımında ise ön panelin rengini döşeme ve kapı panoları ile uyumlu hale getirmek için 4 iç ambiyans içeriyor.

Aracın dışında
• Dış dekor için 5 dizayn seçeneği mevcut: Krom, Siyah, Kırmızı, Mavi ve Fildişi; bu renkler aynı zamanda panjur ve arka bagaj kapısı çıtaları ile yan korumalarda da kullanılıyor. Üstelik, dikiz aynası yuvaları, arka tampon eteği ve yan korumalar da parlak siyah renkte.
Tavan stiker’ları için 3 ayrı seçenek mevcut : « Dots », « Sport » ve « Chance ». 16″ « Passion » jant 2 farklı renkte olabiliyor : Siyah veya Fildişi. 17″ « Drenalic » jant ise 2012 Kasım ayında 4 renkte hazır olacak : Siyah, Kırmızı, Mavi veya Fildişi.

Aracın içinde :
İç dekor için ise 7 farklı çeşit bulunuyor : 4 renk (Siyah, Kırmızı, Mavi, Fildişi ) ve 3 dış stiker’a uygun 3 farklı tasarım « Dots », « Sport » ve « Chance ». Bu dekorlar eş zamanlı olarak direksiyon simidini, tutma kollarını, vites kolu tabanını ve havalandırma çerçevelerini canlandırıyor.

Farklı bir donanım seviyesinde ise, müşteri 4 renk arasında tercih kullanabiliyor : Siyah, Kırmızı, Mavi veya Havana. Diğer bir donanım seçeneğinde ise aynı renk torpido panelini, kapı panolarını ve aynı renkte döşeme üzerine yansıyor.

Kişiselleştirme Yeni Clio’nun belirgin karakterini vurguluyor. Canlandırmaya elverişli bölümler aracın tasarımından itibaren dahil edildi. Fabrikada imalat ve montaj – otomobil ile birlikte – kaliteyi garanti ediyor.

ERİŞİLEBİLİR VE ÇEŞİTLİ
Yeni Renault Clio İle « ısmarlama » üretim 5 kapılı bir hatchback modelde bundan böyle mümkün. Bütün motor seçenekleri ile ve en çok satılan versiyonlarda sunulan kişiselleştirme böylece geniş tüketici kitlelerine de açılıyor.

ÜSTÜN TEKNOLOJİK BİR MÜLTİMEDYA SİSTEMİ

Yenilikçilik ilkesine bağlı kalan Yeni Renault Clio,segmentinin standartlarını yeniden tanımlıyor. Yeni Renault Clio ile tamamen yeni bir mültimedya teknolojisi sunuluyor. Torpido paneli üzerindeki orta konsola entegre 7″ (18 cm) dokunmatik ekranı ile Renault R- NAV sistemi temel ihtiyaçları karşılıyor. Yeni Clio’da tüm seviyelerde USB bağlantısı ve eller serbest telefon etmek için Bluetooth® fonksiyonlu radyo mevcut. Bu yepyeni tasarımda segmentinde daha önce görülmemiş Renault Bass Reflex sistemi ile ses kalitesine özen gösteriliyor. Bu sistem sadece 3 litrelik hacmiyle 30 litrelik subwooferlerin ses volümü ve dinleme konforunu yaratabiliyor.

GAM GİRİŞİNDEN İTİBAREN İLERİ FONKSİYONLARLA BİR BLUETOOTH® RADYO
Yeni Renault Clio’da, mobil müziğinizi dinlemek ve eller serbest telefon etmek için Bluetooth® fonksiyonlu radyo mevcut. Tüm seviyelerde bir USB bağlantı var, buna bir de bir Jack soket ekleniyor.

MÜLTİMEDYA İÇİN ANA ERİŞİM MEDIA NAV
Yeni Renault Clio ile yepyeni bir mültimedya seçeneği sunuluyor. Torpido paneli üzerindeki orta konsola entegre RENAULT R- NAV sistemi temel ihtiyaçları karşılamak için bir sistemdir. 7″ (18 cm) dokunmatik ekranı ile RENAULT R- NAV eller serbest telefon etmek için Bluetooth® fonksiyonlu radyo mevcut. Aynı zamanda mobil cihazları konsol üzerindeki USB ve Jack prizler yardımıyla da bağlamak da mümkün.

ARAÇ VE INTERNET BAĞLANTILI ENTEGRE TABLET RENAULT R-LINK
(DAHA SONRA MEVCUT OLACAK)
Direksiyon simidine entegre radyo kumandaları (1982, R11 Electronic) ve araç içi navigasyon gibi (1994, Safrane) yeniliklerle birlikte seri üretim pazarına eller serbest kart sistemi (2001’de) ve yüksek çözünürlüklü ekrana sahip GPS navigasyonu (2009’da Clio için satış fiyatı €490 olan Carminat TomTom®) getiren ve Clio için Carminat TomTom® LIVE navigasyonu sunan Renault, bütün bu yeniliklere Renault R-Link ile devam ediyor.

Yeni Clio’da opsiyon olarak sunulan Renault R-Link, aşağıdaki özellikleriyle otomobil ile dış dünya arasında bir köprü görevi görüyor:
– Yedi inçlik (18cm) dokunmatik ekran. Sesli kumanda ve pazarda bir ilk olarak kullanıcı tarafından, gözlerini yoldan ayırmadan, temel işlevlere güvenli ve basit erişim için kişiselleştirilebilen ana sayfa.
– TomTom® navigasyon. Navigasyon sayesinde seyahat süreleri ve yakıt tüketimi azalıyor.
– Diğer faydalarının yanı sıra aracın kendi elektronik sistemi ile sağlanan bağlantı ileri eko-sürüş fonksiyonlarına (Driving eco²) erişimi mümkün kılarak sürücü davranışlarının analiz edilmesini ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlıyor.
– Bir otomobil içim ilk uygulama mağazası olan Renault R-Link Store sayesinde kullanıcılar çok kapsamlı ve çeşitli uygulamaları otomobillerinden görüp indirebiliyor.

R-Link 2013 yılından itibaren müşterinin beğenisine sunuluyor olacak.

Bir merkezi totemden itibaren erişilebilen temel fonksiyon ve bilgiler
Modern tasarımlı ve optimum ergonomili orta konsola 7’’ (18 cm) dokunmatik ekran sayesinde entegre Renault R-Link maksimum konfor ve paylaşım sağlayacak şekilde bir takım fonksiyonları bir tek yerde topluyor (navigasyon, radyo, Bluetooth® telefon ve audio-streaming, mobil okuyucuların müzik ve bağlantıları, mobil iletişim hizmetleri, eko-sürüş…).

Renault R-Link sürücünün gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmaksızın doğru bilgiye doğru anda ulaşım sağlıyor. Renault R-Link dokunmatik ekran veya direksiyondan kumandalar sayesinde parmak uçlarıyla kontrol edilebiliyor (audio ve telefon fonksiyonları için). Renault R-Link örneğin navigasyon için bir adres dikte etmek veya « telefon etmek », « uygulamalarımı göster », «  e-mail gönder », vs. gibi talimatlar vermek için, sezgisel bir sesli kumanda sayesinde aynı zamanda sesli olarak ta yönlendirilebiliyor. Bu kumanda kullanımı daha pratik ve daha güvenli hale getiriyor. Texte To Speech (TTS) fonksiyonu metinlerin yüksek sesle okunmasını ve RSS akışı sağlıyor.

Çok sayıda alanı kapsayan R-Link uygulamaları:
• İletişim : mail, sosyal ağlar, web gezgincisi…
• Yol optimizasyonu: TomTom®
• Pratik yaşam : ajanda, oteller, lokantalar…
• Kullanım : bakım takibi, kullanım el kitapları…
• Eğlence : oyunlar, haberler, turizm, motor ses seçimi, kişiselleştirme …

R-Link uygulamalarının tasarım kuralları kullanımları basitleştirilip, işlevleri sınırlandırılarak otomobil kullanımına uygun hale getirilmiştir. Fazla interaktif veya fazla uzun fonksiyonlar araç harekete geçer geçmez kapatılmaktadır.

Uygulamalar yol optimizasyonundan kullanıma (bakım takibi…) pratik yaşama (ajanda, sarı sayfalar…), iletişimden (mail, R-Tweet uygulamalı sosyal ağlar) eğlenceye (haberler, turizm…) kadar çok sayıda alanı kapsayacaktır. Ve nihayet, acil durumlar için, arıza durumunda bir alarm / otomatik çağrı sistemi mevcuttur.

Renault R-Link Store’un otomobil uygulama mağazalarının referansı olmasını amaçlıyor ve bunun için « açık inovasyon » stratejisini geliştirdi. Bu strateji hem büyük çözüm ortakları ve geliştirme şirketlerinden ve hem de otomobil kullanımına ilişkin uygulamaları hayata geçirmek için mobil bağlantılı hizmetler alanında yenilikçi fikirler geliştiren, La Poste, I-Dispo, Elle, Balumpa, Michelin, Falk, Métro, Euronews, La Fourchette, Apila, NavX gibi start-up’lardan destek alıyor.

3D SOUND BY ARKAMYS®
R-Link donanımlı bütün versiyonlar için, Yeni Renault Clio 3D Sound by Arkamys® yönteminden yararlanacak. Bir dijital sinyal işleme programı sayesinde, bu sistem bir ‘surround’ efekti yaratarak sese derinlik ve rölyef kazandırıyor.
Öte yandan, sürücü kabin içinde sesin kapsama alanlarını seçebiliyor: sadece sürücü bölümü, ilk sıra, veya tüm otomobil.

TEMEL BAĞLANTILARI UNUTMADAN
R-Link audio ve telefon için Bluetooth® bağlantısı, mobil müzik atılımını karşılamak için USP port ve jack soketlerle donatıldı.

İNOVASYONUN GENİŞ KİTLELERE YAYGINLAŞTIRILMASI
« Yeni Renault Clio yolcuların araç içindeki yaşamı ile ilgili ayrıntılara gösterilen dikkatte uzağa gidiyor. Renault’da her zaman olduğu gibi, yeni veya üst segmentlere ait fonksiyonları toplama ve sadelikle sunma kapasitesi fark yaratıyor. Yeni Clio ile sunulan donanım ve hizmetlerin hepsi gündelik yaşamda otomobil deneyimini geliştirmeye dönükler. »
Ali Kassaï – A/B Gam Program Direktörü

Güvenli
Güvenlik ve keyif konusunda Yeni Renault böylece hemen hemen bütün motor tiplerinde yokuşta kalkış yardımı (Hill Holder) sunuyor. Sürücü ayağını fren pedalından çektiğinde ESC ile bağlantılı olan bu sistem aracı yokuşta 2 saniye hareketsiz tutuyor. Sürücü gaza bastığında aracın geri gitme riskini önlemiş olan sistem kademeli olarak devreden çıkıyor.

Bütün versiyonlar ESP, ASR, ABS ve AFU fonksiyonlarının tamamı ve elektrikli değişken asistanslı direksiyon ile donatıldı. Direksiyonun küçültülmüş dişli oranları ona şehirde dikkat çekici bir çeviklik sağlıyor. Aynı şekilde bütün versiyonlarda hız sınırlayıcı-sabitleyici ise tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor. Yeni Clio’da aynı zamanda « otoyol modlu » sinyal lambaları bulunuyor. Sollama sırasında son derece pratik olan bu mod, kola basıldığında sinyalleri üç kez etkinleştiriyor.

Pratik
Yeni Renault Clio’da artık anahtar yok. Anahtarın yerini bir elektronik kart alıyor ; bu kart donanım düzeylerine göre kartın tanınmasıyla Renault serbest kart sistemi giriş ve çalıştırma fonksiyonu da içeriyor.

Yeni Clio bütün versiyonlarında yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi ile donatıldı.
Bu zengin donarım standart olarak elektrikli ve buğu çözücülü dikiz aynaları ve yine elektrikli ön camlarla tamamlandı.

Yeni Clio yerleştirme gözlerinin sayısı, boyutları ve dağılımı ile ayırt ediliyor :
• vites kolu önünde mobil cihazlar, MP3, cep telefonu veya seyyar CD okuyucu için saklama bölümü,
• 1,5 litrelik bir şişeyi alabilen 7 litrelik büyük torpido gözü,
• torpido güzünün üzerinde açık bir yerleştirme alanı (1,2 l) « bozuk para gözü» tipinde,
• koltuklar arasında orta konsolun altında erişilebilir iki bardaklık ile küçük eşyalar için bir yerleştirme gözü,
• orta kolçak içinde yaklaşık 1 litrelik bir göz (opsiyon ),
• her kapı panosunda, 1,5 litrelik bir şişe alabilecek şekilde tasarlanmış olan bölmeler.

Yeni Renault Clio’da bütün aracın buğusunu gidermek için bir tuş var. Klima sessizlik ve etkinlik konusunda Clio III’e göre iyileştirildi.

Yolcuları için özenli…
Bazı versiyonlarda iç mekânda kirlenmeyle mücadele etmek için kömür polen filtreli otomatik klima ve kirli hava sensörü bulunuyor. Filtreler küçük partiküllerin (polen, toz, parçacık) ile kirleticilerin girişini azaltıyorlar (egzoz gazı, kokular). Yüksek bir kirlilik seviyesi algıladığında, sistem havalandırmayı kapatarak devreye giriyor. Sistemin kontrolü tamamen otomatik klima sistemi ile yönetiliyor.

Yeni Clio’da R-Link ile geri görüş kamerası kullanılmaya başlandı. Arka logonun merkezine yerleştirilen kamera görüntüyü mültimedya ekranına aktarıyor ve dinamik, yani direksiyon simidinin kırılma açısına bağlı olarak değişen kılavuz gabariler görüntülüyor. Bu opsiyon park sensörleri ile eşleşiyor. Park sensörleri yaydıkları bip sesinin frekansı ile engellerin yakınlığı hakkında bilgi veriyor. Yeni Clio mültimedya sistemiyle donatılı olduğunda, sesli sinyal ekran üzerindeki bölgelerin renklendirilmesi ile tamamlanıyor (yeşil, sarı, kırmızı). Geri vites kamerası Media-Nav üzerinde daha sonra mevcut olacak (sabit gabarilerle).

… Ve çevre için
Teknik yenilikler yönünden, bazı versiyonlarda radyatör üzerinde yer alan kumandalı kanatçıklar kullanılıyor. Tüketimi düşürmeye katkıda bulunan bu yenilik B segmentinde ilk kez Yeni Clio’da kullanılıyor. Gerçekten de, radyatör içinden hava akışı aerodinamik direnç yaratıyor. Bu hava akışını motor soğutma ihtiyaçlarına göre ayarlayan kumandalı hava kanatçıkları sürekli olarak aracın aerodinamizmini iyileştirip tüketimi düşürürler. Normal veya hızlı kullanımda (örneğin otoyolda), kapanan kanatçıklar radyatör içinden hava akışını durdurur, ve böylece sabit 130 km/h hızda 0,1 l / 100 km mertebesinde yakıt tasarrufu sağlarlar.

DÜNYADA İLK KEZ : RENAULT BASS REFLEX SİSTEMİ
Yeni Renault Clio’nun bütün versiyonları ön kapı hoparlörleriyle entegre pratik ve yararlı bir ses sistemiyle donatıldı. Renault Bass Reflex adı verilen bu sistem sadece 3 litrelik hacmiyle 30 litrelik subwooferlerin ses volümü ve dinleme konforunu yaratabiliyor. Bu performans hemen farkediliyor : Alçak frekanslar daha net duyulurken, sesin bozulma eşiği yükseltildi. Akustik borular içeren bu sistemin kullanılması otomobilde dünyada bir ilk oluşturuyor.

R-SOUND EFFECT, « TEK DOKUNUŞLA MOTOR SESİ …»
«R-Sound Effect» adı verilen Renault R-Link uygulaması ile, Renault sesli kişiselleştirmeyi keşfetti. Yeni Clio yolcularını sürücü tarafından seçilen motor sesi ambiyansı yaratan bir teknik beceri. Bu uygulama aracın hızı ve ivmelenmesi ile bağlantılı olarak hoparlörlerden otomobilin kendi motorunun sesinden farklı karakteristik bir motor sesi yayıyor. Clio’nuzda bir Renault Sport yarış otomobilinin veya bir V6 motorun sesini gerçekçi bir şekilde dinlemek ister miydiniz? Bu artık mümkün. Ekran üzeninde bir tıkla karakteristik ve çekici 6 farklı motor ambiyansı ile bu uygulama bayağı « gürültü yapacak gibi » görünüyor. Sesin yönetim algoritması motor devrini, gaz pedalının pozisyonunu aracın hızını şaşırtıcı dikkate alıyor. Audio sisteminin ürettiği ses parametreleri, volümden başlama üzere, ekran üzerinden ayarlanabiliyor.

TÜKETİM, CO2… VE KULLANIM KEYFİNDE LİDER

Yeni Clio ile birlikte segmentinde referans olacak, sürüş keyfi ve yakıt tasarrufunu birarada sunan iki yeni motor seçeneği bulunuyor. Yeni Clio, yeni benzinli ve dizel motorlar ve ekonomik sürüş yardım sistemleri sayesinde rekor tüketim ve sürüş keyfini birarada sunuyor.

Düşük tüketim ve sürüş keyfini bir arada sunmak için, Yeni Renault Clio ile geniş ölçüde yenilenen bir benzinli ve Diesel motor tüketicinin beğenisine sunuluyor. İki yeni benzinli Energy motor TCe 90 ve TCe 120 EDC çok düşük tüketimlerle CO2 emisyonlarını gerçek ivmelenme ara hızlanma performansları ile birleştiriyor. Diesel tarafında ise, tepeden tırnağa gözden geçirilerek geliştirilen yeni kuşak Energy dCi motorlar korunan sürüş keyfi ile birlikte Yeni Renault Clio’nun ekonomi rekorları kırmasına olanak veriyorlar.

İKİ YENİ ENERGY MOTORU: HER GÜN KULLANIM İÇİN EN İLERİ TEKNOLOJİ
Yeni Energy TCe 90 Benzinli motor
Yeni Renault Clio yeni 3 silindirli turbo Energy TCe 90 motorunun sunulduğu ilk model oldu. Bu motor Renault’nun ürettiği ilk 3 silindirli motor. Sürüş keyfi ve dikkat çekici bir ekonomiyi bir arada sunmayı başarıyor.

• 898 cm3 hacimli 3 silindirli turbo-kompresörlü Stop & Start donanımlı bu motor 1.4l atmosferik motorların performansını gösterebiliyor,
• 5 250 d/d devirde 90 beygirlik bir güç,
• çok düşük ataletli bir turbo, en düşük devirlerde harekete geçebiliyor, 2 500 d/d’da 135 Nm tork (torkun %90’ı 1 650 d/d’dan itibaren değerlendiriliyor),
• 4,5 l / 100 km tüketim ve 105 g CO2 / km emisyon değerleri sergiliyor.

Yeni Energy dCi 90 Diesel motor
Dizel motor seçeneklerinde ise, kendini kanıtlamış 1.5dCi 75 motorun yanında Energy ailesi 1.5 dCi motorun 90 beygirlik Stop & Start donanımlı yeni versiyon ile genişledi :
• 1,5 litrelik dört silindirli motor 1 750 d/d’dan itibaren 220 Nm tork üretiyor; bu rakam mevcut dCi 90’a göre 20 Nm kazanç anlamına geliyor;
• 4 000 d/d’da 90 beygirlik bir güç;
• Yine Renault eco2 imzası taşıyan uzun şanzıman dişli oranlı bir optimize versiyon ise 100 km’de sadece 3,6 litre yakıt tüketiyor ve emisyonları 93 g CO2 / km ile sınırlı.

Yuvarlanmaya karşı ultra düşük dirençli lastikler:
Pazarlara ve versiyonlara göre, Yeni Clio yuvarlanmaya karşı düşük dirençli lastiklerden yararlanıyor. Kauçuk karışımlarıyla bu lastikler tüketimin ve CO2 düzeyinin azaltılmasına katkıda bulunuyorlar.

EKO-SÜRÜŞÜ YAYGINLAŞTIRMAK İÇİN UYGUN HİZMETLER
Teknik donanımına ilaveten, Yeni Renault Clio’da sürücünün tüketimini ve CO2 emisyonlarını düşürmesine yardım için bir dizi etkin çözüm de sunuluyor:
• ECO sürüş modu, sadece bir butona basmak suretiyle etkinleştirilebiliyor ve aracın performanslarını değiştirerek tüketimi %10’a kadar düşürebiliyor,
• Gösterge paneli üzerindeki sürüş tarzı (yeşil, sarı, turuncu) ve vites değiştirme (GSI – Gear Shift Indicator) göstergeleri sürücünün pilotaj tarzını adapte ederek yakıt tüketimini azaltmasına katkıda bulunuyor,
• Renault R-Link içinde entegre Driving eco2 fonksiyonu sürücünün sürüşünü analiz ederek yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmasına dönük düzeltici önlemler almasına yardım için kapsamlı bilgiler veriyor.

RENAULT eco², CO2 EMİSYONLARINI DÜŞÜRMEYE DÖNÜK BİR İMZA
Renault 2007 yılından beri Renault eco² imzası taşıyan otomobiller üretiyor ve satıyor .
Marka, 2011 Mayıs ayında Renault kriterlerini ağırlaştırdı.
Artık bu imzayı taşımak için araçların aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekiyor:
• ISO 14001 onaylı bir fabrikada üretilmiş olmak (bu kriter değişmedi),
• % 95 oranında geri dönüştürülebilir olmak (eskiden % 85 idi) ve % 7’nin üzerinde (% 5 yerine) geri dönüşümden gelen plastik malzeme içermek,
• 120 g CO2 / km’nin altında (eskiden 140 g) emisyon yaymak veya tarım kökenli yakıtlarla uyumlu olmak.

Son derece düşük emisyon seviyeleri nedeniyle, Yeni Renault Clio’nun benzinli TCe 90 ve Diesel dCi 75 ve dCi 90 motorları eco² imzasını hak ediyorlar

Renault 2007 yılından beri Renault eco² imzası taşıyan otomobiller üretiyor ve satıyor.
Son derece düşük emisyon seviyeleri nedeniyle, Yeni Renault Clio’nun benzinli TCe 90 ve Diesel dCi 75 ve dCi 90 motorları eco² imzasını hak ediyorlar.

SEGMENTİNDE EN DONANIMLI GÜVENLİK EKİPMANLARI
İlk donanım seviyesinden itibaren segmentinin en donanımlı güvenlik donanımlarına sahip Yeni Clio’da ESP, Hız Regülatörü / Limitörü, Emniyet Kemeri İkaz Sistemi, Sürücü, yolcu ve baş / göğüs hava yastıkları bulunuyor. Yokuşta kalkış yardımı (Hill Holder),ASR, ABS ve AFU diğer güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Renault, Yeni Clio ile pasif ve aktif emniyet konusunda çok yüksek seviyede bir kalite seçimi yaptı. Yeni Clio yeni değerlendirme standartlarına göre EuroNCAP’tan 5 yıldız olan en yüksek puanı elde etti.

ÜSTÜNLÜKLERİ KANITLANMIŞ BİR PLATFORM
Yeni Clio III’ün «B» platformunu devraldı; İttifak’ın yirmi kadar modelinin üretimi bu platforma dayanıyor. Nitelikleri genel kabul gören bu platform genişletilen tekerlek izleri ve dingil mesafesi ve esaslı bir hafifletme çalışması ile optimize edildi.

Başarılı yürüyen aksam
Yeni Clio’nun yürüyen aksamı yönlendirme hassasiyeti ile ses ve titreşim yalıtımı özelliklerini bir araya getiriyor. Uzun dingil mesafesi 2,589 m (+14 mm) ve genişletilmiş tekerlek izleri (+34 ilâ 36 mm) aracın dengesini ve sürüş dinamiklerinin etkinliğini arttırıyor.
MacPherson tipi ön takım iki emme noktalı dik üçgen şeklindeki bir alt salıncak ile birleşiyor. Bu mimari boyuna ve enine yüklerin ayrılmasıyla üstün yol tutuşu ve konfor sağlıyor. Yüksek yanal sertlik yol tutuşuna olumlu etki yaparken, konforu iyileştiren boyuna darbeleri emme gücü ise muhafaza edildi. Sert motor beşiği ön dingilde daha büyük bir direksiyon hassasiyeti sağlıyor.
Arka takım ise programlı tasarımlı bir esnek dingil ile helezon yaylardan oluşuyor. Deforme olabilen profili yalpalamayı azami sınırlandırmak üzere bir viraj demiri içeriyor. Etkin amortisörle bundan böyle poliüretan malzemeden yapılan darbe stoperleri birleşiyor. Daha aşamalı şekilde çalışan bu darbe stoperleri Yeni Renault Clio’nun üst düzey konforunu garanti ediyorlar.

Optimize kontrollü elektrik asistanslı direksiyon sürücünün Yeni Clio’ya anında alışmasını ve rahat bir şekilde benimsemesini sağlıyor. Düşürülen dişli oranları sayesinde (stoperden stopere 2,71 tur) daha direkt hale gelen direksiyon özelikle şehirde kullanım rahatlığını ve sürüş keyfini artırıyor. Kaldırımlar arası dönüş çapı 10,6 m. Vites kutusu kumandasının sağladığı sürüş keyfi de vites seçimini ve geçişlerini iyileştiren sarkaç kütleler ve karbon senkronizasyon halkaları kullanımı sayesinde en üst düzeye çıkarılmış vaziyette.

Cömert boyutlar ve iç mekân genişliği
4,062 m boyunda ve 1,732 m genişliğinde olan Yeni Clio’da 2,589m’lik uzun bir dingil mesafesi bulunuyor. Clio III’e nazaran 34 ilâ 36 mm genişletilen tekerlek izi ve alçaltılan ağırlık merkezi otomobilin sürüş özelliklerini daha da iyileştiriyor. Kabin genişliği ve sürücü koltuğunun 70 mm gibi sıra dışı bir genlikte yükseklik ayarı Yeni Clio’nun sürücü ve yolcularının konforuna gösterdiği özeni kanıtlıyor. Sürücü aynı zamanda yükseklik ve derinlik ayarlı bir direksiyon simidinden yararlanıyor. Bagajlar ise Clio III’e göre 12 dm3 artışla 300 dm3 hacminde geniş bir bagajda seyahat ediyorlar (VDA standardı).

100 kg mertebesinde ağırlık kazancı ile uyumlu
Yeni Clio’nun ağırlığı çok sayıda teknik optimizasyon sayesinde önceki nesle kıyasla 100 kg mertebesinde azaltıldı.
Özellikle:
• Karoseri üst yapısında THLE (Çok Yüksek Esneklik Limitli) çelik kullanımı.
• Bazı versiyonlarda tamamen termo-plastik malzemeden mamul (polipropilen) arka bagaj kapısı kullanımı yaklaşık 3 kg hafifleme sağlıyor ve tüketimin azaltılmasına katkıda bulunuyor.
• Depo büyüklüğünün 55 litreden 45 litreye indirilmesi sonucunda 10 litre daha az yakıt miktarı alınması tüketim alanında gerçekleştirilen ilerlemeler sayesinde menzile olumsuz etkisi yapmıyor.
• Jantlar, egzoz hattı, motor askı aksamı, kapı stoperi, kokpit paneli kirişi, subasman, fren sistemi, viraj demiri (içi boş), hafifletilen aktarma aksları, göğüslük yalıtımı (üç tabakalı malzeme), vs. gibi başka parçaların da ağırlıkları minimize edildi (eş özellikler bazında).

«BÜYÜKLERDE NE VARSA » CLİO’DA DA VAR
Başlangıcından bu yana, Clio için «Büyüklerde ne varsa onda da var». Özellikleriyle iddialı Yeni Clio, aktif ve pasif güvenlik açısından da mükemmel. Örnek bir güvenirlik için özenle üretilmiş: Yeni Clio, Renault kalitesinden faydalanıyor.

İLK VERSİYONDAN İTİBAREN EN İYİ GÜVENLİK SEVİYESİNDE
Renault, Yeni Clio ile pasif ve aktif konusunda çok yüksek seviyedeki bir kalite seçimini yaptı.
2012 için, Euro NCAP 4 puanlama kriterini içeriyor : yetişkinlerin, çocukların, yayaların korunması ve sürüşe destekler. Artık, değerlendirme güvenli ekipmanları ile ilgili en az donanımlı versiyona uygulanıyor. Yeni Clio yeni standartlara göre 5 yıldız ile en iyi notu elde etti.

Üç seviyedeki pasif güvenlik

Yetişkinlerin korunması : takviyeli yapı, yüksek etkinliğe sahip ön hava yastıkları, kafa/göğüs yan hava yastıkları, darbe tespiti için basınç sensörü, ön gergili ve şarj limitörlü emniyet kemerleri (ön koltuklar), « boyun zedelenmesini » önleyen kafalıklar, şarj limitör fonksiyonu (arka koltuklar), bagaj tutucu kenarlıklar, kayma önleyici ön ve arka koltuklar (Fix4sure).
Çocukların korunması : 3 nokta 3 Isofix koltuk sabitlemeleri (1 ön + 2 arka yanda) ve kemerlerin sabitlenmesinde 4 onaylı konum.
Yayaların korunması : bu nokta özellikle çalışıldı. Tasarım, başlangıçtan itibaren çarpma durumunda özellikle bacaklar, kalça ve kafa yaralanmaların en aza indirilmesine bağlı ihtiyaçları içerdi. Ön tamponun altı diz seviyesindeki bükülmeleri önlemek için yeterince dayanıklı ama bacak üzerine darbeyi yumuşatacak esnek bir üst bölüme sahip. Kaput ve tampon kalça ve kafa çarpmalarını en iyi şekilde savuşturmak için tasarlanmış. Ön camın alt bölgesinde, camın alt traversi ve gösterge paneli kafa darbesi durumundaki yaralanma risklerini en aza indirmek için tasarlanmış.

Aktif güvenlik için uygun bir şasi
« Pasif kalmak » sorunu yok, Yeni Clio, yol hakimiyeti, tutuşu açısından aks mesafesi ve geniş iz genişliği sayesinde sağlam üstünlüklere sahip.

Tüm versiyonlarda standart olarak aşağıdakileri sunuyor :
• ESP (Elektronik Denge Kontrolü)
• Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi (ABS)
• Acil fren destek sistemi (AFU)

Sürüş destekleri:
• Tüm yolcular için emniyet kemeri takma ikazı (SBR) (görsel ve sesli) standart donanımın bir parçası.
• Hız limitörü ve regülatörü tüm versiyonlarda bulunuyor.
• Opsiyonel olarak sunulacak geri görüş kamerası ve geri gidiş radarı anında etrafını algılamaya yardım ediyor.

TUTKU İLE TASARLANDI VE TİTİZLİKLE ÜRETİLDİ
Renault’un gücü, erişilebilir bir fiyat seviyesinde ve örnek kalite seviyesinde daha büyüklerde veya daha pahalı olanlardakinde ne varsa her şeye sahip olan küçük otomobilleri tasarlamak ve üretmek.
Yeni Clio, Bursa (Türkiye) ve Flins’de (Fransa) ve aynı üretim ve yüksek kalite standartları ile üretilecek.

Tasarım kalitesi
Yol testlerinin yanı sıra, Renault otomobilin tüm özellikleri için dayanıklılık testleri uyguluyor : koltukların dayanıklılığı, sızdırmazlık, sağlam süspansiyonlar, gürültülerin önlenmesi… Bunlar geleneksel standartlara ve uygulanan yasal zorunlulukların ötesinde olan zorunlu standartlar.

AUBEVOYE TEKNİK MERKEZİNDE
Renault, Normandiya’dan ayrılmadan, dünyanın tüm yollarının özelliklerini (lazer okumalar sayesinde milimetresine kadar) aslına sadık kalarak taklit edebiliyor.
Aubevoye teknik merkezinin pistleri üzerinde, otomobillerin kalitesini test etmek ve iyileştirmek için 240 test cihazı senede 363 gün, 3/8 olarak, gece ve gündüz ve her zaman nöbetleşe çalışıyorlar.

Ayrıca testlerin ve en zorlu koşulların da yaratılması söz konusu olduğundan Renault’ta titizlik de önemli bir konu : geçitler, tozlu tüneller, çakıllı pistler, soğuk, sıcak, nemli, güneşli odalar….

Bu şartlarda, Renault test cihazlarının ellerindeki 1 kilometrenin müşterini ellerindeki 3 kilometre şiddetinde olduğunu tahmin ediyor.

EFSANE
Yeni Clio satışa sunulmadan önce, 5 milyon kilometreden fazla yol yapmış, yani dünya çevresini 125 kez dolaşmış olacak.

BOYUTLAR YENİ CLIO

BAGAJ HACMİ (DM3)
VDA (ISO 3832) (kutu rafına kadar) 300
Maksimum hacim, arka koltuklar katlı halde (tavana kadar) 1.146
BOYUTLAR (mm)
A Dingil mesafesi 2,589
B Toplam uzunluk 4,062
C Ön çıkıntı 851
D Arka çıkıntı 622
E Ön iz 1,506/1,498*
F Arka iz 1,506/1,498*
G Kapı aynaları dahil/hariç toplam genişlik 1,732/1,945
H Yükseklik (boş) 1,448
H1 Bagaj kapısı açık halde yükseklik (boş) 1,920
J Kapı eşiği yüksekliği (boş) 716
K Yerden yükseklik (yüklü) ≥120
L Diz mesafesi (arka yolcular) 140
M Öndeki dirsek mesafesi 1,363
M1 Arkadaki dirsek mesafesi 1,378
N Öndeki omuz mesafesi 1,370
N1 Arkadaki omuz mesafesi 1,307
P Öndeki baş üstü mesafesi 880
P1 Arkadaki baş üstü mesafesi 847
Y Üst bagaj açıklığı genişliği
Maksimum bagaj açıklığı genişliği 770
1.308
Y1 Alt bagaj açıklığı genişliği 905
Y2 Tekerlek boşlukları arasındaki genişlik 1,011
Z Bagaj açıklığı genişliği 550
Z1 Maksimum yük uzunluğu (bagaj kapağından katlı haldeki arka koltuklara kadar 1,388
Z2 Yük uzunluğu (koltuk arkalıklarına kadar) 649
Z3 Kutu rafına kadar olan yükseklik 558

* 15” ve 17” jantlarda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz