2017 ELANTRA SEDAN

Daha dinamik ve daha modern bir tasarım anlayışıyla geliştirilen Yeni Hyundai Elantra, markanın spor sedanlara bakış açısını da ortaya koyuyor.

Aşağıya doğru uzayan karakteristik ızgarası aracı geniş gösterirken, geriye doğru yaslanan mercekli farları ve aynı şekilde çekik bir gözü andıran LED stoplarıyla da Yeni Hyundai Elantra son derece modern ve sportif bir duruş sergiliyor. Ön tamponda yer alan ve bumerangı andıran sis lambalarını kapsayan kapaklar ise parlak siyah rengiyle otomobile müthiş bir kontrast katıyor.

Yeni Hyundai Elantra, sportif sürüş karakterini atmosferik çok noktadan enjeksiyonlu (D-CVVT) benzinli ve yenilenen güçlü dizel motorlarıyla birleştiriyor. Hyundai’nin yeni tasarım anlayışı çerçevesinde geliştirilen modern hatları da Elantra’nın gücünün ve sürüş dinamiklerinin bir diğer dışa vurumu.

Daha sportif arka kısımdaki siyah renkli difüzör, spoyler hissi veren ve yukarı doğru yükselen bagaj kapağı ve gövdeye doğru uzanan yeni tasarım LED arka stop grubuyla ihtişamı ve sportif karakteri bir arada sunuyor.

Yeni Hyundai Elantra’nın iç mekanı oluşturulurken 3 kelime başrol oynadı. “Sade”, “Modern” ve “Sürücü Odaklı Kokpit”, Hyundai Tasarım Merkezi’nin en çok üzerinde durduğu noktalar oldu. Bu doğrultuda tasarlanan kokpit, sürücünün ve araç içindekilerin daha farklı duygular hissetmesini sağlıyor. Gösterge paneli de sürücüye anlık olarak bilgilerin akışını en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda modernizasyon anlamında da farklı bir dokunuş olarak öne çıkıyor. Kokpitin orta ve alt kısımları da kullanışlı yapısıyla öne çıkıyor. Elantra’da kullanılan malzemeler önceki nesle göre geliştirilen bir diğer nokta. Rahat koltuklar, daha şık döşemeler ve kullanışlı hale getirilen butonlarıyla beraber Elantra artık çok daha estetik bir ambiyansa kavuştu.

 

Yeni Hyundai Elantra: Sofistike dış ve iç renk paletleri

Yeni Hyundai Elantra, sportif tasarımını ve konforlu iç mekanını yepyeni ve etkileyici renklerle destekliyor. 9 adet yeni gövde rengi, 2 adet siyah ve bej iç mekan rengiyle beraber sunuluyor.

 

Yeni Hyundai Elantra: Tüm yolculuklar artık daha keyifli

Yeni Hyundai Elantra, geniş ve ferah iç mekan boyutlarıyla C2 sedan segmentine farklı bir bakış açısı da getirmiş oluyor. Tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilen otomobil, geniş saklama cepleri, büyük torpido gözü ve 458 litrelik bagaj hacmiyle kullanıcılarına kolaylık ve fonksiyonellik sunarken aynı zamanda yeterli bir dış ve iç boyut oranına sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Rahat ve ferah iç mekandaki koltuklar, dijital havalandırma sistemi, 7 inç dokunmatik LCD ekranlı multimedya ve navigasyon, USB/AUX/Ipod bağlantılı kaliteli MP3 müzik sistemi gibi donanımlar da konforu artıran detaylar olarak öne çıkıyor.

Kullanışlı olduğu kadar geniş boyutları ile aynı zamanda ferah bir yaşam alanı sunan Yeni Hyundai Elantra, 4570 mm’lik uzunluğa (20 mm daha uzun), 1800 mm’lik genişliğe (25 mm daha geniş), ve 1450 mm’lik (5 mm daha yüksek)  yüksekliğe sahip.

 

Yeni Hyundai Elantra: Geniş kapsamlı aktif ve pasif güvenlik sistemleri

Kapsamlı aktif ve pasif güvenlik paketiyle de kullanıcılarına tam koruma sunan Hyundai Elantra, segmentindeki en şık ve donanımlı araçlardan biri olarak iddiasını ortaya koyuyor.

Araç Stabilize Yönetimi (VSM) ve Elektronik Stabilite Kontrol (ESC) programları Yeni Hyundai Elantra’da kombine olarak görev alıyor. Bu programlarla birlikte Elektronik Direksiyon Sistemi (MDPS) de sürücüye ani manevralarda kontrolü kaybetmemesi adına yardımcı oluyor.

Farklı yol koşullarındaki hızlanma veya fren anında VSM, optimize edilmiş gücü direksiyona ileterek sürücüye yardımcı oluyor.

Ayrıca eski Elantra’da sunulan Normal, Konfor ve Spor direksiyon modları Yeni Hyundai Elantra’da tamamen farklı bir sistemde sunuluyor. Sadece Otomatik ve DCT şanzımanlarla beraber sunulan yeni “Drive Mode” seçeneğinde 3 farklı mod bulunuyor. Normal, ECO ve Sport adındaki bu modlar, aracın direksiyon sertliğine, motor torkuna ve vites geçiş sürelerine etki ederek daha farklı sürüş dinamikleri sağlamış oluyor. Yani kısacası yeni sistem sadece direksiyonu değil aynı zamanda motor ve şanzıman performansını da değiştirebiliyor.

 

Yeni Hyundai Elantra:  Ultra dayanıklı çelik gövde ve yeni platform

Elantra’nın gövdesinde yüzde 53 oranında Yüksek Mukavemetli Çelik kullanılıyor. Ayrıca burulma sertliği yüzde 30 artırılan gövde, daha yüksek darbe dayanıklılığı da sağlamış oluyor. Yeni Hyundai Elantra, 0.27 hava sürtünme katsayısı ile de tasarımındaki aerodinamik etkileri göz önüne seriyor. Bu rakam sayesinde Elantra, sınıfının en iyilerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Yeni Hyundai Elantra: Verimli motor seçenekleri ve 1.6 litre yeni dizel ünite

Yeni Hyundai Elantra, Accent Blue ve i30’da da kullanılan yeni nesil 136 beygir gücündeki 1.6 litre common rail dizel (CRDI) motorlarla satışa sunulurken aynı zamanda 127 PS, 1.6 litre çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) benzinli üniteye de yer veriyor.
Yeni nesil 1.6 litre dizel motor, 136 beygirlik gücün yanı sıra 260 Nm’lik (7DCT şanzımanlı modelde 300 Nm) maksimum tork değeri de sunuyor. 1500-3500 (1750-2500 7DCT) devirler arasında ortaya çıkan bu tork, oldukça keyifli ve atak bir sürüş imkanı sağlıyor. DCT şanzımana sahip dizel motorun 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 4.1 litre. Çift kavramalı 7DCT şanzıman haricinde her iki motor seçeneği manuel olarak da satışa sunuluyor. Daha fazla ekonomi ve performans isteyen kullanıcılar için geliştirilen bütün motorlar Euro 6 normlarını karşılıyor.

 

1.6 D-CVVT 127 PS benzinli ve 1.6 CRDI 136 PS motor ile STYLE ve ELITE donanım seviyeleri sunuluyor.

Yeni Hyundai Elantra:  Yedi ileri çift kavramalı şanzıman (7DCT)

Hyundai’nin Accent Blue, i30 ve Tucson modellerinde de kullandığı 7 ileri çift kavrama teknolojisine sahip DCT şanzımanı, Yeni Hyundai Elantra’nın da en önemli silahlarından biri. Çift kavramalı bu şanzıman, şehir içinde muazzam bir konfor ve yakıt ekonomisi sunarken aynı zamanda daha fazla performanslı kullanım isteyenler için de manuel modunu öneriyor.

 

Yeni 7DCT şanzıman, kullanım özellikleri bakımından kullanıcısına üstün bir konfor sunarken aynı zamanda çift kavrama sayesinde de sarsıntısız ve kesintisiz vites değişimleri gerçekleştiriyor. Örneğin, yüksek hızlarda motorun devrini düşük tutan  bir üst dişli oranına sahip. Sürücünün tepkilerine göre 7DCT, geçişleri elektronik bir beyin sayesinde milisaniyeler içerisinde gerçekleştiriyor. Ayrıca CO2 emisyonu ve yakıt tüketimi, klasik otomatik şanzımanlara göre ciddi oranda azalma gösterirken buna zıt olarak performans da artmış oluyor.

 

Her iki koltuğun arasında yer alan sürüş modu (Drive Mode) butonuna basıldığında “Sport” konumuna geçiyor. Bu özellik sayesinde de tek bir tuşla daha geç vites değişimleri, farklı direksiyon tepkileri ve doğal olarak daha akıcı ve daha performanslı bir kullanım elde ediliyor.

 

Yeni Hyundai Elantra: Sürüş kalitesini ve dinamizmi artıran tamamen yeni şasi

 

Hyundai Elantra, sürüş dinamiklerinden ödün vermeden sürüş konforuna odaklanarak sedan seven müşteriler için özel olarak geliştirildi. Tamamen yepyeni bir platform üzerinde inşa edilen Elantra, aynı şekilde geliştirilmiş bir süspansiyon sistemine de sahip. Etkileyici ve keyifli bir sürüş için geliştirilen bu süspansiyonlar, konfor ve performans dengesini en iyi şekilde sunarken hidrolik direksiyon da yerini aldığı modele oranla daha hassas ve hisli.

 

Yeni nesil elektrik motorlu direksiyon sistemi (MPDS) ise Elantra için özel olarak geliştirilen bir yazılım kullanıyor. Hyundai Elantra, 1.6 litre D-CVVT benzinli ve CRDI dizel Elite donanım seviyesinde yeni tip 17 inç’lik jantlar kullanırken Style donanım seviyesinde ise 15 inç’lik çelik jantlara yer veriyor.

 

Yeni Hyundai Elantra, sadece Kore ve Amerika’da üretiliyor

 

Hyundai, tüm pazarlarda etkili rol oynamak ve sedan segmentindeki payını artırmak için Elantra’ya fazlasıyla güveniyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri Kore’de üretilen Elantra’yı ithal ederken Amerikan pazarı için de üretim Alabama’daki fabrikada gerçekleştiriliyor.

 

Yeni Hyundai Elantra, Türkiye’de “7 Yıl Garanti” seçeneği ile sunulan ilk Hyundai modeli olarak öne çıkıyor. Müşteriler, kullanım alışkanlıklarına göre herhangi bir ek ücret ödemeksizin garanti sürelerini kendileri seçebilecekler. 2 yıl/60.000 km yasal garantiye ilaveten araç satışından itibaren  3 yıl/sınırsız km, 5 yıl/100.000 km veya 7 yıl/80.000 km’ye kadar ücretsiz onarım güvencesi seçeneklerinden yararlanabiliyor.

 

Sedan sınıfında kıyasıya rekabetin yaşandığı ülkemizde Yeni Hyundai Elantra da en iyiler arasında yer almaya çalışacak. Modern Premium marka felsefesi yolunda  emin adımlarla ilerleyen Hyundai, Elantra ve gelecek nesil teknolojik modelleriyle marka imajını da geliştirmeye devam ediyor.

 

Yeni Hyundai Elantra, Türkiye’de 56.590 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. En üst seviye olan 1.6 litre CRDI Elite DCT seçenek ise 84.990 TL’lik etikete sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz