Bugün bir efsanenin yeni halini sizler için test edeceğiz. İşte karşımızda yeni Mercedes C Serisi…

Her geçen gün model gamına çekici otomobiller katan Mercedes, bu kez sihirli dokunuşunu C Serisi’nde gerçekleştirmiş. Model, yeni görünümüyle Nisan ayından bu yana ülkemizde satılıyor.
Eski modele göre daha yumuşak bir tasarıma sahip olsa da, yeni C serisi’nin daha dinamik göründüğü bir gerçek. Yeni far grubu, ön bölümün en çekici parçalarından.
Yan bölümde keskin hatların yanı sıra yenilenen aynalar da göze çarpıyor. Arka kısımdaysa büyük ağabeyi yeni S Serisinden izler görmek mümkün.
Mercedes C Serisi, yenilenirken eski modele göre 95 mm uzamış. Aks aralığı da 80 mm artmış. Yeni model ayrıca rakibi BMW 3 Serisi’nden de büyük boyutlara sahip.
C Serisi’nin iç mekânına adım atıldığında artan kalite ve tasarım olarak S Serisi’ne yakınlaşma hemen fark ediliyor. Araçta, tasarımı farklılaştırılan 3 kollu bir direksiyon kullanılmış.
Orta konsolun en üstünde dijital bir ekran, altında ise sırası ile havalandırma ızgaraları, klima ve müzik sistemi kontrolleri bulunuyor.
Araçta vites kolu bir Mercedes klasiği olarak direksiyona taşınmış. Ondan boşalan bölümde ise aracın tüm sistemlerini kontrol eden dokunmatik bir parça yer alıyor.
Dijital ekranın çözünürlüğü A ve CLA modellerine göre artırılmış. Rakiplerine göre de daha başarılı. Ancak menüler arası geçişlerde yavaşlama görülebiliyor.
Sistemin önemli özelliklerinden birisi de internet erişimi sunması. Cep telefonunuz ile eşleştirildiğinde sistem üzerinde sörf yapmanız mümkün oluyor.
C Serisi’nde sunulan çift parçalı sunroof iç mekânın ferah olmasını sağlıyor. Önde ve arkada oturan misafirler, diz ve baş mesafesi konusunda sıkıntı çekmiyor.
Model, ferah iç hacmin yanı sıra, bagajda 480 litrelik bir alanı kullanımınıza sunuyor. Bu alan selefine göre artmış.
Testini gerçekleştirdiğimiz C180 modelinde markanın 1.6 litre hacmindeki turbo benzinli motoru görev yapıyor. Bu motor 5300 devirde 156 beygir güç, 1200 devirden itibarense 250 Nm tork üretiyor.
Motorun gücü, markanın 7G-Tronic ismini verdiği klasik 7 kademeli bir şanzımanla arka lastiklere iletiliyor.
Araç hızlanma konusunda istekli. Fabrika verisine göre 0’dan saatte 100 km hıza 8.5 saniyede ulaşıyor. Ara hızlanmalarda ise şanzıman vites düşürme konusunda biraz yavaş kalabiliyor. Bu durum aracın sürüş modunu spora getirerek bir nebze olsun giderilebiliyor.
Eski C180 yüksek yakıt tüketimi ile bilinen bir araçtı. Ancak yeni modelde yapılan iyileştirmeler ve araca eklenen ECO modu sayesinde tüketim ortalaması düşürülmüş. Testimiz boyunca yakaladığımız ortalama tüketim değeri 7.5 litreydi.
Yeni C Serisi iyi yol tutan bir otomobil. Markanın Agility Control ismini verdiği sistem sayesinde iç mekândaki tek buton ile Eco, Comfort, Sport, Sport+ ve Individual modları arasında tercihte bulunulabiliyor.
Bu modlar aracın motor ve direksiyon tepkileri yanı sıra süspansiyon sisteminin darbe sönümlemesini de değiştiriyor. Özellikle araç Sport + modunda rayda ilerlermiş gibi yere sağlam basıyor.
Yeni C Serisi bizce başarılı bir otomobil olmuş. Ancak asıl satış başarısını 1.6 litrelik dizel motoruna kavuştuğunda yaşayacaktır.
Keyifli sürüşler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz