Bugün sizler için Kia’nın kompakt sınıf modeli, yeni Ceed’i inceleyeceğiz.
Hyundai’nin i30 modeliyle aynı platform üzerinde yükselen Ceed, ilk kez 2006 yılında tanıtılmıştı. Bu yılsa güncel görünümüne kavuştu.
Kia’nın tasarım ekibinin başındaki Peter Schreyer’ın kaleminden çıkan yeni Ceed, tasarımcının Rio, Sportage gibi modellerde daha önce bize gösterdiği kaplan burnu tasarımına sahip.
Otomobilin büyük ön farları dikkat çekerken, Concept Plus donanım seviyesinden itibaren bu farların içinde LED şeridi sunuluyor. Bu LED ler otomobilin gündüz farları olarak görev yapıyor ve çok şık görünüyor.
Ceed’in arka tasarımı da etkileyici. Tavan spoyleri ve büyük stoplar, bu kısmın öne çıkan tasarım detaylarından.
4310 mm uzunluğundaki Cee’d, VW Golf 6’dan 10.2 cm, 308’den 3.4 cm daha uzun. Ford Focus ise Cee’d’den 2.7 cm daha uzun. Ceed 380 litrelik bagaj hacmi sunuyor.
Otomobilin iç mekanı yeterli genişlikte. Özellikle arka sırada sunulan diz mesafesi, hatchback rakiplerinin pek çoğundan daha fazla.
İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi iyi düzeyde.
Kokpitin bazı noktaları ve direksiyon simidinin altında kullanılan piyano kaplamalar, kalite hissini artırıyor.
Ceed’in iç mekanındaki en büyük eksiklik Avrupa’da sunulan navigasyon sisteminin Türkiye’de bulunmaması. Bu eksiklik neticesinde, orta konsolda büyük bir ekran bekleyenler eskiyen, küçük bir dijital ekranla yetinmek zorundalar.
Ceed’in direksiyon sertliği küçük bir buton ile değiştirilebiliyor. Direksiyonun üstündeki bu butona basarak konfor, spor ve normal sertlik modlarından birisini tercih edebiliyorsunuz.
İç mekanda sunulan eşya gözlerinin bolluğu memnun edici. Küçük eşyalarınızı nereye koyacağınız endişesi yaşamıyorsunuz.
Test ettiğimiz Ceed modelinde 1.6 litrelik dizel bir motor görev yapıyordu. Bu motor 4000 devirde 128 beygir güç üretirken, 1900 devirden itibaren 260 nivtonmetrelik torku, sürücüsüne sunuyor.
Motorun gücü, 6 kademeli klasik tork konvörtörlü bir otomatik şanzımanla tekerleklere iletiliyor. Kia, yeni geliştirilen çift debriyajlı otomatikleştirilmiş şanzımanını, henüz sadece benzinli modellerde sunuyor.
Test aracımızdaki şanzıman görece eski teknoloji olsa da motorla başarılı bir uyuma sahip. Performansı çok törpülemezken yakıt tüketimi anlamında da kullanıcısını üzmüyor. Testimiz boyunca yakaladığımız 6.1 litrelik ortalama tüketim de bunun kanıtı.
Konfor ve yol tutuş yeni Kia Ceed’te çok iyi dengelenmiş. Uzun yolculuklarda bile süspansiyon sistemi sayesinde yorulmak güç. İç mekandaki sessizlik de bu hissi destekliyor.
Hızlı girilen virajlarda stabil bir görüntü çizen Ceed, kardeşi Hyundai i30’un aksine önden kaymıyor ve güven veriyor. Sınırlar aşıldığındaysa ESP sistemi güvenlik için hazırda bekliyor.
Kia, yeni Ceed ile çok iyi bir iş çıkarmış. Ceed’i rahatlıkla kompakt sınıfın en iyi 3 otomobilinden birisi olarak değerlendirebiliriz.
Ancak ceed yüksek fiyatı sebebiyle herkese ulaşmıyor.
Kampanya döneminde iyi bir fiyattan dizel Ceed bulabilirseniz kaçırmayın deriz.
Ceed’in, kullandığınız her gün size mutluluk vereceğinden emin olabilirsiniz.

Diğer testler için: http://www.ototest.tv/videoscategory/otomobil_test_videolari

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz