Hyundai, tüm dünyadaki satışlarını hızla artırırken aynı zamanda güvenlik açısından da kendini geliştirmeye ve kullanıcılarına dayanıklı otomobiller üretmeye devam ediyor. Akıcı tasarım felsefesiyle çizgisini modern premium seviyesine taşıyan Hyundai, son olarak 2012 yılında yenilediği Santa Fe modeliyle Euro NCAP’ten en yüksek not olan beş yıldızı alarak sınıfının en güvenli SUV’u seçildi.
Tüm test kategorilerindeki birinciliği Alman ve İngiliz rakiplerinden alarak 2012’nin en iyisi seçilen Hyundai Santa Fe, böylece “Büyük Off-Road 4×4” segmentinde, bağımsız araç değerlendirme organizasyonu Euro NCAP’in favorisi oldu. 2012 yılında yapılan çarpışma testine toplam 36 farklı araç katılırken EuroNCAP, kendi segmentinin en iyi sekiz otomobilini de belirlemiş oldu. Yeni nesil Santa Fe, yan bariyer çarpışma testindeki “Yetişkin Yolcu” güvenliğinde yüzde 96 koruma oranıyla en yüksek puanı elde etti. “Çocuk Yolcu” kategorisindeyse D-SUV segmentinin en iyi derecelerinden birisi olan yüzde 89’u elde etmeyi başardı.
Santa Fe, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESP) ve benzeri gibi teknolojik aktif güvenlik özelliklerin değerlendirildiği “Asist Güvenlik” kategorisinde de yüzde 86’lık bir skora imzasını atmış oldu. Sürücü ve yolcu güvenliği kadar yayaları da sürekli olarak göz önünde bulundurarak model ağını en yüksek aktif sistemlerle donatan Hyundai, pasif güvenliği de unutmadı. Yayaların olası çarpışma anında minimum zararla kazayı atlatması için geliştirilen ve ilk kez yeni Santa Fe modelinde kullanılan “Aktif Kaput”, herhangi bir çarpma anına otomatik olarak yukarı doğru kalkarak yayanın omuz ve baş bölgesinden ciddi bir şekilde yaralanmasını ortadan kaldırmış oluyor. Bu sistemle birlikte Santa Fe, “Yaya Güvenliği” kategorisinde yüzde 71’lik skor elde ederek segmentindeki rakiplerinden daha yüksek bir dereceye sahip oldu
Hyundai Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth, Hyundai Santa Fe’nin kazandığı yüksek puanlarla ilgili olarak, “Euro NCAP tarafından değerlendirilerek yüksek dereceleri elde eden yeni Santa Fe’nin bu başarısı, müşterilerine ve yollardaki diğer sürücülerle yayalara olan bağlılığını gösteriyor. Otomobilin doğasında yer alan güvenlik, yüksek kalitedeki donanımlar ve duygusal tasarıma ek olarak elde edilen düşük CO2 salımıyla da Avrupalı müşterilerimiz için eksiksiz bir paket sunmak istiyoruz” dedi.
Yeni nesil Santa Fe ile birlikte Hyundai’nin tüm ürün gamı (i20, ix20, i30, ix35, i40 ve Veloster dahil olmak üzere) Euro NCAP tarafından beş yıldız aldı ve böylece güvenlik bakımından saygınlığını artırmaya devam ediyor. Yüksek güvenlik standartlarına sahip olan yeni Santa Fe, Türkiye’de yaz aylarında satışa sunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz