Özellikle gençlerin ilgisini çeken B segmenti crossover lar arasına geçtiğimiz günlerde katılan Renault Captur; 0.9 litrelik turbo benzinli motoruyla test konuğumuz.
Renault Captur aslında Renault-Nissan ittifakının bir meyvesi. Nissan Juke üzerine geliştirilen araç tasarım olarak da Clio 4’ten özellikler taşıyor.
Büyütülmüş marka logosu artık Fransız üreticinin imzası olmuş durumda. Renault artık yeni modellerinden marka kimliğini daha çok vurguluyor.
Farlar Clio’ya göre ince tasarlanmış. Bu ortaya zarif bir ön bölümün çıkmasını sağlamış. Yan bölümde hatlar akıcı tasarlanmış. Kapı eşiklerinde yine Clio’da gördüğümüz siyah kaplamalar bulunuyor.
Arka kısımdaysa çamurluklara kadar uzanan bagaj kapağında küt yerleştirilen stoplar dikkat çekiyor. Tavanın sonundaki spoyler ise arka bölümü şık kılmış.
Captur modelinin tasarımını, yeni Clio gibi hem içte hem dışta kişiselleştirebilmek mümkün. Bu özellikle gençlerin bu modele olan ilgisini artıracaktır.
4122 mm uzunluğa sahip olan Captur, 4135 mm uzunluğa sahip olan Nissan Juke ve 4159 mm uzunluğa sahip Peugeot 2008’den kısa bir otomobil.
İç mekan kalitesi ve tasarımı Clio modeliyle birebir aynı. Orta konsolda bulunan 7 inçlik dokunmatik ekranlı R-NAV sistemi içeriğinde navigasyon özelliğini barındırıyor.
Renault Captur’da ilginç iç mekan öğelerine yer vermiş. Klasik torpido gözü yerine kayan, çekmece stili bir göz kullanılmış. Oldukça geniş olan bu gözün kullanımı alışkanlık gerektiriyor.
Bir diğer sıra dışı uygulama ise koltuk kılıflarının fermuarlı olması ve istenildiğinde sökülebilmesi. Bu sayede titiz otomobil kullanıcıları bu kılıfları istediklerinde kolayca yıkayabiliyorlar.
Captur’un MPV modellerini andıran arka koltuk sırası bulunuyor. Raylı bir sistem üzerindeki bu koltuklar istenildiğinde ileri geri kaydırılabiliyor. Bu istenildiğinde bagajın, istenildiğinde arkada sunulan diz mesafesinin artmasını sağlıyor.
Captur 377 litre bagaj hacmine sahip. Arka koltukları en öne aldığınızda ise bu hacim 455 litreye yükseliyor. Koltuklar yatırıldığındaysa 1235 litrelik hacme ulaşılıyor.
Captur modeli Türkiye’de 0.9 ve 1.2 litre benzinli, 1.5 litre dizel motor seçenekleri ile satılıyor. Test ettiğimiz versiyon ise 0.9 litrelik turbo benzinli seçenekti.
Renault ve Dacia modellerinde kullanılan bu motor küçük hacmine karşın 5250 devirde 90hp güç, 2500 devirde 130 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 5 kademeli manuel şanzımanlar ön tekerleklere iletiliyor. EDC otomatik şanzıman sadece 1.2 litrelik benzinli modelde bulunuyor.
Captur, crossover olmasına karşın sadece iki tekerlekten çekişli olarak üretiliyor. Aracın fabrika verilerine göre 0’dan 100 km hıza ulaşması 12.9 saniye sürüyor. Yine fabrika verilerine göre karma kullanımda ortalama yakıt tüketimi 4.9 litre. Bizim testimizde yakaladığımı ortalama ise 6 litre olarak gerçekleşti.
Captur yerden yüksek bir araç. Bu nedenle süspansiyon sistemi gövde salınımlarını engellemek için sert tutulmuş. Bu durum konforu olumsuz etkiliyor.
Yol tutuşu sorunsuz olan araçta ESP sistemi tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Captur’un direksiyonu hissiz ve tepkileri gecikmeli. Virajlı yollarda aracın kullanımı zevk vermiyor.
Captur güzel görünen ve dikkat çeken bir araç olmuş. Ancak sürüş dinamikleri görüntüsü kadar başarılı değil. Sadece 2 çeker olması sebebiyle hafif arazi kullanımı hedefleyenleri memnun etmeyebilir. Asfalt performansı ise özellikle şehir içinde tatminkar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz