Peugeot’nun tasarımcı ve mühendisleri, yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladılar.
Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) sayesinde, Yeni Peugeot 308’e kompakt boyutlar (4,25 m) ve hafifletilmiş bir ağırlık (-140 kg) kazandırıldı.
Yalın bir iç mekan ve PEUGEOT i-Cockpit adı verilen yenilikçi bir kokpit seçimiyle, yepyeni bir sürüş keyfi vaad ediyor.
Son derece iddialı bir teknik şartnamenin ürünü olan yüksek kalite seviyesi, bir yandan Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisini somutlaştırırken, aracı en iyiler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.
Yeni Peugeot 308 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 10 Eylül 2013 tarihinde dünya prömiyerinde tanıtıldı ve satışı 12 Eylül 2013 günü Fransa’da başladı. Yeni Peugeot 308, uluslararası pazarlara satışa yönelik olarak ileri vadede Çin’de de üretilecek.

Özgün bir tasarım
Müşteri beklentileriyle uyumlu kompakt ve hafif bir hatchback
Yeni Peugeot 308’in verimliliği akılcı bir hafifletme girişimine dayanıyor.
Araçta kompakt boyutlar ve azaltılmış bir ağırlık sunuluyor. Özellikle geniş iç oturma alanı ve sınıf lideri genişlikte bagajı hedef müşteri kitlesinin beklentileriyle uyumlu.
4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback’i. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile alçak bir model, genişliği ise 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltıldı, bu da tekerleklerin ‘4 köşeye’ atılmasına olanak veriyor. Bu boyutlar kesinlikle dinamik bir duruş sağlıyor ve geniş bir iç mekanı garanti ediyor.
35 litresi paspas altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 L su hacmi boyutunda bagaj segmentte rekor oluşturuyor. [420dm3] Alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli alanın yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Akılcı bir tasarım için 140 kg kazanç ve yenilikçi seçimler
140 kg ağırlık azalması ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en hafif otomobili oldu.
Yeni EMP2 platformu bu performansın elde edilmesine olanak verdi. Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor; bu hafifleme aşağıdaki şekilde sağlandı:
27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı sayesinde kazanıldı.
10 kg yenilikçi birleştirme prosesleri ile elde edildi.
33 kg optimize tasarım sayesinde elimine edildi.
Toplam 140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan gelen kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre ön çamurluklar ve kaput alüminyumdan imal edildi. Bilindiği üzere, bu teknolojik seçim genellikle lüks segmentteki modellerde görülmektedir.

Yüksek elastiklik limitli çelik, yenilikçi malzemeler kullanımı veya parçaların yeniden tanımlanması önemli ağırlık kazançları sağladı. Dünyada bir ilk olmak üzere, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığının 3 kg. azaltılmasını sağladı.

Tüketimi azaltmak için ileri aerodinamik
Yeni Peugeot 308 çok üst düzey bir aerodinamikten yararlanıyor. 0,28’lik Cx ve 0,63 m² Scx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor. EMP2 platformunun kumandalı hava girişleri ve tamamen düz bir taban oluşturan kasa altı ekranları, aynen hava akış gerekliliklerinin projenin başından itibaren tasarımcılar tarafından dikkate alınması gibi, bu yüksek performansa katkıda bulunuyorlar. Ağırlık gibi aerodinamik de çevre izinin azaltılmasında kilit faktör oluşturuyor.

Rekor CO2 emisyonları sağlayan verimli ve teknolojik motor seçenekleri
Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ilâ 156 hp arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km’den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ilâ 115 hp arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km’den başlıyor.
Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen yuvarlanmaya karşı çok düşük dirençli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler yer alacak.
2014 yılında, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, segmentte rekor oluşturan emisyon ve tüketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları olmak üzere, Yeni Peugeot 308’de yepyeni teknolojiler sunulacak.
Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx’lerin %90’a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin %99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.

Kalite eksenli tasarım

İddialı bir kalite
Yeni Peugeot 308 için Peugeot’nun birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin hayata geçirilmiş hali denilebilir. Her düzeyde ifade edilen mutlak kalite arayışının yönlendirdiği bir şartname : Tasarım, malzeme seçimleri, parçaların birleştirilmesi, akustik işlem ve dayanıklılık.
Yeni Peugeot 308, lansman öncesinde 2,5 milyon kilometre sürüş testi, 4 hidrolik pistonlu titreşim ve iklim deneme tezgahında 2 500 saat test, 250 000 kez klima açma-kapama testi, dokunmatik ekrana 4,3 milyon basma gibi çok sayıda kalite testinden başarıyla geçti.

Ayrıntılarıyla Yeni Peugeot 308

Kompakt boyutlar

4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback modeli. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliğiyle alçak bir konumu var ve genişliği 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu (Efficient Modular Platform 2) sayesinde ön ve arka dingil çıkıntıları sırasıyla 863 ve 770 mm’ye düşürüldü, bu da tekerleklerin ‘ 4 köşeye’ yerleştirilmesini sağlıyor. Dingil mesafesi 2,62 m’ye çıkarıldı ve tekerlek izleri önde 1559 mm’ye ve arkada 1553 mm’ye genişletildi. Bu boyutlar kesinlikle dinamik bir duruşu tanımlıyorlar ve geniş bir iç mekanı garanti ediyorlar.

Geniş iç mekan
Dirsek genişliği önde 1440 mm ve 2. sırada 1412 mm. Düşey oturma yüksekliği 1. sırada 895 mm ve arkada 874 mm’ye ulaşıyor. Yolcular özellikle 12 litrelik soğutmalı torpido gözü ve 1,5 litrelik su şişelerinin konabildiği 3,7 litrelik ön kapı cepleri başta olmak üzere, tüm iç mekana dağıtılmış 24 litre yerleştirme alanından yararlanıyorlar.
35 litresi paspas taban altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 litre su hacminde bagaj segmentte bir rekor oluşturuyor. VDA 210 standardına göre 1 dm3’lük briketlerle ölçülen hacim 22 dm3 ‘ü paspas altında 420 dm3 ‘e ulaşıyor. 691 mm’de konumlandırılan alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı (1068 mm) dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli bagaj alanının yüklenmesini kolaylaştırıyorlar. Taban altında bölümlere ayrılmış 35 litrelik saklama alanı mevcut tüm hacmin tamamiyle değerlendirilmesine katkıda bulunuyor. Otomobilin tüm iç mekanı kullanıldığında (2. sıraya kadar), azami yükleme kapasitesi 1309 litreye ulaşıyor.

EMP2 platformu ile sağlanan hafifleme
Yeni Peugeot 308’i 140 kg hafifletmek için, tasarımcılar yeni EMP2 platformundan yararlandılar (Efficient Modular Plateform 2). Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor ; bu hafifleme aşağıdaki şekilde dağılıyor:
27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı sayesinde kazanıldı. platform %76 oranında çok yüksek ve ultra yüksek elastiklik limitli çeliklerden oluşuyor. Stepne tabanı tamamen kompozit malzemeden yapıldı ve birçok parçada alüminyum kullanıldı (ön direk, arka direk, el freni kolu, vs.)
10 kg yenilikçi birleştirme prosesleriyle elde edildi: 12 metre lazer kaynağı, sıcak çekme ve değişken kalınlıktaki haddeleme proseslerinin kullanımı, şekli değişebilen arka kirişin hidro-kalıp imalatı.
33 kg akıllı tasarım sayesinde elimine edildi. Gövde ile motor arasındaki ara yüz parçaları veya yürüyen aksam optimize edildi ve sadeleştirildi. Yakıt deposu gibi modüller hafifletildi (düşen yakıt ile bağlantılı olarak boyutları küçültüldü). Fonksiyona en uygun modülün seçilmesi ve gereksiz ağırlıkların elimine edilmesiyle başka ağırlık kazançları da sağlandı. Örneğin hidrolik direksiyonun elektrik motorları üç farklı güç kademesinde mevcut.

140 kg ağırlık azalmasına ulaşmak için ek ağırlık kazançları
140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan kaynaklanan kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre, kapı takviyeleri yüksek elastiklik limitli çelikten imal edilerek 15 kg kazanıldı. Ön ve arka koltuk armatürleri yeniden gözden geçirildi ve ağırlıkları 14 kg azaltıldı.
Yenilikçi ve hafif ses yalıtım malzemesi, aracın akustik niteliklerini koruyarak 9 kg’lık bir hafifleme sağladı. Dünyada bir ilk olarak, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığını 3 kg azaltıyor. Yeni Peugeot 308’in kompaktlığı da kendi payına 12 kg’lık bir kazanç sağlıyor ve parça parça kazanılan tüm diğer gram ve kilogramlara ekleniyor.

Gözden geçirilen ve hafifletilen yürüyen aksam
Yeni Peugeot 308’in sürüş keyfi PEUGEOT’nun yürüyen aksam konusundaki know-how’una ve yeni EMP2 platformunun üstün niteliklerine dayanıyor. Alınan 116 patentin çoğu yürüyen aksam ile ilgili.
Yeni platformla yeni bir yürüyen aksam benimsendi (önde Mc Pherson tipi ve arkada şekli değişebilen travers) ; bunların ağırlıkları alüminyum (beşik, fren kaliperleri, vs.), dövme alüminyum (ön takım salıncakları) veya içi boş viraj demiri, ultra veya çok yüksek elastiklik limitli saçtan ince çeperli arka kiriş gibi yeni teknolojiler kullanımıyla azaltıldı. Jantlar üzerinde jant kalınlıklarının selektif şekilde azaltılmasıyla 15″ ve 16″ jantların ağırlıklarını azaltmak için Fluo-torna yöntemi kullanıldı.
Öte yandan, yeni kuşak denge kontrol sistemi (ESP Bosch v.9) otomobilin cömert boyutlu fren sistemini tam olarak değerlendiriyor (önde hava kanalcıklı diskler 304 x 28 mm’ye kadar çıkıyor). ESP ile yokuşta kalkış yardımı da sunuluyor.

Rekor CO2 emisyonları ile eksiksiz teknolojik motorlar gamı
Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’i lansmanında donatıyorlar: benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılının Uluslararası Motoru), e-HDi versiyonu.
1.2 l VTi 60 kW – 82 hp (EB2) 117 g/km CO2 – 5 ileri Manuel vites kutulu
1.6 l THP 115 kW – 156 hp (EP6CDT) 129 g/km CO2 – 6 ileri Manuel vites kutulu
1.6 l HDi 68 kW – 92 hp (DV6D) 95 g/km CO2 – 5 ileri Manuel vites kutulu
1.6 l e-HDI 85 kW – 115 hp (DV6C) 98 g/km CO2 – 6 ileri Manuel vites kutulu

Düşük CO2 emisyon seviyeleri bütün versiyonları ilgilendiriyor. Manuel vites kutularıyla eşleşen yüksek performanslı motorların sağladığı sürüş keyfi Peugeot ruhuna sadık kalarak aynen devam ediyor.
Bu etkin motor seçenekleri Yuvarlanmaya karşı Ultra Düşük Dirençli lastiklerle birleşebiliyor. 15’’, 16’’ ve 17’’ jantlarla Michelin veya Goodyear markalı Çok Düşük Dirençli Lastikler de sunuluyor. Daha dinamik versiyonlar için 18’’ Michelin Pilot Sport 3 standart lastikler geliştirildi.
2014 yılının ikinci yarısında, Yeni Peugeot 308’de yeni 3 silindirli benzinli turbo motor (1.2 e-THP) ve sonrasında segmentte rekor emisyonlu (82 g/km CO2, 3,1 l / 100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları dahil yeni teknolojiler sunulacak.

1.2 l e-THP 81 kW – 110 hp – 5 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6
1.2 l e-THP 96 kW – 130 hp – 5 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6
1.2 l e-THP 96 kW – 130 hp – 6 ileri Otomatik Vites Kutulu – Euro 6
1.6 l BlueHDi 88 kW – 120 hp – 6 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6

Sunulan 6 ileri Otomatik Vites Kutuları (Aisin firmasının temin etiği AT6 III ve AM6 III ) üst düzey bir sürüş keyfi garanti ediyor, hızlı vites geçişleri ve önemli derecede yakıt tasarrufu sağlıyorlar. Manuel vites kutusuna kıyasla CO2 emisyonları farkı 10 g/km’nin altında kalıyor.

Yeni 3-silindirli turbo motor
Yeni Peugeot 308 3-silindirli benzinli motorun turbo kompresörlü versiyonlarından yararlanan Peugeot ürün gamının ilk modeli olacaktır. Sunulan güç seviyesi, 1.2 e-THP 130hp, özellikle yüksek torku sayesinde, dinamik bir sürüşe olanak verecek.
Bu motor tipi Euro6 standardını şimdiden karşılıyor ve 200 barlık yüksek basınçlı bir enjeksiyon benimsiyor. Yanmayı optimize etmek için, 6 deliği Laser Drilling tarafından imal edilen enjektörler sayesinde yakıt çok ince damlacıklar halinde püskürtülüyor. Yanma odasının merkezinde ateşleme bujilerinin yakınında yerleştirilmiş olan bu enjektörler silindir kapağının aşırı kompaktlığına kıyasla oldukça yüksek bir performans sunuyor.
Bu motorun ulaştığı yüksek performans bir termik kontrol adaptasyonu gerektiriyor. Böylece, hızlı bir sıcaklık artışının ardından ince bir ayarlama için bir otomatik termostat kullanılıyor. Silindir gömlekleri hibrit denilen tipten; her biri alüminyum kaplamalı olup, bu kaplama blok içine sokulduğunda hafifçe eriyor. Soğuduktan sonra, blok ve gömlek arasındaki optimal temas daha iyi termik transferler sağlıyor.
İleri teknolojili 1.2 e-THP, bir turboya, daha büyük bir soğutma sistemine sahip olmasına rağmen eşdeğer güçteki bir atmosferik 4-silindirliye göre 12 kg daha hafif ve %45 daha yüksek torkuyla uyumlu dinamik bir performans sunuyor. Yakıt tasarrufu versiyonlara göre %15 ila %20 arasında değişiyor.

Eşsiz bir hatchback tasarımı, yalın ve özgün
Tasarımcılar teknoloji konsantresi olan ve tasarıma daha büyük bir ifade alanı bırakan EMP2 platformunun üstünlüklerini değerlendirdiler. Taban altlarının optimizasyonu, motorun ve kaputun alçak konumu ve tekerleklerin öne çıkması kompakt, alçak, kısa dingil çıkıntılı bir hatchback tasarlanmasına olanak verdi.
Kaput Yeni Peugeot 308’in karakterini biçimlendiren yatay ve hassas çok sayıda çizginin başlangıç noktasını oluşturuyor. Ön farları ve arka lambaları birleştiren omuz hattı, kaputu uzatıyor ve kasayı akıcı ve dinamik bir hareket içersinde sarmalıyor. Kaput ile ön camın yan dikmesi arasındaki eklem saf ve dolu bir yüzey ile sağlanıyor. Kaliteli bir birleşmeyi kolaylaştıran yalın çizgili parçalar çizmek için tasarımcıların gösterdiği tüm özeni simgeliyor.
Hafifçe kavisli pahı kırılmış çamurluklar kendilerine ayrılan alanı tamamen doldurarak kasa hizasında konumlanan tekerlekleri ön plana çıkarıyor.
Yanlarda, arka stop bloğundan yola çıkarak ön kapı kollarına kadar uzanan karakter hattı çamurluk üzerinde bir ışık gölge kontrastı oluşturarak arkada ‘adaleli’ omuzları oluşturmaya katkıda bulunuyor.
Kasa altı çizgisi otomobilin yüksekliğini görsel olarak azaltırken, tekerlek üzerinde merkezlenen üçgen arka kelebek camı Peugeot 308’in sağlam karakterini vurguluyor.
Arkada, arka stoplardan hareketle tekerleğe veya arka bagaj kapısına doğru uzayan üç çeyrek görünüş çizgileri Yeni Peugeot 308’in tasarım karakterini güçlendirmek ve gölge ve ışık oyunları yaratmak için tasarımcıların gerçekleştirdikleri özenli çalışmanın altını çiziyorlar.

Full LED far teknolojisi
Yeni Peugeot 308’in Full LED farları konfor ve güvenliğe de katkıda bulunuyorlar. Gece mükemmel bir görüş sağlıyorlar. Ön farların her biri 31 led’den oluşuyor (kısa huzmeler için 10 led, uzun huzmeler için 4 mikro-led’lik 2 modül, ışıklı imza (gündüz farı) için 13 led).
Homojen ışık akısı göz yorulmasını azaltıyor ve aydınlatma gün ışığına yakın şekilde algılanıyor. Özellikle tünel girişlerinde hemen aktifleşen farlar anında net bir aydınlatma sağlıyorlar. Full LED farlar aydınlatmak için halojen farlara göre %50 daha az enerji tüketiyorlar ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyorlar.

PEUGEOT i-Cockpit : Benzersiz ve keyifli sürüş deneyimi
Yeni Peugeot 308 ile yenilikçi bir iç mekan sunuluyor: PEUGEOT i-Cockpit.
PEUGEOT i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor. Yoğun dinamik duyumlar için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizası gösterge paneli, yüksek prestijli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7’’ büyük dokunmatik ekran.
Sade ve sezgisel bir ergonomi için kumandalar orta konsolda toplanıyor. Yalın, alışılagelmiş butonlarından arındırılmış bir dashboard tasarımını sağladı ve Yeni Peugeot 308’i teknolojik ve üst gam bir dünyada konumlandırıyor.
Dokunmatik ekran aşağıdaki donanım veya fonksiyonların kontrol edilmesine olanak sağlıyor:
Klima (tek bölgeli veya çift bölgeli otomatik )
Sürüş yardımları (Driver Assistance Pack, Park Assist ve geri vites kamerası)
Mültimedya (Radyo, navigasyon opsiyonlu 6,9 Go Jukebox, interaktif dijital kullanım kitapçığı, USB/Ipod bağlantı, audio streaming, foto görüntüleme, vs.)
Navigasyon (44 ülkeli Avrupa haritası, ana yollardaki hız limitleri, Bird view kuş bakışı fonksiyonu, Junction view, line guidance, riskli bölgeleri yükleme olanağı, PEUGEOT yetkili servisleri ağı, ekolojik rota hesaplaması, vs.)
Telefon (Bluetooth telefon kiti telefon rehberi kişi listesine ve profillerine erişim, çift çağrı kontrolü, vs.)
Konfigürasyon (Araç parametrelerinin kontrolü)
Fonksiyonlara direkt erişim için yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. Kolayca erişilebilen veriler iki sayfada toplanıyor.

Daha güvenli bir sürüş için teknolojik sürüş destek sistemleri
Daha konforlu ve güvenli bir sürüş için Yeni Peugeot 308’de bir takım sürüşe yardım donanımları bulunuyor.
Opsiyon olarak mevcut olan Driver Assistance Pack otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor:
Aktif hız sabitleyici: Genişletilmiş fonksiyonlu bir hız sabitleyici/sınırlayıcı söz konusudur. İlave olarak önde giden aracı dikkate alarak bir hız ve mesafe ayarlama fonksiyonu da içeriyor. Sistem araçlar arasında uyulması gereken emniyet mesafesini (saniye olarak) ve sürücünün seçtiği aşılmaması gereken hız talimatını dikkate alıyor. Radar bir aracı algıladığında, motor freni ve gaz pedalı sayesinde iki araç arasında sabit bir mesafe otomatik olarak korunuyor. Yol serbest kalır kalmaz (şerit değiştirilince veya öndeki araç sağa geçtiğinde), hız sabitleyici başlangıçta saptanmış olan ayarlara geri dönüyor. Motor freni belirlenen mesafeyi korumak için yeterli olmadığında, hız sabitleme sistemi ikaz veriyor ve hız kontrolünü yeniden sürücüye aktarıyor. Bu fonksiyon 40 km/s hızdan itibaren devreye sokulabiliyor ve araçlar arasında maksimum 30 km/s hız farkını kontrol ediyor.
Çarpışma Riski Uyarısı: Radarın takip edilen aracın fazla yakında olduğunu algılaması halinde görsel ve sesli bir alarm sürücüye çarpışmadan sakınmak için fren yapması gerektiğini bildiriyor.
Otomatik Acil Fren: Önde yer alan araçla muhtemel bir çarpışma riski algılandığında, sistem dalgın veya dikkatsiz sürücüyü ikaz etmek, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren yapar. Bu donanım 20 km/s’den itibaren devreye giriyor.

Üst donanım seviyelerinde Kör nokta uyarı sistemi de mevcut. Dış dikiz aynalarına entegre ışıklı bir diyot ölü noktaya bir araç veya bir motosiklet girdiğinde sürücüyü ikaz ediyor.
Sürüş konforu ve güvenliği için, Yeni Peugeot 308’de standart veya opsiyon olarak, motorlu fren kaliperleriyle aktifleştirilen yeni kuşak elektrikli park freni bulunuyor. Büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası ve eller serbest giriş ve çalıştırma fonksiyonları da sunuluyor. Öte yandan, Park Assist sistemi (Aktif Park Yardımı) hazırlanmakta olan yeni park fonksiyonu ile birlikte 2014 baharında mevcut olacak.

İddialı kalite
Yeni Peugeot 308 için markanın birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin gerçek hayata geçirilmiş hali denilebilir. Kilit noktalar en ufak ayrıntılara kadar bu kalite arayışını simgeliyor.

Eksiksiz aksesuar gamı
Yeni Peugeot 308 sahiplerinin beklentilerin karşılamak için, Peugeot araçla mükemmel şekilde bütünleşen 90’ın üzerinde spesifik parçadan oluşan geniş bir aksesuar gamı tasarladı.
Modele sportif bir dokunuş kazandırmak için Yeni Peugeot 308’de ‘S’ Line aksesuar gamı da müşterinin beğenisine sunuluyor.
Peugeot tasarım bürosu tarafından çizilen bu ‘line’ serisi güçlü ve kolayca tanınabilen bir tasarım kimliği ile karakterize oluyor: Parlak cilalı siyah karoser parçaları kırmızı bir kenar şeridi ile tamamlanıyor. Çok sayıda özel parçadan oluşuyor: Ön spoiler, marşpiye ve difüzör, dış ve iç dikiz aynası yuvaları, 16” ve 17” alaşımlı jantlar, paspas takımları, kırmızı fon aydınlatmalı ve ‘S’ amblemli kapı eşikleri.
Yeni Peugeot 308’in dinamik karakterini güçlendirmek üzere çift tonlu 2 temalı stiker (Damalı ve Bantlı) ‘S’ Line aksesuar serisini tamamlıyor.
Ayrıca eksiksiz bir dış ve iç koruma gamı da geliştirildi: Yan çıtalar, tampon bantları, paspas, vs. Geri aydınlatmalı kapı eşik korumaları biniş bölgesini darbe ve çiziklerden korumak üzere mavi bir fon ışığıyla aydınlatma sağlıyor.
Bölümlere ayrılmış bagaja ilave olarak arka taban altındaki eşya yerleştirme modülü küçük boyutlu eşyaların güvenle ve gözlerden uzak şekilde korunmasını sağlayarak bagaj hacminin maksimize edilmesini sağlayacaktır.
Taşıma ve çekme aksamları Yeni Peugeot 308’in çok yönlü kullanım özelliğinin arttırılmasını sağlayacak ve “Wifi On Board” kutusu araç içindeki kablosuz bağlantıyı paylaştırabilecektir (4 kişiye kadar).

Yeni Peugeot 308 Türkiye Satış Fiyatları
Access 1.2 VTi 82 hp 49.400
Access 1.6 Hdi 92 hp 58.400

Active 1.2 VTi 82 hp 52.900
Active 1.6 Hdi 92 hp 61.900
Active 1.6 e-Hdi 115 hp 64.200

Allure 1.6 THP 156 hp 65.200
Allure 1.6 Hdi 92 hp 66.900
Allure 1.6 e-Hdi 115 hp 69.200

Yeni Peugeot 308 Türkiye Donanım Listesi

Access
ESP / ASR / ABS / EBD / AFU
Ani frenlemede otomatik yanan dörtlü flaşörler
Ön – Yan –Perde Hava Yastıkları
ISOFX x3
Arka koltuk kafalıkları
Soğutmalı torpido gözü
Elektrikli / Isıtmalı yan aynalar
Elektrikli, tek dokunuşlu i ön ve arka camlar
Cruise Control (Hız sabitleme ve sınırlandırma sistemi)
LCD gösterge ekranı
Follow me home (Refakatçi aydınlatma sistemi)
Klima (Elektrik kontrollü yönlendirme)
Direksiyondan kumanda kollu
RadyoCD/MP3 (4 hoparlör 2 tweeter)
Bluetooth handsfree telefon kiti
AUX / USB bağlantıları
LED Gündüz farları

Opsiyonlar
Ön sis farları
Arka park yardım sistemi

Active
Hill Holder
Akustik ön cam
Elektrikli katlanabilen yan aynalar
Yükseklik ayarlı yolcu koltuğu ve bel destek ayarı
Deri kaplı direksiyon simidi ve direksiyon üzeri kumanda butonları
Kima (SMEG kontrollü)
SMEG 9,7″ Dokunmatik mültimedya ekranı
Ön sis farları
Gövde renginde kapı kolları ve yan aynalar
16″ Alüminyum alaşımlı jantlar
Opsiyonlar
Navigasyon + Geri görüş kamerası
Ön ve arka park yardım sistemi
17″ Alüminyum alaşımlı jantlar

Allure
Kişiselleştirilebilir polifonik uyarı sesleri
Elektrikli el freni
Otomatik yanan farlar
Yağmur Sensörü
Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası
Hazneli arka kol dayama, kayak tüneli ve bardaklıklar
Klima (SMEG kontrollü çift bölgeli tam otomatik)
Full LED farlar
Arka park yardım sistemi
Ön park yardım sistemi
Koyulaştırılmış 2. sıra camlar
17″ Alüminyum alaşımlı jantlar

Opsiyonlar
Sürüş Destek Sistemi + Kör nokta uyarı sistemi
ADML + Navigasyon + Geri görüş kamerası
Panoramik cam tavan ve elektrikli tavan perdesi
18″ Alüminyum alaşımlı jantlar
Xenon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz