Bugün sizler için, Ford’un geçtiğimiz aylarda makyajlanan kompakt sınıf temsilcisi Yeni Ford Focus’u test edeceğiz.

’90’lı yılların sonunda efsanevi Escort modelinin yerinin alan Focus, 2005 ve 2010’da iki kez kasa değiştirdi. Son nesline kadar Avrupa ve Amerika pazarları için ayrı Focus modelleri tasarlanırken, 2010 yılında tanıtılan jenerasyon tüm dünyada aynı tasarımla satıldı.

2014 yılında makyajlanan araç güncel görünümüne kavuştu. Makyaj öncesinde de çekici bir otomobil olan Focus son değişimlerle güncelliğini koruyor.

Aracın ön bölümü markanın son tasarım trendinin ürünü. Aston Martin modellerini andıran radyatör ızgarası hemen dikkat çekiyor.

Yeni Ford Focus’un farları da revizyondan nasibini almış. Üst bölümlerine, led biçiminde gündüz farları adapte edilmiş. Aracın yan tasarımında ise büyük bir farklılık yok.

Ufak değişimler arkada da görülüyor. Stop grubu ince tasarlanırken içi de koyulaştırılmış. Bagaj kapağının üstündeki bombe ile doğal bir spoyler yaratılmış.

Aracın iç mekanı da değişime uğramış. Değişmeyen tek şey ise kalite düzeyi olmuş. Yeni Ford Focus hala bu alanda segmentinin en iyilerinden biri.

Orta konsolun en üstündeki çağdışı ve karışık kısım bütünüyle değişmiş. Bu alana 8 inçlik dokunmatik bir ekran eklenmiş. Ekran üzerinden navigasyonu, müzik sistemini ve hatta klima kontrollerini bile kumanda etmek mümkün.

Ford tasarımcıları, Peugeot’daki meslektaşlarının aksine, klimayı sadece ekrandan değil istenirse klasik butonlardan da idare etme imkânı sunmuşlar. Bizce mantıklı bir karar olmuş.

Focus’un ekranında ‘Vale modu’  olarak anılan bir özellik bulunuyor. Bu özelliği devreye aldığınızda siz şifreyi girene kadar kimse ekranı kullanamıyor ve navigasyondaki, ev adresiniz gibi özel bilgilerinizi göremiyor.

Aracın iç mekânında yeterli boş göz ve alan mevcut. Hatta makyaj öncesi modele göre az da olsa gelişim kaydedilmiş.

Ön bölümde sunulan diz mesafesi yeterli. Arka kısım ise yolculara çok bonkör davranmıyor. Tavanın düz yapısı ve geniş camlar iç mekânın aydınlık olmasını sağlamış.

Aracın bagaj hacmi 421 litre. 2. Neslin 500 litreyi geçen bagajı düşünüldüğünde bu hacmin ufak kaldığı bir gerçek.

Yeni Ford Focus’da hemen hemen herkesin yakından tanıdığı 1.6 litrelik turbo dizel motor görev yapıyor. Bu motor 3600 devirde 115 beygir güç, 1750 devirde ise 270 Nm tork üretiyor.

Aracın fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza ulaşması 10.9 saniye sürüyor. Karma tüketim ortalaması ise 5.7 litre olarak açıklanıyor. Bizim test ortalamamız ise 6.1 litreydi.

Focus her zamanki gibi üstün bir yol tutuşa sahip. 3. Nesil Ford Focus’tan beri sunulan ‘Dinamik Tork Kontrol’ sistemi sayesinde, özellikle önden kayma eğilimi ciddi anlamda azaltılmış.

Aracın sert süspansiyonları konforu bir miktar törpülüyor. Ancak yine de darbeler, iç mekâna çok fazla yansımıyor.

Makyajlanan Ford Focus’un rakipleri karşısında gücü artmış. Fakat hala dizel ve otomatik vitesin bir arada sunulmaması büyük eksiklik. Ayrıca belirtmekte fayda var, iç mekândaki ekranın benzeri, bazı eski Focus ve Fiesta kullanıcıları tarafından halihazırda araca monte edilebiliyor.

Keyifli sürüşler.

 

 

1 Yorum

  1. Arkadaşlar İYİ günler Ford focus dizel otomatik almaya karar verdim fakat benzinli modelleri inde çok sorun yaşanmış dizellerindede aynı sorun devam ediyor mu bilen varmı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz