Fiat’ın ilk olarak 2007 yılında global bir lansman ile tanıttığı yeni nesil 500 modeli, aradan geçen 8 yıl sonrasında yenilenerek yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Satışa sunulduğu zamandan bu yana, 100’den fazla ülkede 1.6 milyon kişinin tercihi olan efsanevi Fiat 500’ün yenilenen versiyonu, Avrupa genelindeki pazar liderliğini koruyacak, daha da teknolojik özellikler ve kişiselleştirme unsurlarına sahip olmasıyla bir adım öne çıkıyor. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Ülkemizde şimdiye kadar bin 500’den fazla müşterinin tercihi olan Fiat 500’ün yenilenmesiyle birlikte satışların geçen seneye göre yüzde 50 artmasını bekliyoruz. Yıl sonunda 300 adeti bulmasını beklediğimiz Fiat 500 satışlarının gelecek sene yaklaşık 500 adete ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

Yeni Fiat 500’ün, 500L ve 500X ile genişleyen Fiat 500 model ailesinin başarısına ayrı bir güç katacağına inandıklarını da ifade eden Aytaç, “Fiat 500 model ailesinin her geçen gün genişlemesiyle müşterilerde bu otomobillere sahip olmanın duygusallığını ortaya koyan “500’cü” kavramı oluşmaya başladı. Bu sene yenilenen Fiat 500, Avrupa’da sınıfında pazar lideri unvanına sahip 500L ve yeni crossover modelimiz 500X’den oluşan 500 Ailesi’nden 5 bin adetten fazla toplam satışa ulaşmayı ve aramıza yeni 500’cüler katmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fiat’ın ikonik tasarımlı ve mini sınıfta yer alan modeli 500, bin 900’e yakın parçası değişerek tamamen yenilendi. Aynı platformun üstünde yükselmeye devam eden ve tüm dünyada 1.6 milyon adetlik satış başarısına ulaşmasında etkin önemi bulunan göz alıcı iç ve dış tasarımında nokta atışı değişiklikler yapılan yeni Fiat 500, eylül ayından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, ilk olarak 2008 yılında İstanbul Auto Show Fuarı ile birlikte Türkiye’de satışa sunulan 500 modelinden bugüne kadar bin 500 adetten fazla satış gerçekleştirdiklerini belirtti. Fiat 500’ün de içinde bulunduğu sınırlı pazarda, az miktarda modelin kendi aralarında bir rekabet içinde olduğunu vurgulayan Aytaç, “Fiat 500, kendi pazarındaki hâkimiyetini her geçen gün genişleten ve liderliği elden bırakmayan bir model olarak ön plana çıkıyor. Fiat 500’ün eylül ayından itibaren satışa sunulacak yeni versiyonunun etkisiyle, 2015’te 300 adet Fiat 500 satışına ulaşmayı, gelecek sene ise yaklaşık 500 adet yeni Fiat 500 satmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fiat’ın dünya genelinde yılda 250 bin adet Fiat 500 modeli sattığını ve bugüne kadar ulaşılan toplam satışın yüzde 75’nin İtalya dışındaki ülkelerden geldiğini ifade eden Altan Aytaç, “İtalya dışında en çok İngiltere’de Fiat 500 satıldığını görüyoruz. Bu iki ülkeyi ise sırasıyla Fransa, Almanya, İspanya, Belçika ve Hollanda izliyor. Tüm EMEA Bölgesi’nde sadece geçtiğimiz yıl 185 bin adetten fazla Fiat 500’ün satılmış olması, modelin iddiası açısından önemli bir noktaya işaret etmektedir. Avrupa genelinde kendi sınıfının 1 numarası olan Fiat 500’ün yenilenmesiyle bu lider konumunu daha da pekiştireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi. Aytaç, 2014 sonu itibariyle Kuzey Amerika pazarında da toplam 170 bin adetten fazla Fiat 500 satıldığını ifade ederek, ABD pazarında da bu modele büyük ilgi olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni Fiat 500’ün ülkemizde ilk etapta 1.2 litre 69 HP’lik benzinli motor ve Dualogic otomatik şanzıman seçeneğine sahip olarak satışa sunulacağını belirten Aytaç, “Örnek vermek gerekirse Türkiye’nin de içinde bulunduğu EMEA Bölgesi’nde 2014 yılında satılan Fiat 500’lerin yüzde 80’ini 1.2 litrelik motorlu versiyon oluşturdu. Bu nedenle yeni Fiat 500, Türkiye’de de en çok talep gören bu motor seçeneğiyle otomobilseverlerin beğenisine sunulacak. Ödüllü 0.9 litrelik 105 HP’lik TwinAir motor seçeneğini de 2016 yılından itibaren ülkemizde sunmaya başlayacağız” açıklamasını yaptı.

Fiat 500 Ailesi Büyüyor, Satış Hedefi Artıyor!

Yeni Fiat 500’ün gelmesiyle birlikte 500L ve 500X’ten oluşan model ailesinin daha güçleneceğini ifade eden Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, “Fiat 500X ve 500L’nin de dahil olduğu 500 model ailesinin dünya genelinde yıllık satışı 500 bin adet olarak gerçekleşmektedir. Sadece Avrupa, Japonya veya ABD’de değil, 500 ismi bir modeli tanımlamasının ötesinde moda ve otomobilli yaşam kültürü haline gelerek, Türkiye’de de “500’cü” kavramı oluşmaya başladı. Zira 500 veya 500 model ailesinin diğer üyeleri, sadece bir otomobil olarak algılanmıyor. Otomotiv sektöründeki kültürel bir hareket olarak algılandığı için müşterilerin nezdinde kendilerini “500’cü” olarak tanımlamalarından mutluluk duyuyoruz. Bu Türkiye’de 500 model ailesinin algı olarak daha güçlendiğini göstermektedir. 2013 yılında Türkiye’de satışa sunduğumuz Fiat 500L, hali hazırda Avrupa’da ve Türkiye’de sınıfının lideri. 2015’te ülkemizde satışa sunduğumuz 500X ise iddialı ve başarıyı kısa sürede yakalayacak bir başka aile üyesi. Yeni Fiat 500’ün de gelmesiyle 500L ve 500X’in dahil olduğu Fiat 500 model ailesinden bu sene 5 bin adeti aşkın bir satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu sene sonunda ise 500 model ailesi araçların Türkiye’deki toplam satışı 10 bin adeti geçecek” dedi. Tüm 500 model ailesinin Türkiye’deki Fiat markalı binek otomobil satışlarının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu söyleyen Aytaç, 2016’da ise bu 3 modelin satışlarının toplam Fiat satışları içindeki oranını daha da yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Yeni Fiat 500: İkonik Tasarımda Evrim

357 cm uzunluğa, 163 cm genişliğe, 149 cm yüksekliğe ve 230 cm dingil mesafesine sahip Yeni Fiat 500, hem mini hem küçük sınıfa hitap edebilen özel bir otomobil olmasıyla ön plana çıkıyor. Geleneksel stile bağlı kalınarak aracın ön ve arka kısımlarının tasarımı değiştirilirken, yenilenen Fiat 500’ün dış tasarımı, 1957 yılındaki klasik modelin geleneklerine uygun ayırt edici özellikleri taşımaya devam ediyor.

Yeni Fiat 500’ün ön yüzünde en belirgin değişim, geleneksel dairesel formları yeniden yorumlanan ön aydınlatma grubunda yer alıyor. Güncel modele nazaran daha dinamik bir eğimle tasarlanan yeni üst far aracın daha cesur bir bakışa sahip olmasını sağlıyor. Artık LED teknolojisine sahip gündüz farlarını içeren alt far grubu da yine daha dinamik çizgileri ile dikkat çekiyor. Aydınlatma grubu ile birlikte tamamen yenilenen ön tamponda da krom detaylar daha fazla ön plana çıkartılmış durumda.

Arka kısımda ise ilk Fiat 500’den beri kullanılmaya devam edilen krom bagaj tutamağı yerini korurken, geleneksel dikey formlu arka farlarda ise cesur bir değişiklik ile otomotiv endüstrisinde bir ilke imza atılmış durumda. Arka farlarının orta kısmına gövde ile aynı renkte bir panel yerleştirilerek aydınlatmanın köşeli bir “O” şeklinde görünmesi, böylece arka farların gövde üzerinde parlayan bir “dövme” etkisi yaratması sağlanmış durumdadır. Arka sis lambaları ve geri vites lambası, siyah ya da krom kaplamalı, ince, dinamik görünümlü bir ızgaranın altında yer almaktadır.

Ön ve arka kısımda yapılan bu değişikliklere ek olarak elmas kesim stiline de sahip olan yeni tasarımlı 15 ve 16 inçlik alaşımlı jantlar da bulunmaktadır. Renk paletinde ise mercan kırmızısı ve bordo renginin yanı sıra yedi adet pastel, bir adet üç kat ve beş adet metalik olmak üzere 13 gövde rengi bulunmaktadır.

Yeni Fiat 500, “2. Ten” Özelliğiyle Farklılaşıyor!

Yeni Fiat 500, ilk modelin uyandırdığı sempatik havayı korumaya devam ederken, müşterilerini şaşırtmayı da bırakmayarak, hayal gücünü ve becerileri tetikleyecek olağanüstü bir olanak sağlıyor. Second Skin (İkinci Ten) adı verilen bu uygulama, kişinin kendi karakterini otomobilin gövdesine yansıtmasını ve İtalyan zevki ve zarifliği ile her zaman rahat etmesini sağlayan bir özelleştirme seçeneği sunuyor. “Kamuflaj” (askeri), “Lord” (klasik kareli), “Comics” (pop tasarımlı) alternatif gövde unsurlarıyla müşteriler, yeni Fiat 500’ü kendi isteğine göre uyarlayarak yeni görünümler elde edebilmektedirler.

İç Mekanda Zarif ve Yenilikçi Değişimler

Otomobilin iç kısmında yer alan öğelerin ise tamamı yenilendi. Torpido panelinin tam ortasına yerleştirilen ve 5 inç dokunmatik ekrana sahip olan yenilikçi Uconnect™ bilgi-eğlence sistemi burada göze ilk çarpan detay olarak öne çıkıyor.

Yolcu bölümü, yine korunaklı ve ayrıcalıklı malzemelerle donatılmış, ilk Fiat 500’e atıfta bulunan modern ayrıntılardan oluşuyor. Bu bakımdan, torpido panelinin üzerinde yer alan düğmeler ve diğer detaylar, direksiyon simidi de dahil olmak üzere yeniden tasarlandı. Yeni Fiat 500’de kumandalar çok çeşitli ve eksiksiz bir şekilde düzenlenirken krom kaplama kenarları eşsiz bir dokunuş katıyor. Dahası, Yeni Fiat 500’ün yolcu bölümü, ilhamı klasik 500’den alınan eşsiz, modern, ergonomik donanım ve tasarımın somut bir örneğini teşkil ediyor. 7 inç TFT ekranlı yenilikçi kontrol panelide dikkat çeken değişimlerin başında geliyor. Cihaz, sürücüye tüm gerekli bilgileri sağlarken her zaman bir adım önde olan bu modelin ‘trendleri belirleyen’ ruhunu da yansıtıyor. Diğer yandan, Yeni Fiat 500, gözle göremeseniz de hemen fark edip hissedebileceğiniz bir başka özelliğe daha sahip: otomobil, tekerlek yuvasında ve motor ile sürücü kabini arasındaki bölmede yeni ses geçirmez paneller barındıyor ve böylece yolcu bölmesi çok daha rahat ve sessiz bir ortama dönüşüyor.

Uconnect™ ile Her Zaman Bağlı

Uconnect™ sisteminin geniş ekranı, Yeni Fiat 500’de, ilk modelden daha alçak bir seviyeye yerleştirilen havalandırmaların arasında gösterge panelinin ortasında yer alıyor.

Pop donanım seviyesinde sistem, radyo ve mp3 çalar, altı adet hoparlör, direksiyon simidinde kontrol düğmeleri, Bluetooth bağlantısı, USB ve Aux-in portlarını içeriyor. Lounge donanım seviyesinde ise standart olarak 5’’ dokunmatik ekranlı Uconnect™ sistemi bulunuyor.

Sürücü her iki sistemde de USB ve Aux-in portları üzerinden bir yardımcı ya da uygun bir akıllı telefonun Bluetooth sistemi ile eşleşerek multimedya araçlarına bağlanabiliyor. Sistem ayrıca “sesli yanıt sistemi” kullanan uyumlu akıllı telefonlarda metin mesajlarını okumak için bir SMS (kısa mesaj) okuyucu sunmaktadır.

En Üst Seviyede Emniyet ve Konfor

Yeni Fiat 500, standart donanım olarak iki adet ön, iki adet yan, iki adet perde ve bir adet sürücü diz olmak üzere toplam yedi adet hava yastığı sağlar. Ayrıca, yeni modelde sürücünün otomobil hakimiyetini en üst seviyeye çıkarmayı sağlamak amacıyla (aktif emniyet) üstün teknik çözümler de bulunmaktadır. Elektronik fren kuvveti dağıtımı (EBD) destekli ABS, gelişmiş elektronik stabilite kontrolü (ESC), çekiş kontrol sistemi (ASR), sürücüye yokuşta geri kaydırmaması için destek olan Hill Holder (Yokuşta Kalkış Desteği) ve acil durdurma detseği sağlamak için hidrolik panik fren desteği (HBA) bu özelliklerden bazılarıdır.

Ayrıca, Yeni Fiat 500, tüm seyahatlerde rahat ve emniyetli bir şekilde yol almak için dinamik ve konforlu özelliklerle donatılmıştır. Bu özellikler, süspansiyon düzeni ile de zenginleştirilmektedir. Ön kısımda bulunan MacPherson bağımsız yapılandırma sistemi arka süspansiyonlarda ise tork kirişi ile birbirine bağlı yarı bağımsız sistem barındıran Fiat 500, yol tutuş özellikleri ile sınıfının rakipsiz modellerinden biri olarak öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz