Japon üreticinin yenilenen crossover modeli yeni HR-V Avrupa’da tanıtıldı. Peki yeni Honda HR-V ne zaman Türkiye’de satılacak?

 

Küçük-SUV pazarına yeni bir yaklaşım kazandıran yeni Honda HR-V, bir SUV kadar güçlü ve bir coupe kadar dinamik ve çekici yapısıyla Crossover segmentine yeni ve benzersiz bir yapı getiriyor. MPV kadar geniş ve fonksiyonel bir iç mekan sunan bu yapı, tasarım açısından ise SUV gücü ile coupe karizması ve dinamizmini biraraya getiriyor. Yine bu yapı birbirine tamamen zıt iki kavram olan sürüş keyfiyle yakıt verimliliğini aynı potada eriten bir performans sunuyor.

 

Yeni Honda HR-V, bir coupenin zarif ve dinamik hatlarıyla bir SUV’nin güçlü duruşunu tek bir gövdede bir araya getirecek şekilde tasarlandı. 1,605 mm yüksekliği ile sadece güçlü bir duruş sergilemekle kalmayan yeni Honda HR-V, aynı zamanda güvenlik hissini arttırıyor ve bununla birlikte kullanışlı bir iç mekanı da beraberinde getiriyor.

 

Yolcularına sınıf lideri bir yaşam alanı sunan yeni Honda HR-V, Honda’nın yenilikçi Sihirli Koltuklar Sisteminin de katkısıyla son derece kullanışlı bir yapı ortaya koyuyor. Dokunma hissi uyandıran yumuşak ve kaliteli malzemelerle bezenen yaşam alanı, sofistike tasarımıyla sportifliğe vurgu yaparken ferah yapısıyla da yaşam konforuna ve genişlik hissine olumlu etki ediyor.

 

Yeni Honda HR-V, yüksek verimliliğe sahip ve Honda’nın yeni Earth Dreams Technology motor ailesinin birer üyesi olan, dizel ve benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 1,6 litre hacimli i-DTEC dizel motor 120 PS güç üretirken 1,5 litre hacimli i-VTEC benzinli motor ise 130 PS güç üretiyor. Dizel motor 6 vitesli manuel şanzımanla kombine edilirken benzinli motor ise 6 vitesli manuel şanzımanın yanı sıra CVT sürekli değişken otomatik şanzımanla da satın alınabilecek.

 

Honda’nın yeni nesil araçlar serisinin bir parçası olan yeni Honda HR-V, markanın müşterilerinin yaşamını daha iyi kılmak için geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle donatılmış durumda. Üç farklı ekipman seviyesi ile üretilen yeni Honda HR-V, 2016 yılının ilk yarısında satışa sunulacak.

 

 

  1. Güçlü SUV duruşu ile dinamik coupe görünümü aynı potada eritildi

Honda’nın tasarım ekibi, yeni Honda HR-V’yi geliştirirken amaçları bir coupenin şık ve akıcı çizgilerini bir SUV’nin kullanışlı ve güçlü karakteriyle harmanlamaktı.

 

Yüksek oturma pozisyonu ve SUV sağlamlığını etkileyici ve heyecan uyandıran tasarımla aynı potada eritmeyi hedeflediklerini ifade eden Honda HR-V Tasarım Proje Lideri Masaki Kobayashi: “Bu nedenle heyecanlandıran ve sağlamlık hissi uyandıran bir iç mekan tasarımı gerçekleştirdik. Bunu yaparken de ferah ve son derece kaliteli bir ambiyans yarattık” dedi.

 

Taze ve yenilikçi bir ürün olarak geliştirilen yeni Honda HR-V, aynı zamanda kullanıcıya ve ailelere günlük kullanım kolaylığı da sunuyor. Coupe benzeri bir siluet ortaya koyan yeni Honda HR-V, güçlü burun tasarımı ve kaslı yan gövde detaylarıyla güçlü ve karakteristik bir görünüm ortaya koyarken, tasarıma ve stile önem veren hedef kitlede heyecan uyandırıyor.

 

Kendine özgü karakteristik bir görünüm ortaya koyan yeni Honda HR-V, bunu yaparken de özellikle burun tasarımıyla Honda ailesinin bir üyesi olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Parlak siyah rengiyle şık ve güçlü bir karaktere vurgu yapan ön ızgara aynı zamanda kalite algısını da yükseltiyor. C sütununa gizlenen arka kapı kollarıyla tamamlanan coupe benzeri siluetiyle yeni Honda HR-V dinamik ve sportif bir görünüme sahip. Yan gövde boyunca önden arkaya doğru yükselerek uzanan belirgin ve keskin hat güçlü duruşu ve sportifliği vurguluyor. Honda tasarımcıları yeni Honda HR-V’yi tasarlarken güven veren ve sağlam bir duruş elde etmek için özen gösterdi. Derin oyuklu gövde panelleri ve kaslı tampon tasarımları güven veren daha büyük SUV’lardaki güçlü duruşu beraberinde getiriyor.

 

Yeni Honda HR-V beraberinde crossover segmentine tamamen yeni bir aerodinamik performans getiriyor. Motor, ön zemin ve arka zemin olmak üzere üç noktada yer alan alt kaplamalar aracın altına giren havanın arkaya daha rahat akmasını sağlarken, böylece yakıt tüketimi de düşürülüyor. Yine bu alt kaplamalar rüzgar gürültüsünü düşürerek yol konforuna olumlu etki ediyor. Ayrıca ön ve arka bölümde gerçekleştirilen aerodinamik iyileştirmelerle yüksek sürat stabilitesi de arttırıldı.

 

Yeni Honda HR-V’nin tasarımını değerlendiren Kobayashi: “Dinamik çizgiler, kalite hissini artıran yüzeyler ve benzersiz tasarım detaylarının oluşturduğu bütün itibariyle yeni Honda HR-V’nin dış tasarımından son derece memnunuz. Tüm ekip prototipi gördüğümüzde ilk yola çıkarken belirlemiş olduğumuz hedefi gerçekleştirmiş olmaktan dolayı gurur duyduk. Honda HR-V’nin estetiği, şıklığı ve gücü en iyi şekilde yansıttığını düşünüyorum” dedi.

 

Yeni Honda HR-V dördü metalik (Brilliant Sporty Blue, Alabaster Silver, Modern Steel, Ruse Black) üçü sedefli (Morpho Blue, Crystal Black, White Orchid) ve Milano Red (kırmızı) olmak üzere sekiz farklı renk alternatifiyle üretiliyor. Üretim programına yeni dahil edilen Ruse Black ve Morpho Blue yeni Honda HR-V’ye özel renkler.

[envira-gallery id=”30246″]

 

  1. Sınıf lideri çok yönlü iç mekan

Yeni Honda HR-V’nin iç mekanı günümüz modern tüketicinin beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlandı.

 

Honda tasarımcıları sınıf lideri genişlik ve kullanışlık ile heyecan uyandıran görsel dinamizm ve estetiği bir arada sunan bir iç mekan geliştirmek üzere hareket etti. İç mekan yapısıyla MPV segmentine has genişlik ve kullanışlık özelliklerini crossover segmentine taşıyan Honda HR-V, aynı zamanda son derece atak ve dinamik bir his uyandırıyor.

 

Ortalama bir sedan ile kıyaslandığında 100 mm kadar daha yüksek olan göz hizası sayesinde güven duygusunu arttıran Honda HR-V, aynı zamanda geniş görüş açısıyla sürüş güvenliğine de katkı sağlıyor. Yüksek zemin ve oturma pozisyonu sayesinde biniş-inişler de kolaylaşıyor.

 

Honda HR-V’nin sunmuş olduğu geniş ve kullanışlı iç mekanı mümkün kılan en önemli unsur ortada konumlandırılan yakıt deposu. Alan verimliliğini arttıran bu yenilikçi çözümde yassı yakıt deposu ön koltukların altında konumlandırılıyor. Böylece arka koltukların altında alan yaratılıyor. Bu alan çoğu Honda modelinde de kullanılan Honda’nın Sihirli Koltuklarını yerleştirme imkanı sunuyor.

 

Sihirli Koltuklar sayesinde 60:40 oranında iki parça halinde katlanan arka koltuklar farklı kullanım imkanları ve bununla birlikte son derece fonksiyonel bir iç mekan sunuyor. Standart oturma düzeni dışında Sihirli Koltuklarla üç farklı kullanım düzeni oluşturmak mümkün.

 

Bunlardan ilkinde arka koltuk sırtlıkları öne doğru katlanırken oturma minderleri aşağıya doğru alçalıyor. Böylece 1.845 mm uzunluğunda tamamen düz bir yükleme zemini elde edilebiliyor. Bir diğer kullanım düzeninde arka koltuk oturma minderleri sırtlığa doğru yukarıya kalkarak sabitleniyor. Böylece ön koltukların arkasında yüksek nesneleri taşımak üzere 1.240 mm yüksekliğinde boş bir alan elde edilmiş oluyor. Üçüncü ve son düzende arka koltuk sırtlıkları dışında ön yolcu koltuğunun sırtlığı da katlanıyor. Bu ise 2.445 mm uzunluğunda bir yükleme zemini kullanıma sunuyor.

 

Geniş iç mekanıyla dikkat çeken yeni Honda HR-V’nin yolcuları sınıf lideri baş, bacak ve omuz mesafesinin keyfini sürerken, 453 litrelik bagaj arka koltukların katlanmasıyla 1.026 litreye kadar çıkıyor. 1.180 mm’lik geniş yükleme ağzı ve 680 mm yüksekliğindeki alçak yükleme eşiği gibi detaylar bagajın kullanım kolaylığını arttırıyor.

 

Honda mühendislerinin yalıtıma vermiş olduğu önemin getirisi olarak yeni Honda HR-V ile uzun yolculuklar konforlu geçiyor. Honda HR-V için geliştirilen yüksek verimliliğe sahip yeni akustik izolasyon paketinin önemli unsuru olan dokuma olmayan zemin kaplaması ve ses emici halılar daha çok üst seviye sedanlarda kullanılıyor. Bunun dışında ön ve arka tekerlek yuvaları da ses yalıtım malzemesiyle kaplanmış durumda. Zemin kaplamaları ve halılar dışında ön göğüs ve konsolda da yaşam alanını daha huzurlu kılacak malzemelere yer verilmiş durumda. Yalıtıma verilen önemin sonucu olarak sürücü ve beraberindeki yolcular 100 km/s hızla seyahat ederken sadece 65 dB’lik kabin gürültüsüne maruz kalıyor.

 

 

  1. Yüksek kaliteli malzemelerle bezenen rafine ve sofistike iç mekan

Honda’nın mühendisleri yeni Honda HR-V’nin iç mekanını tasarlarken bir yandan sağlam ve güven veren bir yapı hedeflerken, diğer yandan ise ferah ve coupe hissi veren bir görünüm hedefledirler. Dokunma hissi uyandıran kaliteli malzemelerle bezenen kokpit fırçalanmış alüminyum yüzeylerle süslenirken, Piyano Siyah yüzeylerle kalite algısı yüksek tutuldu. Renk ve doku alternatifleri kullanıcının Honda HR-V’nin içinde kendini daha rahat ve huzurlu hissetmesini sağlıyor.

 

Honda’nın Eco-Assist özelliği ile desteklenen üç parça gösterge panelindeki aydınlatma halkalarının rengi sürücünün ekonomik sürüş karakterine bağlı olarak beyazdan yeşile dönüyor. Böylece sürücü ekonomik sürüşe yönlendirilmiş oluyor.

 

Tasarımcılar kabin için konforu optimize etmek üzere havalandırma ızgaralarını geniş bir alana etki edecek şekilde konumlandırdı. Asimetrik tasarımlı iç mekandaki en dikkat çekici nokta ise ön yolcu tarafında boylu boyunca uzanan geniş havalandırma ızgarası. Bu ızgaranın cam tarafı yoğun hava üfleme gücüne sahipken, ortaya doğru üfleme gücü azalıyor. Böylece yolcular rahatsız edilmeden etkin havalandırma yapılabiliyor.

 

Yeni Honda HR-V üç farklı ekipman seviyesiyle satışa sunulacak. Donanım seviyesi ve yerel pazar şartlarına bağlı olarak her biri siyah kaliteli kumaş, yarı deri ve deri olmak üzere üç farklı koltuk döşemesi seçeneği söz konusu. Üst donanım seviyesinde devreye giren açılabilir panoramik sunroof sayesinde kabin içindeki ferahlık hissi ve aydınlık artıyor. Sıcak yaz günlerinde güneşin rahatsız edici ışınlarından koruma görevini güneşlik üstlenirken, 846 mm uzunluğundaki cam tavanın 475 mm’lik ön bölümü geriye doğru açılıyor ve 27,5 mm tilt özelliği ile kabin içine taze hava girmesini sağlıyor.

 

Elektrikli el freni, dokunmatik iklimlendirme paneli ve dokunmatik ekranlı multimedya sistemi gibi özelliklere sahip olan Honda’nın yeni ‘Smart Touch Interior-Akıllı Dokunmatik İç Mekan’ kullanım kolaylığını arttırıyor.

 

Yeni Gelişmiş Bilgi ve Eğlence Sistemi

İlk kez yeni Honda CR-V’de tanıtılan yeni bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect, yeni Honda HR-V’de de kullanılıyor. Honda Connect, orta ve üst ekipman seviyelerinde standart olarak sunuluyor.

 

Uygulama tabanlı bir yapıya sahip Honda Connect akıllı telefonlarda veya tabletlerde olduğu gibi dokunmatik bir ekrana sahip. Dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi Android ile çalışan Honda Connect, kullanıcıya web erişimi, gerçek zamanlı trafik bilgisi, haberler, hava durumu, sosyal medya ve internet müzik istasyonlarına erişim imkanı sunuyor.

 

Önceden yüklenen hazır uygulamalarla kullanıma sunulan Honda Connect’in kullanım alanı, Honda Uygulama Merkezinden indirilecek yeni uygulamalarla daha da genişletilebiliyor. Önceden yüklenen ‘Aha’ uygulaması binlerce müzik istasyonu, haber kanalları ve sesli kitapların yanı sıra sosyal medyaya ve bazı yerel servislere erişim sağlıyor.

 

Orta konsola entegre 7 inç büyüklüğünde ekran üzerinden kumanda edilen sistem, son derece pratik ve eğlenceli bir kullanım sunuyor. Kullanıcıya ekranı iki farklı yüz ile kişiselleştirme imkanı sunuluyor. Renklerle kodlanan ikonlar sayesinde menülerde gezinti yapmak kolaylaşıyor.

 

Honda Connect’in dokunmatik ekranı günlük kilometre ve yakıt tüketimi gibi araca ait bilgileri de gösteriyor. Yine aynı ekran, ekipman seviyesine bağlı olarak, geri görüş kamerasının görüntüsünü de gösteriyor.

 

WiFi, Bluetooth, HDMI ve MirrorLink özelliklerini destekleyen Honda Connect, akıllı telefon veya diğer multimedya cihazlarıyla senkronize oluyor. MirrorLink özelliği kullanıcıya sistemin desteklediği akıllı telefonu Honda Connect’in dokunmatik ekranı üzerinden kullanma imkanı sunuyor.

 

Honda, yeni Honda HR-V’nin üst ekipman seviyesinde standart ve diğer versiyonlarında opsiyonel olarak ödüllü Garmin uydu navigasyonu sunuyor. Honda Connect ile tam entegre çalışan navigasyon yüklü haritayla kullanıma sunulurken, sistem mobil veri kullanımı gerektirmeden çalışıyor. Adım adım sesli yönlendirme yapan navigasyon, aynı zamanda kavşak ve yol ayrımlarında gerçek fotoğraflar göstererek kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. Sistem ayrıca; gerçek zamanlı yol durumu bilgisi, Hız Sınırı Uyarısı, Şerit Takip Sistemi, Trafik Levhası Algılama ve Gösterme Sistemi, 3-Boyutlu Bina ve Arazi Gösterimi ile Eko-Rota özelliklerini de destekliyor. Honda kullanıcılarına özel bir ayrıcalık olarak 4 yıl ücretsiz güncelleme yapılabiliyor.

 

Giriş seviyesi modellerde 5 inçlik renkli LCD ekranlı 4 hoparlörlü 160 Watt gücünde AM/FM/CD çalarlı bir sistem sunulurken, Honda HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyelerinde altı hoparlörlü 180 Watt gücünde daha gelişmiş bir ses sistemi devreye giriyor.

 

  1. Sürüş keyfi ile yakıt verimliliğini bir arada sunan performans

Yeni Honda HR-V, her biri yüksek verimliliğe sahip biri dizel ve diğeri benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. Motorların ikisi de gücünü ön aksa aktarıyor. Dört silindirli motorlar Honda’s Earth Dreams Technology Serisinin birer parçası olarak etkileyici performansı yüksek yakıt verimliliğiyle bir arada sunuyor. Yine her iki motor da Euro 6 egzoz emisyon normunu yerine getiriyor. 1.5 litrelik i-VTEC benzinli motor 130 PS (96 kW) güç üretirken, 1.6 litre i-DTEC dizel motor ise 120 PS (88 kW) güç kullanıma sunuyor.

 

Honda’nın efsane haline gelen VTEC (Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi) ve VTC (Değişken Zamanlama Kontrolü) teknolojileriyle birlikte çalışan direkt enjeksiyon, güçlendirilmiş emme manifoldu ve optimize edilen piston yüzeyleri gibi önlemler; yüksek güç üretimi ile düşük yakıt tüketimi gibi birbirine zıt kavramların aynı potada eritilmesini sağlıyor. Yüksek güç ile düşük tüketimi aynı potada eriten 1.5 litre i-VTEC benzinli motor 6.600 rpm’de 130 PS güç üretirken 4.600 rpm’de 155 Nm tork kullanıma sunuyor. Tüm bu verilerle 1,498 cc’lik benzinli motor yeni Honda HR-V’yi 0’dan 100 km/h hıza 10.2 saniyede (manuel) ve 10.8 saniyede (CVT) hızlandırırken, 5.2 lt/100 km’lik ortalama tüketime ve 120 gr/km’lik CO2 emisyon değerine imza atıyor. Her iki değerde CVT şanzımanla ölçüldü.

 

Honda’nın Avrupa pazarına özel motoru 1.6 litre i-DTEC düşük emisyon ve yakıt tüketimi değerini beraberinde getiren birçok teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Common rail enjeksiyon, yüksek verimliliğe sahip küçük bir turbo besleme, düşük basınçlı EGR, yüksek emiş gücüne sahip emme manifoldu, optimize edilmiş silindir kafaları, hafif alaşım krank mili ve alüminyum blok gibi özellikler verimliliği arttırırken motorun ağırlığını da düşürüyor. 1.597 cc’lik turbo dizel motor 4.000 rpm’de 120 PS güç ve 2.000 rpm’de 300 Nm tork değeriyle yeni Honda HR-V’yi 0’dan 100 km/h hıza sadece 10,0 saniyede hızlandırırken, sınıfının en dinamik aracı haline getiriyor. Söz konusu dinamik yapıya karşın yeni Honda HR-V 1.6 i-DTEC 4.0 lt/100 km ortalama tüketim değeri ve 104 gr/km’lik CO2 değeriyle son derece tutumlu ve çevreci bir yapı ortaya koyuyor.

 

Hem benzinli, hem de dizel motor standart olarak altı vitesli manuel şanzımanla donatıldı. Honda ürün gamında diğer modellerde de kullanılan şanzıman Honda HR-V’de kullanılmak üzere optimize edildi. Dişli genişliklerinin optimize edilmesi ile şanzıman kısalırken hafifleyen yapıyla birlikte yakıt verimliliği de artıyor. Sadece verimliliğe odaklanmakla kalmayan mühendisler, aynı zamanda vites geçişlerini de optimize ederek sürüş konforu ve bununla birlikte kalite algısını arttırdı. Mühendisler ayrıca geri vitese geçişi kolaylaştırıp geri vites dişlisinin gürültüsünü de azalttı.

 

Manuel şanzıman dışında 1.5 litre i-VTEC benzinli motorla birlikte, başarısını kanıtlamış olan ve 2015 Honda Jazz’da da kullanılan CVT şanzıman opsiyon olarak devreye giriyor. Avrupa pazarının beklentileri doğrultusunda kontrol ünitesi ve yazılımı yenilenen yeni CVT şanzıman daha akıcı ve seri vites geçişleriyle dikkat çekiyor. Bunun sonucu olarak sadece daha atak ve dinamik bir sürüş elde edilmekle kalmıyor, aynı zamanda daha akıcı bir sürüş elde ediliyor. Yine yeni CVT sayesinde sürücü gaz pedalına verdiği komutlara çok daha hızlı cevap alıyor. Akıcı ve konforlu bir sürüş için optimize edilen yeni CVT şanzıman 7 oranlı yapısıyla düşük yakıt tüketimini ve bununla birlikte yakıt verimliliğini destekliyor.

 

Fren Anında Erken Vites Küçültme (EDDB) özelliği yavaşlama anında motorun sürücüye yardımcı olmasını sağlıyor. Örneğin yokuş aşağı inme veya viraj dönme durumlarda sürücünün ayağını gazdan çektiğini algılayan sistem motor devrini arttırıyor ve motor kompresyonu ile yavaşlamaya yardımcı oluyor. Böylece yavaşlama sonrası örneğin viraj çıkışı veya sollama manevrası gibi hızlanma ihtiyaçlarında serilik de sağlanıyor.

 

Fast Off özelliği sürücünün ayağını ne kadar çabuk çektiğini ölçümlüyor ve ayağın pedaldan hızlı çekilmesi halinde motor devrini yükselterek motor frenini devreye sokuyor. Avrupa’nın çok şeritli otoyollarında test edilen sistem; örneğin orta şeritte ilerleyen ve sollama yapmak üzere sol şeride çıkmak üzereyken hızla bir aracın sol şeritten geldiğini gördüğü için ayağını gazdan çekmek zorunda kalan sürücüye yardımcı oluyor ve vites küçülterek sürücünün sollama manevrası için ihtiyaç duyacağı hızlanma için hazırlık yapıyor.

 

Motor devrini sürüş koşuluna bağlı olarak en verimli devirde tutacak şekilde programlanan CVT şanzıman yakıt ekonomisine katkı sağlıyor. Motor işletim sistemiyle veri alışverişinde bulunan CVT şanzıman motor devri, gaz pedalı konumu ve sürücü komutlarına bağlı olarak 7 vitesten en uygun olanı belirliyor. Uzun vites oranları kadar ağırlık ve harekeli parçaların sürtünmesi de yakıt tüketimine etki eden unsurlardan. Ağırlığı düşürülen şanzımanda daha etkin bir yağlama için yağ pompası da optimize edildi.

 

Honda’nın kompakt ürün ailesine mensup olan Honda HR-V, sedan benzeri sürüş dinamikleri, eğlence ve sürüş güvenliğini bir arada sunacak şekilde tasarlandı. Platform ve gövde kafesi yüksek rijitliğe sahip yeni Honda HR-V’nin gövdesinde %27 oranında yüksek dayanımlı çelik alaşım kullanıldı. Rijit gövde ve sert süspansiyon geometrisi (önde MacPherson ve arkada H tipi torsiyonlu bağlantı) ağırlık merkezini düşürürken gövde salınımlarını minimize ediyor.

 

Sürüş keyfinin önemli unsurlarından biri olarak elektrik destekli adaptif direksiyon sistemi devreye giriyor. Direksiyon sistemi atak bir sürüş sağlarken sürücüye yol geri bildiriminde bulunuyor. Önden kayma eğilimlerini azaltmak üzere düşük yuvarlanma merkezine sahip bir ön aksa yer verilirken, yüksek yuvarlanma merkezine sahip arka aks stabiliteyi arttırıyor. Tüm bunlar yeni Honda HR-V’yi crossover segmentinin en çok güven veren ve bununla birlikte sürüş keyfi sunan otomobillerinden biri yapıyor.

 

Güçlü ve dengeli fren performansı sürüş güvenliğinin bir başka önemli unsuru olarak öne çıkıyor. Yeni Honda HR-V’nin ön aksında 293 mm hava kanallı ve arka aksında ise 282 mm disklere yer verildi. Fren sistemi; ABS, Elektronik Fren Gücü Dağıtıcısı (EBD), Fren Asistanı, Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) ve Yokuş Kalkış Desteği gibi elektronik yardımcılarla desteklendi.

 

Avrupa pazarında satılan tüm yeni Honda HR-V’lerde alaşım jantlar kullanıldı. Giriş ve orta ekipman seviyesinde 215/60 R16 ebatlarında lastiklere sahip 16 inçlik jantlar kullanırken, 215/55 R17 ebatlarında lastiklere sahip 17 inçlik jantlara yer verildi.

 

 

  1. Gelişmiş güvenlik özellikleriyle dolu geniş kapsamlı paket

Avrupa pazarında satışa sunulan tüm yeni Honda modelleri gibi, yeni Honda HR-V de sürüş, yolcu ve yaya güvenliğini arttıran bir dizi aktif ve pasif güvenlik ekipmanlarıyla donatılmış durumda.

 

Avrupa pazarında satışa sunulan yeni Honda HR-V, Honda’nın Şehiriçi Aktif Fren Sistemi ile donatıldı. Radar teknolojisi ile çalışan sistem 32 km/s ve altındaki hızlarda çalışıyor. Sürüş istikametindeki trafik akışını denetleyen Şehiriçi Aktif Fren Sistemi sürücüyü olası bir kaza konusunda sesli ve görsel olarak uyarıyor. Böylece sürücü önlem almak için vakit kazanmış oluyor. Sürücünün tepki vermemesi halinde sistem fren yaparak devreye giriyor.

 

Yeni Honda HR-V’nin orta ve üst ekipman seviyesinde; Önden Çarpma Uyarı Sistemi, Trafik Levhalarını Tanımlama Sistemi, Akıllı Hız Sınırlayıcı, Şerit Takip Sistemi ve Uzun Far Destek Sistemi olmak üzere radar, ön ve arka kameralarla entegre olarak çalışan Honda’nın Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi ile standart olarak sunuluyor.

 

Yapıya entegre pasif güvenlik sistemi

Yeni Honda HR-V, Honda’nın Advanced Compatibility Engineering™ (ACE™) gövde yapısına sahip. Tochigi’deki çarpışma testi merkezinde geliştirilen ACE™ gövde yapısının temel unsuru olan ve ön tarafa monte edilen çok köşeli ana bar olası bir çarpışma anında oluşan enerjiyi dağıtarak yolcu kabinini koruyor. Sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları ile ön koltuk boyun zedelenmesi önleyici de dahil kaza anında yolcuları koruyan kapsamlı güvenlik sistemleri ile donatılan yeni Honda HR-V, en son EuroNCAP çarpışma testinden en yüksek skor olan 5 Yıldız alacak şekilde tasarlandı.

 

 

  1. Opsiyon Aksesuar ve Paketleri

Zengin standart ekipmanlarla donatılan yeni Honda HR-V, son derece kapsamlı aksesuar ve paketleriyle kullanıcının kullanım amacı doğrultusunda kişiselleştirilebiliyor.

 

Chrome Pack, Robust Pack, Aero Pack, Illumination Pack, Convenience Pack, Cargo Pack, Milano Red Pack listede aksesuar paketi olarak yer alıyor. Bunun dışında; Dijital Ses İşlemcisine Sahip Honda 3D Sound, Tablet Tutucu, Sökülebilir Çeki Demiri, Köpek Koruyucusu, Kaymaz Bagaj Havuzu, 3 farklı 18 inçlik jant alternatifi, kayak, snowboard veya bisiklet gibi farklı tavan rayı alternatifleri, yan basamaklar, yan basamaklara entegre LED aydınlatma, krom veya Milano Red dikiz aynası kapakları, krom hoparlör çerçeveleri, mavi aydınlatmalı hoparlör çerçeveleri, yükleme eşiği koruyucusu, 2 farklı çocuk oto koltuğu alternatifi, aydınlatmalı kapı eşikleri ve halı paspaslar tek opsiyon olarak tercih edilebiliyor.

 

Aksesuarların tamamı Ağustos ayında App Store and Google Play üzerinden erişilebilen Honda Genuine Accessories Uygulamasında yer alacak.

 

  1. Teknik Özellikler

Tüm teknik bilgiler ön bilgi seviyesindedir ve değişebilir

Tüm yakıt tüketimi ve CO2 değerleri nihai homologosyona tabidir.

 

Gövde ve şasi

Beş kapılı, beş koltuklu, iki motor ve iki şanzıman seçeneğine sahip önden çekişli SUV.

 

Motor

1.6 litre i-DTEC (dizel) 1.5 litre i-VTEC (benzinli)
Tip Silindir başına 4 supap Silindir başına 4 supap
Hacim (cc) 1.597 1.498
Çap x strok (mm) 76.0 x 88.0 73.0 X 89.5
Sıkıştırma oranı 16.0 11.5
Maksimum Güç 120 PS / 4.000 rpm 130 PS / 6.600 rpm
Maksimum Tork 300 PS / 2.000 rpm 155 Nm / 4.600 rpm

 

Şanzıman

1.6 litre i-DTEC (dizel) 1.5 litre i-VTEC (benzinli)
Manuel 6 vitesli 6 vitesli
CVT 7 vitesli sürekli değişken

 

Vites Oranları

1.6 litre i-DTEC6 vitesli manuel 1.5-litre i-VTEC6 vitesli manuel 1.5-litre i-VTECCVT
1. 3.642 3.642 2.526
2. 1.884 2.080 1.573
3. 1.179 1.361 1.211
4. 0.869 1.023 0.944
5. 0.705 0.829 0.755
6. 0.592 0.686 0.603
7. 0.408
Geri vites 3.673 3.673 5.822
Son dişli 3.850 4.705 5.436

 

Süspansiyon ve amortisör

Ön MacPherson bağlantılı
Arka H Tipi torsiyonlu

 

Direksiyon

1.6 litre i-DTEC (dizel) 1.5 litre i-VTEC (benzin)
Tip Pinyonlu Elektrik destekli direksiyon
Direksiyon turu 2.71 2.79
Dönme Çapı (tekerlek 10.6
Dönme Çapı (gövde) 11.4

 

 

Frenler

Ön 293 mm hava kanallı disk
Arka 282 mm disk

 

Jantlar ve lastikler

Jant Lastikler ön
16 inç 21560R16
17 inç 21555R17

 

Ebatlar (mm)

Dış (mm)
Uzunluk 4,295
Genişlik 2,020 dikiz aynaları dahil)
Genişlik 1,605 (anten dahil)
Dingil Mesafesi 2,610

 

Kapasiteler (litre)

Bagaj 470 (koltuklar açık) / 1,533 (koltuklar katlı)
Yakıt Deposu 50

 

Ağırlıklar (kg)

Motor 1.6 litre i-DTEC6 vitesli manuel 1.5 litre i-VTEC6 vitesli manuel 1.5 litre i-VTECCVT
Boş Ağırlık 1,324 – 1,403 1,241 – 1,313 1,249 – 1,322

 

Performans ve Yakıt tüketimi

Engine 1.6 litre i-DTEC6 vitesli manuel 1.5 litre i-VTEC6 vitesli manuel 1.5 litre i-VTECCVT
Maksimum hız (km/h) 192 195 189
Hızlanma 0-100 km/h (saniye) 10.0 10.2 10.8
Yakıt Tüketimi şehir içi (lt/100 km) 4.2 (16” jant)4.4 (17”) 7.0 (16”)7.1 (17”) 6.1 (16”)6.3 (17”)
Yakıt Tüketimi şehir dışı (lt/100 km) 3.8 (16”)3.9 (17”) 4.8 (16”)4.9 (17”) 4.6 (16”)4.8 (17”)
Yakıt Tüketimi karma 0 km) 4.0 (16”)4.1 (17”) 5.6 (16”)5.7 (17”) 5.2 (16”)5.4 (17”)
CO2 karma (gr/km) 104 (16”)108 (17”) 130 (16”)134 (17”) 120 (16”)125 (17”)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz