Yeni Opel Astra ST (Sport Tourer) modelinin Portekiz’de test sürüşünü gerçekleştirdik. İşte araçla ilgili yorum ve izlenimimiz.

Stationwagon’ların ülkemizde çok satmadığını biliyoruz. Ama Astra Sport Tourer sizce de çok güzel görünmüyor mu? Üstelik kalbinde yeni bir efsane var…

Merhaba,

Opel’in davetlisi olarak Portekiz’deyiz ve sizler için Astra Sport Tourer’ı test edeceğiz. Geçtiğimiz yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni yüzüyle ortaya çıkan model, Astra serisinin 10. Stationwagon’u olma özelliğini taşıyor.

Aracın ön tasarımı güncel Astra hatchbackle birebir aynı. Kaslı motor kaputu ve tamponun altındaki ters kabartmalar şık görünüyor. Radyatör ızgarasını baştan başa geçen krom kaplama da ön bölümün güzel görünmesini sağlamış.

Araçta hatchback kardeşindeki gibi opsiyonel olarak LED Matrix farlar sunuluyor. LED Matrix farlar otomatik uzun far sisteminin en gelişmiş versiyonu. Sistem, önde araç olduğunda ya da karşıdan araç geldiğinde farlardaki LED aydınlatmaların araca doğru olanlarını kapatıyor, diğerlerini ise tam performansla çalıştırıyor.

Yan tasarım; hatchback kardeşi ile asıl farklılığın hissedildiği kısım. Öncelikle krom tavan rayları dikkatlerden kaçmıyor. A sütunundan başlayan krom çerçeve ise arkada D sütununda şık bir kıvrımla bitiyor. Kalın D sütunu da güzel görünümü destekliyor.

Aracın arka kısmı da kendine has ve premium modelleri andıran bir tasarıma sahip. Bizce büyük stoplar bu etkiyi yaratıyor. Bu arada stoplarda da LED kullanıldığını hatırlatalım.

Yeni Astra Sport Tourer’ın iç mekanı hatchback kardeşi ile birebir aynı. Genel malzeme kalitesi korunurken, sınıf standartlarını karşıladığını belirtmeliyiz. Göstergeler bir önceki nesli andırırken, bu kısımda küçük bir renkli ekran kullanılmış.

Orta konsolda vites kolunun önünde ESP, şerit takip, park sensörü gibi sistemlerin butonları yer alıyor. Testi Avrupa spekli bir modelde yaptığımız için; daha yukarıda iç mekâna, güzel koku yayan bir parça bulunuyor. Ancak bu donanım Türkiye’de olmayacak.

Orta konsolun en üstünde dokunmatik Intellilink Navi900 ekranı yer alıyor. 8 inçlik bu ekranın kullanımı pratik ve dokunma hassasiyeti başarılı. Geçmiş neslin tuş kalabalığı bu sayede giderilmiş.

Astra Sport Tourer, hatchback kardeşi gibi iç mekân genişliğinde bir önceki neslin önüne geçmiş. Aracın boyu 5 mm artmış olmasına karşın arka diz mesafesi 28 mm, baş mesafesi ise 38 mm yükselmiş.  Ortaya, önde ve arkada ferah bir otomobil çıkmış.

Arka koltuklar yatırıldığında araç 1630 litre bagaj hacmi sunuyor. Koltuklar 40/20/40 oranında yatırılabiliyor. 40/60 oranlı yatırma işlemi ise bagajın köşelerindeki butonlarla kolayca yapılabiliyor.

Otomobil, Türkiye’de 1.4 litre 150 beygir benzinli otomatik ve 1.6 litre 136 beygir dizel otomatik motor seçenekleri ile satılacak. Portekiz’deki testte ise markanın yeni 1.6 litre çift turbolu dizel motorunu deneme fırsatı yakaladık.

Yeni motor 4000 devirde 160 beygir güç, 1500 devirden itibarense 350 Nm tork üretiyor. Alt devirler için küçük ve değişken türbin geometrisine sahip, yüksek devirler içinse büyük, toplam iki turbo kullanılan motor, bu sayede maksimum torkunun büyük bir oranını 1250 devirde sunuyor. Bu sayede alt devirlerde, en ufak bir cansızlık yaşanmıyor.

Sadece manuel şanzımanla eşleşen bu motoru taşıyan Astra Sport Tourer, 0’dan saatte 100 km hıza fabrika verilerine göre 8.9 saniyede ulaşıyor. Aracın 80-120 km ara hızlanması ise beşinci viteste 8.1 saniyede gerçekleşiyor.

Yüksek performansına rağmen motor ekonomik olmayı biliyor. Virajlı ve bol tırmanışlı köy yollarındaki testimizde 5.3 litre ortalama tüketim yakalayabildik.

Astra Sport Tourer karoser dezavantajına karşın yere sağlam basan bir araç. Bir önceki nesle göre 190 kg hafifleyen Sport Tourer, hatchback kardeşini aratmayacak kadar dinamik bir sürüşe sahip. Portekiz yollarındaki asfalt kalitesi sebebiyle konfor sorunu yaşanmıyor. Türkiye’deyse hatchback model ile eş düzey konfor beklenmeli.

Opel Astra Sport Tourer çok güzel görünen bir araç. Ancak Türkiye’de bu karoser tipinin gördüğü talep çok yüksek değil. Bu sebeple satış anlamında beklenti yüksek olmamalı.

Bizi bu lansmanda en çok etkileyense yeni 1.6 litrelik, çift turbolu dizel motor. Şu anda sadece Astra Sport Tourer ile Avrupa’da sunulan bu motor için bizce Opel fanatikleri, Opel Türkiye’ye taleplerini yoğun bir şekilde iletmeliler. Çünkü bu motor tek kelime ile bir efsane…

Bu arada Opel Astra Sport Tourer 80 bin 200 liradan başlayan fiyatlarla Nisan ayından itibaren Türkiye’de satışta olacak.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz