Yeni Nissan Navara modelinini 2.3 litre 190 HP’lik 4×4 versiyonunu Antalya’daki tanıtımında test ettik. İşte ilk yorumlarımız…

Yeni Nissan Navara Test Bölüm 1 — https://youtu.be/-Dwl-d7CsYc
Yeni Nissan Navara Test Bölüm 2 — https://youtu.be/X1JCUHejpms

Pickupları konforsuz bilenler dikkat. Yeni Nissan Navara bu fikrinizi değiştirebilir.

Merhaba,

Bugün Antalya’da yeni Nissan Navara’nın Türkiye tanıtımındayız. Sizler için aracı inceleyeceğiz.

Pick-up alanında 80 yıllık geçmişe sahip olan Nissan’ın, yenilenen Navara modeli karşımızda.

Bu segmentin olmazsa olmazı güçlü bir görünüme sahip olan Navara, büyük farları ve V formlu radyatör ızgarası ile dikkat çekiyor. Motor kaputunun da iki yana kabarıyor olması aynı etkiyi sağlıyor. Ancak bu kabartılar sebebiyle aracın bittiği noktaları, kullanırken görmek zorlaşıyor.

Farların içinde ters L formunda, LED gündüz aydınlatmaları bulunuyor. Sinyallerse alışılmış yerinin dışında, radyatör ızgarasına yakın konumlanmış.

Navara’yı yandan incelediğimizde klasik pickup çizgisini görmek mümkün. Kabarık çamurluklar dikkat çekerken artan boyutun kargo alanındaki etkisi fark ediliyor.

Aracın arka kısmı ise geçmiş modelden çok farklı değil. Düz hatların hakim olduğu genel görünümde, ince stoplar dikkatlerden kaçmıyor.

Navara’nın iç mekânı tümüyle yenilenmiş. Direksiyon simidi Qashqai modelinden alınmış. Orta konsoldaki müzik sisteminde de bu modelden esinlenme karşımıza çıkıyor. Malzeme kalitesi ise ticari bir araçtan çok otomobilleri andırıyor.

Klima kumandaları orta konsolda, müzik sisteminin altında yer alıyor. Onun altında ise 4×4 modellerde çekiş sisteminin dairesel ayar kumandası bulunuyor.

Platinum donanımla birlikte göstergelerin arasında TFT ekran, orta konsoldaysa 7 inçlik bir ekran sunuluyor. Ekranın dokunma hassasiyeti iyi olsa da günümüz standartlarını karşılamada yetersiz kalabiliyor. Örneğin navigasyonda iki parmakla yapılan zoom hareketini yapamıyorsunuz.

Bu ekran geri görüş kamerasının görüntüsünü yansıtmasının yanı sıra, çevre görüş sistemine de ulaşmanızı sağlıyor.

Navara’nın aks aralığı 50 mm kısalmış olsa da iç mekan genişliği azalmamış. Önde alan yeterli. Arkadaysa çok uzun değilseniz sorun yaşamanız güç. Fakat ayak konulan zeminin yüksek olması sebebiyle bacaklar tam düz konuma gelmiyor. Bu durum, uzun yolculuklarda yorucu olacaktır.

Arka koltuk sırasında havalandırma çıkışı sunuluyor olması bu segment için önemli bir detay.

Nissan Navara Türkiye’de 2.3 litrelik dizel motorla satılacak. Bu motorun farklı güçte 2 versiyonu bulunacak. En üst donanım hariç tüm donanım seçeneklerinde 160 beygirlik motor satın alınabiliyor. Test ettiğimiz en üst donanımlı, 4×4 seçenekteki motorsa 3750 devirde 190 beygir güç, 1500 devirden itibarense 450 nivtonmetre tork üretiyor.

Alt devirlerden itibaren aracı hızlandırma konusunda istekli olan motorun gücü, 7 kademeli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiliyor. Aracın fabrika verisine göre 0’dan 100 km hıza çıkmak için ihtiyacı olan süre 10.8 saniye.

Navara’nın rüzgar direnci eski modele göre yüzde 3.6 düşürülmüş. Bu, yakıt tüketimine olumlu yansırken, motor hacmindeki küçülmenin de  etkisini görüyoruz. Yine de araç ile karma kullanımda yakaladığımız tüketim ortalaması 8.9 litre oldu.

Navara’nın 4×4 sistemi orta konsoldan ayarlanabiliyor. İstendiğinde arkadan itişli hale getirilebilen araç hafif koşullar için saatte 100 km hıza kadar 4 çekere alınabiliyor. Ağır koşullardaysa orta diferansiyeli kilitlemek mümkün.

Aracın yaklaşma açısı 32.2 derece, ayrılma açısı ise 25.1 derece olarak açıklanıyor. 1 tona yakın yük taşıyabilen Navara’nın çekme kapasitesi ise 3.5 ton.

Nissan, Navara modelini yenilerken rakiplerinin eksikliklerini çok iyi belirlemiş. Öncelikle arkada yaprak yay kullanımından vazgeçilmesi ile arkadakileri rahatsız eden zıplamayı oldukça azaltmış. Onun için segmentinin en konforlusu bile diyebiliriz. Arkadaki havalandırma çıkışları da önemli bir özellik.

Navara’nın fiyatlaması da makul görünüyor. Ancak motor hacminin 2 litreden fazla olması nedeniyle, 4×4 NAVARA sahiplerinin, motorlu taşıtlar vergisi olarak yıllık 4.158 TL ödemeleri gerekiyor.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz