E 220 d, AVANTGARDE, Night Paket, hyazinthrot, schwarz/macciato E 220 d, AVANTGARDE, Night Package, Hyazinth red, black/macciato

Mercedes’in orta-üst segment temsilcisi E Serisi yenilendi. İşte araçla ilgili ilk kesinleşen bilgiler.

W213 kasa koduyla geliştirilen araç, E serisi’nin beşinci neslini temsil ediyor. Otomobil, C ve S Serisi’nde de kullanılan hafif MRA platformu üzerine geliştirilmiş.

Yeni E Serisi, sofistike ve sportif bir tasarıma sahip. Güçlü görünen ön tasarımda her ekipman seviyesine göre farklılıklar oluşuyor. Baz versiyonda klasik Mercedes radyatör ızgarası kullanılırken, üst donanımlarda şık veya sportif bir radyatör ızgarası görev yapıyor.

Yan görünümde kaslı yapı dikkat çekerken arka kısımda yumuşak hatlara sahip stoplar öne çıkıyor. Stoplarda opsiyonel olarak yıldız tozu efekti veren yapı satın alınabiliyor.

Aracın iç mekanı S Serisi’nden esinlenerek geliştirilmiş. Kokpitte ortak bir camın ardında 12.3 inçlik iki adet büyük ekran bulunacak. Bunlardan birisi dijital bir gösterge tablosu olurken, diğeri ise aracın tüm işlemlerinin yapıldığı ekran olacak.  Tabii bu özellik sadece üst donanımda sunulacak.

Markanın geliştirdiği dokunmatik butonlar ilk kez E Serisi’nin direksiyonunda kullanılacak.

Yeni E Serisi’nin aks aralığı eski modele göre 65mm artmış. Araç ayrıca 43 mm uzamış. Bu sayede aracın önde ve arkada sunduğu diz mesafesinde olumlu yönde iyileşme gerçekleşmiş.

Araç ilk etapta 2 litre dizel ve benzinli motorlarla satılacak.  E200 olarak anılan benzinli versiyon 184 beygir güç, 300 nivtonmetre tork çıkışına sahip. 7.7 saniyede 0’dan saatte 100 km hıza ulaşan aracın karma yakıt tüketimi ise 5.9 litre.

E220D olarak isimlendirilen dizel seçenekse 195 beygir güce, 400 nivtonmetre torka sahip. Bu model 0’dan saatte 100 km hıza 7.3 saniyede ulaşırken, 3.9 litrelik karma tüketim ortalaması sergiliyor.

Lansmandan bir süre sonra E350 dizel ve E 350 benzin-hibrid versiyon aileye katılacak. Hibrid versiyon prizden şarj edilerek sadece 30 km elektrikli olarak ilerleyebiliyor. Son olarak aileye 333 beygirlik benzinli E400 4Matic katılacak.

Tüm motor seçeneklerinde 9 kademeli otomatik şanzıman standart olarak sunulacak.

Standart süspansiyonun dışında araçta 3 farklı süspansiyon sistemi de sunulacak. Avantgarde versiyonda 15 mm alçaltılmış bir süspansiyon bulunacak. Spor süspansiyon isteyenlerse 15 mm alçaltılmış ve sertliği ayarlanabilir bir süspansiyon satın alabilecekler. Bu sisteme opsiyonel olarak havalı süspansiyon da eklenebilecek.

Yeni E Serisi, yarı otonom bir sürüş sistemine sahip olacak. Saatte 210 km hıza kadar aktif hız sabitleme sistemi sunuluyor. Ayrıca sistem direksiyona da küçük müdahalelerde bulunacak. Bunun yanında saatte 130 km hıza kadar araç etrafındaki diğer araçları da değerlendirecek ve örneğin yol çizgileri net değilken bile sorunsuz ilerleyecek..

Yeni Mercedes E Serisi 0.23 lük bir sürtünme direnci katsayısına sahip olacak. Bu değer bir rekor olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz