Ford, Fiesta modelini yeniledi. Eskisine göre boyutları da büyüyen yeni Ford Fiesta, geniş motor gamıyla da dikkat çekiyor.

Yeni Ford Fiesta, eski modele göre 71 mm daha uzun, 12 mm daha geniş bir gövdeye sahip olmuş. Aks aralığı da 4 mm artmış. Tasarım anlamında da araç daha düz çizgilerden oluşan bir tasarıma kavuşmuş. Gövde yapısıyla da küçük bir MPV gibi görünmeye başlamış.   Artan kalite dikişsiz yüzeylerle kabininde de devam ediyor. Ford, hatta karmaşık üç boyutlu yüzeylerde bile ‘otomotiv endüstrinin en kaliteli kaplamalarını’ kullandıklarını iddia ediyor. Artık gömülü olmayan multimedya ekranı orta konsoldan bağımsız bir yapıya sahip. Bu ekrandaki multimedya ara yüzü olarak SYNC 3 kullanılıyor. Donanıma göre 4.2, 6.5 veya 8 inçlik dokunmatik ekran tercih edilebiliyor. Seçenekler listesinde B&O marka gelişmiş bir ses sistemi de bulunuyor.

Yeni Ford Fiesta sessizlik konusunda da iddialı. Daha katı gövde yapısı, güç aktarma organlarına uygulanan izolasyon ve akustik cam eklenmesi ile bu hedefe ulaşıldığı bildiriliyor. Rakamlarla ifade etmek gerekirse yeni Fiesta’nın kabini saatte 100 km hızla giderken eski nesline göre yüzde 7 daha sessiz olmuş.  Ancak, yeni Fiesta’da en dikkat çeken teknolojik ekipmanları. Ford, yeni süper mini  modelini iki kamera, üç radar ve 12 ultrasonik sensörle donatmış. Bu sensörler, aracın etrafını 360 derece izleyebiliyor ve 130 metrelik bir mesafeye kadar olan yolu tarayarak aracın yolda güvenle ilerlemesini sağlıyor. Diğer sistemler arasında, Dikey destekli Aktif Park Yardımcısı, Çapraz Trafik Uyarısı, Uyarlamalı Hız Kontrolörü, Adaptif Hız Sınırlayıcı, Kör Nokta Bilgi Sistemi, Mesafe Göstergesi, Sürücü Uyarısı, Şerit Takip sistemi, Şerit Sabitleme Uyarısı ve İleri Çarpışma Uyarısı bulunuyor. Yeni Fiesta’nın şasesi bor alaşımlı çelikten imal edilmiş. Birleştirme için de lazer kaynak kullanılmış. Bu sayede burulma sertliği yüzde 15 artmış. Ford, lastiklerde kullanılan burçların eskisinden 2 kat daha sert olduğunu vurgularken, eklenen elektronik vektör kontrol sistemi ile eski Fiesta’ya göre yüzde 10 daha iyi yol tuttuğunu iddia ediyor.

Der neue Ford Fiesta: Der technologisch fortschrittlichste Klein
Euro 6 normlarına uygun dizel ve benzinli motorlarla satılacak olan yeni Fiesta, verimlilik bakımından iddialı üniteler kullanılacak. Ford’un ödüllü 1.0 EcoBoost benzinli motoru, 100, 125 ve 140 HP’lik versiyonlarla yeni Fiesta’da yer alacak. 100 HP’lik versiyon için direksiyondan kumanda edilebilecek altı ileri otomatik şanzıman da opsiyonel olarak sunulacak. Dizel cephesinde devreye giren 1.5 TDCi, 120 HP güç üretiyor ve gücünü altı ileri manuel şanzımanla tekerleklere aktarıyor. Giriş seviyesinde ise 1,1 litrelik benzinli motor yer alacak. 1.0 EcoBoost motor ile aynı mimariyi paylaşan 3 silindirli ünite, 70 ve 85 HP’lik versiyonlara sahip olacak. Tamamen yeni olan Fiesta’nın 2017 yılının ortalarında Avrupa’da piyasaya çıkması bekleniyor. Yıl sonunda da Türkiye’de satışta olacağını öngörüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz