Mercedes uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve daha önce konsept olarak sergilediği pickup modeli X Serisi’ni resmen tanıttı. Bu model markanın ilk pickupı olacak.

Aracın tasarımı konseptten biraz daha farklı olacak. Mercedes X Serisi, tek gövde tipiyle satılacak. Çift kabinle 5 yolcu taşıyabilen yeni model, önden çekiş ve dört tekerlekten çekiş seçeneklerine sahip olacak.

Mercedes’in Renault-Nissan işbirliğinin bir sonucu olarak yaratılan X serisi, aslında Nissan Navara ve Renault Alaskan ile kardeş sayılır. Araç motorları, şanzımanı ve alt yapısında kardeşlerinden faydalanıyor.

Yeni Mercedes X Serisi, Renault-Nissan grubunun; 2.3 litrelik, tek ve çift turbolu seçenekleriyle donatılacak. Ayrıca Mercedes‘in 2 litrelik benzinli ve 3 litrelik V6 dizel motorlarını da ürün gamında bulunduracak.

X220d, X250d, X200 ve X350d olarak isimlendirilecek modeller sırasıyla; 163, 190, 165 ve 258 beygir güçlere sahip olacak. Araçta 6 kademeli manuel şanzıman ve 7 kademeli otomatik şanzıman opsiyonları bulunacak.

Mercedes, X serisini lüks pickup olarak konumluyor. Bunu sağlamak için 3 farklı konsol ve 2’si deri olmak üzere toplam 6 farklı döşeme seçeneği sunulacak. X Serisi; Pure, Power ve Progressive olmak üzere toplam 3 farklı donanım seçeneğiyle satılacak.

Üst donanım paketlerinde Aktif Fren Asistanı, Şerit Takip Asistanı ve Trafik İşaret Asistanı gibi bir çok güvenlik donanımı bulunacak. Mercedes Comand bilgi-eğlence sistemi ve 360 derece kamera gibi farklı opsiyonlar da bulunacak. Mercedes X Serisi ayrıca mobil bağlantı seçenekleriyle de donatılacak.

 

Nissan Navara’nın süspansiyon sistemini adapte ederken aynı zamanda geliştiren Mercedes mühendisleri X Serisi‘nin hem arazide hem asfaltta gerekli konforu sunacağını iddia ediyorlar.

Yaprak yaylar yerine 5 noktadan bağlantılı süspansiyonları kullanan X Serisi; daha fazla açılma kabiliyetine ve daha iyi dinamiklere sahip olacak. Diğer Mercedes modellerinden tanıdığımız Dynamic Select opsiyonunu da seçenekler arasında bulunduracak X Serisi; Comfort, Eco, Sport, Manuel ve Off-Road modlarını kullanıcılarına sunacak.

Aracın 2017 yılına kadar Avrupa’da satışta olması bekleniyor. Türkiye’deyse satış tarihi olarak 2018 yılı planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz