Mercedes-Benz A-Serisi, en ince detayına kadar tamamen yenilendi. Eski A serisinden hiçbir iz taşımayan yeni jenerasyonda dinamizm en belirgin özellik olarak göze çarpıyor. Yeni A-Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konsepti ile sunuyor; “Urban”, “Style” ve “AMG Sport”.
Mercedes tasarımcıları, yeni A-Serisi ile dikkat çekici spor cizgilere sahip, heyecan uyandıran bir dış tasarım sunuyor. Keskin hatlar ve agresif detaylar yeni A-Serisi’nin dış tasarımının karakterini belirliyor. Uzun kaput, sportif ön kısımda dikkat çeken ilk nokta oluyor. Ortasında Mercedes yıldızı bulunan ve yıldızın her iki tarafında çift çıta yer alan karakteristik radyatör ızgarası Mercedes Benz’in yeni tasarım anlayışına uygun bir biçimde şekillendirilmiş.
Farlarda kullanılan LED’ler gün ışığında bile karakteristik bir görünüm kazandırıyor. A serisine enerjik bir görünüm sağlayan ve böylece Mercedes’in yeni, genç yüzünü tanımlayan bu farlar, dinamik tasarımın ve mükemmel aerodinamiğin kusursuz etkileşimini ortaya koyuyor.
Aracın arka tarafında ise aks üzerinde güçlü çizgilerle vurgulanan “omuz kasları”, yeni A-Serisinin coupé benzeri karakterini ortaya çıkarıyor.
Yeni A-Serisi’nin iç tasarımında, dış tasarımdaki spor görünüş tamamlanıyor. Yüksek kalite olgusu ve aracın sportif karakteri iç tasarımda da devam ediyor ve koltuklara yansıyor. Ön panelde beş adet yuvarlak hava kanalı ve iki büyük yuvarlak gösterge yer alıyor. Malzeme çeşitliliği, renk kombinasyonları ve birçok desen alternatifleri sunan döşeme çeşitleri, aracı kullanıcı zevkine göre kişiselleştirebilmek için çok sayıda seçenek sunuyor.
Yeni A-Serisinde tamamen yeni bir multimedya sistemi sunuluyor. Sunduğu özel uygulama sayesinde, iPhone®’un (zamanla diğer akıllı telefonların) araç içerisinde bütün fonksiyonlarıyla kullanılması mümkün.
Güvenlik önlemleri tamamen güncellenen yeni A-Serisi, kendi sınıfında, arkadan çarpma riskini azaltan fren destekli ve radar temelli çarpışma uyarı sistemine standart olarak sahip olan tek otomobil. “Çarpışmayı önleme yardımcısı” adı verilen bu sistem, dikkati dağılmış olabilecek sürücüyü tanımlanmış engellere karşı uyarmak için görsel ve işitsel uyarılar veriyor ve gerekli freni yapabilmek için “acil fren desteği”ni hazırlıyor.
Bir kazanın “geliyorum” dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi bu segmentte ilk kez yeni A-Serisi’nde sunuluyor. 2002 yılında S-Serisi ile tanıtılan bu sistem, kompakt sınıfında ilk defa kullanılıyor. A-Serisi’nde sunulan diğer dikkat çeken güvenlik önlemleri şu şekilde sıralanıyor,
• Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran – Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist)
• 7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function)
• Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function)
• Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus
• Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist)
• Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist)
• Hız sınırı yardımcısı (Speed Limit Assist)
• Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan – Aktif park yardımcısı
• Sesle kumanda sistemi LINGUATRONIC
• Geri görüş kamerasıdır.
Her performans gereksinimine uygun olarak hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile geniş bir yelpaze sunan yeni A-Serisi, enerji verimliliği açısından da en ileri teknolojiyi yansıtıyor. Yeni A-Serisindaki tüm motorlar, dört silindirli olup, standart olarak ECO start/stop özelliğine sahip. Bu motorlar altı vitesli manuel şanzıman ile veya opsiyonel olarak 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor.
Yeni nesil benzinli motorları, A 180’de 1.6 litre hacimden 90 kW (122 hp), A 200’de yine 1.6 litre hacimden 115 kW (156 hp), A 250’de ise 2.0 litre hacimden 155 kW (211 hp) güç sunuyor. Yeni A-Serisi’ndeki dizel motor seçenekleri de etkileyici bir performans ve çevre uyumu sergiliyor. A 180 CDI manuel şanzımanlı versiyonunda 1.5 litre hacimden 80 kW (109 hp) güç ve maksimum 260 Nm tork sağlarken otomatik şan-zımanlı versiyonunda aynı gücü 1.8 litre hacimden, 250 Nm maksimum tork değer ile sunuyor. A 200 CDI ise 1.8 litre hacimden maksimum 100 kW (136 hp) güç ve 300 Nm’ye kadar çıkan maksimum tork sağlıyor. A180 CDI çok düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Yeni A Serisi, 66.800 TL’den satışa sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz