Gerçek arazi karakteri ile spor otomobil kavramını harmanlayarak yorumlayan SUBARU, 4. nesil Forester modeli ile ideal SUV’u yeniden yarattı.

2.0 litrelik Boxer ve Turbo Boxer motor seçenekleri ile sportif sürüş zevkini SUV özellikleriyle birleştiren yeni Forester 94 bin 949 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatı ile satışta. Büyüyen boyutları, yeni güçlü motoru, artan arazi kabiliyeti, konfor ve güvenlik özellikleriyle tam bir ideal SUV karakterine bürünen Forester, sportif sürüş performansını yüzde 11 daha düşük yakıt tüketimi ile birlikte sunuyor. Türkiye’de 150 beygir gücüne sahip 2.0 litrelik Boxer motor ve 240 beygir gücüne sahip Turbo Boxer motor alternatifleriyle satışa sunulan Yeni Forester dengeli ve benzersiz sportif sürüş performansını standart olarak sunuyor.

Spor otomobiller yaratma konusunda uzun yıllarla dayanan bir deneyime sahip olan Subaru’nun “Confidence in Motion” mottosu ile tasarladığı ideal SUV modeli Forester Türkiye’de Subaru severlerle buluşmaya hazır. Türkiye’de, 2.0 litrelik 150 ve 240 HP’lik Boxer ve Turbo Boxer motor seçenekleri ile satışa sunulan Forester’ın farklı donanım paketlerine sahip modelleri 94 bin 949 TL’den başlayan anahtar teslim fiyatlarıyla otomobil severlerin karşısında.

Forester’ın 2.0 Litrelik 150 beygir gücünde ve 6 ileri otomatik şanzımana sahip “Elegance” versiyonu 94 bin 949 TL, 6 ileri otomatik şanzımana sahip “Premium” donanım versiyonu 104 bin 949 TL, 2.0 litrelik 240 beygir gücündeki 8 ileri lineartronic şanzımanlı Turbo Boxer motora sahip Adventure versiyonu ise 118 bin 949 TL’lik fiyatlarla satışa sunuluyor.

İdeal SUV kavramı yeniden tanımlanıyor

Yeni Forester, 240 beygir gücündeki Turbo motoru ve 8 ileri lineartronic şanzımanlı seçeneği ile spor otomobillerin sürüş zevkini 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor. Yenilenen AWD kontrol sistemi ile yokuşta iniş desteği sağlayan “X-MODE” sistemi ile de her koşulda sürekli denge sağlanıyor. Büyüyen boyutları konforlu iç hacmi ve geniş görüş açısı ile yeni nesil SUV özelliklerini taşıyan Forester’ta bir kez düğmeye dokunulduğunda otomatik olarak açılan ve kapanan yeni elektrikli arka bagaj kapağı da bulunuyor.

Yeni Forester’ın, Venedik Kırmızısı İnci, Parlak Bronz Metalik, Koyu Vişne İnci, Kristal Siyah Silika, Yasemin Yeşili Metalik, Saten Beyaz İnci, Deniz Mavisi İnci, Buz Gümüşü Metalik ve Koyu Gri Metalik renk alternatifleri bulunuyor.

Türkiye’de satışa sunulan 2.0L 150HP CVT ile 2.0L Turbo 240 HP lineartronic donanım paketleri

2.0L 150 HP Lineartronic ELEGANCE: 94 bin 949 TL

• 17” Alüminyum jantlar
• Bluetooth,USB
• Cruise control
• Sun roof
• Isıtmalı ön koltuklar
• Xenon ön farlar
• Direksiyondan vites kont.
• Çift bölgeli Otomatik AC
• Geri görüş kamerası
• Isıtmalı ön camlar
• X Mode
• SI drive 2 mode

2.0L 150 HP Lineartronic- PREMIUM: 104 bin 949 TL

(Elegance üstüne eklenen özellikler)
• 18 Alüminyum jantlar
• Deri döşeme
• Elektrikli sürücü koltuğu
• Karartılmış camlar
• Elektrikli arka bagaj kapağı
• Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi

2.0L Turbo 240 HP Lineartronic ADVENTURE 118 bin 949 TL

(Premium üstüne eklenen özellikler)
• SI drive 3 mode
• Spor tampon
• Alüminyum pedallar
• Harman kardon müzik sistemi

Tüm yol koşullarına uygun ideal SUV

Değişik ihtiyaç ve tercihlere göre farklı donanım paketlerine sahip olan Yeni Forester Türkiye’de 2 farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 2.0 litrelik 150 HP gücüne sahip lineartronic şanzımanlı modeli, Forester ruhunun en temel özelliklerini taşıyor. Premium versiyonu ise konfor ve donanım meraklılarına hitap ediyor. 2.0 litrelik 240 HP gücündeki lineartronic Adventure modeli ise arazi koşullarına uygun bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Hem motorunun inanılmaz gücü hem de özel süspansiyonları ile spor otomobilleri aratmayan performans sunuyor.

Sportif tasarım ve konforlu yaşam alanı birlikteliği

Yenilenen Forester daha iyi aerodinamiklik ve işlevsellik özelliklerinin yanı sıra SUV bir aracın güçlü ve çarpıcı görünümü korunarak tasarlandı. Aracın ön yüzünde “Sportiflik” ve “Rahatlık” vurgusunu ön planda tutuyor. Ön bölümün, kapı panellerinin ve arka kapının tasarımları etkili ve güçlü bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Çamurluk ve jant tasarımı, daha iyi bir yol duruşunu ve off-road yeteneğini yansıtıyor. Aracın gövde tasarımı, alçak noktadan düz bir yüzeye çıkarken veya inerken oluşturulan yaklaşma ve kalkış açısı için yeterli bir yerden yükseklik oranına sahip.

Kompakt gövde boyutlarının korunduğu yeni Forester; konforlu kabini, geniş görüş açısı, araca kolayca giriş çıkışı sağlayan kullanışlılık odaklı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Yolcuların kolay erişebildiği parçalar, yumuşak dokulu malzemelerle döşenerek kalite hissi artırıldı. İki farklı cila birleştirilerek, orta panelin metalik çubukları ham maddeden kesilmiş gibi bir görünüm oluşturacak şekilde tasarlandı. Ferah bir atmosfere sahip olan kabinde yumuşak materyaller kullanılarak kalite hissi vurgulanıyor.

Yeni Forester, Subaru’nun ikonik tasarımına ait izlere sahip

Yeni Forester sportif ve güvenilir bir araç kimliği sunan ön yüz tasarımına sahip. Ön farları ve ön ızgarası, eski Subaru araçlarının ikonlaşmış tasarım motiflerini taşımaya devam ediyor. Ferah ve dengeli bir his yaratmak için cam alanı genişletildi. Tavan rayları işlevsel, şık ve zarif bir şekilde tasarlandı. Sağlam çamurluk tasarımı sayesinde SUV aracı görünümü güçlendirildi. 17 inçlik çelik jantlar ise belirgin tasarımın sağlamlığını vurguluyor. Premium versiyonda ise 18 inçlik alüminyum jantlar kullanılıyor.

Çok fonksiyonlu ekran

Çok fonksiyonlu ekran sayesinde araç durumu ve yakıt verimliliği ilgili bilgilere kolayca ulaşılabiliyor. Bu özellik sayesinde yakıt tasarrufu elde edilirken aracın güvenliği de sağlanıyor. Yakıt ekonomisi ekranında, ECO değerlendirme ekranı, saat/dış ortam sıcaklığı ve kendi kendine kontrol gibi bilgiler gösteriliyor. Araç kullanımı sırasında Çok Fonksiyonlu Ekran’ın Eco göstergesi, temel ekranı ve yakıt ekonomisi ekranı, yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olması için tasarlanmış görsel bilgiler sunuyor. Ekranda ayrıca AWD ve VDC çalışma durumları da gösteriliyor. Dış ortam hava sıcaklığı bilgileri ve diğer tüm detaylar sürücünün olası yol koşullarını bilmesine yardımcı oluyor ve güvenlik sunuyor.

Gelişmiş bilgi ve eğlence sistemi ile konforlu yolculuk

Kullanıcılara uygun fiyata üst düzey eğlence ve kullanım rahatlığı sunan multimedya sistemi yeniden tasarlandı ayrıca trafik bilgilendirme ve ses tanıma fonksiyonları da geliştirildi. Gelişmiş bilgi ve eğlence sisteminde ise 1 CD, AM/FM, Bluetooth® ve USB ses sistemi bulunuyor. Yüksek kaliteli ses sistemi olan harman kodlu ses sistemi Forester’da ilk kez kullanılıyor.
FARKLI RUHLARA SAHİP BOXER MOTORLAR

Tasarruf ve performansı bir arada sunan yeni Boxer motor

Yeni nesil motorların çevre duyarlılığını artırmak için Subaru’nun geleceğe yönelik motor stratejisinin başlangıç aşamasında geliştirilen bu motor, çevre dostu özelliklerle donatılmış mükemmel sürüş performansı sunuyor. Subaru geleneğinden gelen karşılıklı yatay konumda yerleştirilmiş 4 silindirli benzinli motor çevre dostu özelliklere sahip. Motor tüm vites aralıklarında yumuşak bir hızlanma performansı sunuyor. Bu özellik yeni nesil motorların taleplerini karşılamak üzere Subaru mühendisleri tarafından geliştirildi.

Yeni tasarım, karşılıklı yatay düzeneğin hafiflik, kompakt yapı, alçak ağırlık merkezi ve üstün titreşim dengesi gibi mevcut avantajlarından taviz vermeden sergilediği performansı yeni bir boyuta taşıyor. Yeni geliştirilen motor; Düşük Yakıt Tüketimi (Ortalama %11daha az tüketim) ve Euro 5 standartlarına uyumlu egzoz emisyonu değerlerine sahip.

Yepyeni 2.0 litrelik Direk Enjeksiyonlu (DIT)Turboşarjlı Boxer motor

Yeni Forester’da sportif sürüşlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan direkt enjeksiyonlu ve turboşarjlı tamamen yeni bir motor da kullanıma sunuluyor. Subaru’ya ait direkt enjeksiyonlu turbo motor teknolojisinin kullanıldığı yeni Forester’da yakıt silindirlere doğrudan püskürtülerek, yanma verimliliğine ulaşılıyor ve bunun sonucunda yüksek bir motor ve yakıt verimliliği elde ediliyor.

Düşük motor hızlarında üstün bir tepkiye sahip olan ve yeni geliştirilen twin-scroll turboşarj sayesinde düşük devirlerde yüksek tork elde edilerek başarılı değerlere imza atılıyor. Yeni Forester’da çevre dostu yüksek güç çıkışı elde etmek için 86.0 x 86.0mm silindir çapı ve stork’u tercih ediliyor. Yüksek güç çıkışı ve tork performansı değerlerini elde etmek amacıyla yüksek bir sıkıştırma oranı ve çift sarmal turbo konfigürasyonu kullanılıyor. Oldukça yüksek tepkiye sahip çift sarmallı tuboşarj, düşük motor aralığından başlayarak güçlü bir tork çıkışı sağlıyor. Turboşarj motorun hemen altına yerleştirilmesi; daha düşük emisyon (katalizör ısıtma performansı) ve gaz pedalına basıldığında daha iyi tepki verilmesini sağlıyor. Ara soğutucuya dışarıdan hava girişi, ön ızgarada bulunan iç kanal tipi şeklinde değiştirildi. Bu sayede araca hem daha aerodinamik bir görünüm sağlanıyor hem de ön görüş alanı artırılmış oluyor. Turbo motorlu modeller, yüksek torka uygun Lineartronic şanzıman ile birlikte sunuluyor.

Yüksek torka uygun Lineartronic şanzıman sayesinde sarsılma gürültüsü azalıyor. SI-Drive Modu, DIT motorlarına özel bir kontrol sistemine sahip. S modu doğrudan hızlanma hissi sağlayan sportif ayarla birlikte sekiz adımlı vites değişimi bulunuyor. SI-DRIVE, sürücülerin DIT motorunun sportif güç performansından daha fazla faydalanmalarını sağlamak için özel bir kontrol sistemine sahip. D aralığında S Modu sekiz adımlı vites geçişi sunuyor. Akıllı Mod ve S Modu ise sürekli değişken vites geçişine olanak tanıyor. Her mod; yakıt verimliliği, sürdürülebilirlik ve sürüş keyfi açısından eşsiz fayda sunacak şekilde tasarlandı.

Yeni Lineartronic şanzıman ile sürüş tarzını kendine göre ayarlama kolaylığı

Yeni Forester’da hem keyifli bir sürüş sunmak hem de yakıt tasarrufu sağlamak için çoklu sürüş moduna sahip özel bir şanzıman kullanılıyor. “Akıllı” ve “Spor” moduna sahip olan araçta sürücü yol şartlarına göre herhangi bir modu kolayca kullanabiliyor. Direksiyon üzerine yerleştiren SI-DRIVE düğmesi ile sürücü 8 ileri vites değişimi yapabiliyor. CVT’nin sarsıntısız vites geçişine ek olarak, sürücü adeta düz vites araçlarda oldu gibi doğrudan bu modu seçerek daha sportif bir sürüş keyfi yaşayabiliyor. Motorun gücünü ortaya çıkaran yeni Lineartronic şanzıman motor hızı aralıklarında heyecan verici bir hızlanma sağlarken, bir yandan da yakıt ekonomisini artırıyor.

Yeni Forester’ın Güç Aktarma Organları: Simetrik AWD, X-Mode ve SI-DRIVE

Subaru’nun ünlü simetrik AWD aktarma organı, aracın performasını daha da artırmak için daha geliştirildi. X-Mode adı verile yeni kontrol ayarı, kötü yol koşullarında bile sağlam bir arazi performansı sağlıyor. X-Mode sürücüye tüm yol koşullarında güven sağlayarak Forester’ın sürüş keyfini artırıyor.

Sürüş güvenliğini artıran yeni nesil Aktif Tork Dağılımlı AWD
Subaru’nun orijinal Aktif Tork Dağılımlı AWD sistemine yeni bir kontrol ayarı eklenerek AWD aktarma organı daha pratik hale getirildi. Aktif Tork Dağılımlı AWD, olağanüstü bir yol performansı ve denge elde etmek için, yol yüzeyine veya sürüş koşullarına göre ön ve arka lastiklere sürekli olarak optimum tork dağılımı sağlıyor. Bu geliştirmeler; virajlara girerken ilk direksiyon tepkisini iyileştirerek ve “zorlu virajda frenleme fenomenini” (*1) daha etkili bir şekilde kısıtlayarak eski nesillere nazaran daha fazla kontrol sağlıyor. Sistem ayrıca, kaygan yol yüzeylerinde durağan konumdan kalkışta tekerlek patinajını azaltarak ve AWD aktarma organının performansını maksimuma çıkararak sürücü güvenini artırıyor. (*1: Bir dönüş esnasında, ön ve arka tekerleklerin değişken hızı aşılmadığında ortaya çıkan araç hareketine karşı dirençtir.) Sistem, sürüş ve yol koşullarını tespit etmek için VDC kontrol ünitesinden gelen bilgileri kullanarak daha ince ayarlı ve tepkili bir kontrol sağlıyor. Simetrik AWD sisteminin kontrol ve çekiş performansı daha da geliştirildi.

Tüm yol koşullarında rahat kullanım olanağı sağlayan X-MODE özelliği
Forester’ın şasi ve gövdedeki rijitliği artırılarak yoldan kaynaklanan tüm sarsıntılar absorbe ediliyor. Gövdenin yanlara hareketi minimuma indirilirken, aynı zamanda çevik araç kontrolü ve gürültüsüz sarsıntısız sürüş konforu sağlanıyor. Aracın şasisi turboşarjlı model için özel olarak ayarlandı. Yüksek hızlarda daha iyi denge sağlamak amacıyla süspansiyon rijitliği sağlamlaştırılan modelde şerit değişimlerinde ve virajlarda üstün denge sağlanıyor. X-MODE sistemi ile her türlü yol koşulunda kontrollü sürüş sağlanıyor. Yeni Subaru Forester’ın 4×4 mekanizması, her yol koşulunda üstün sürüş performans sağlaması için yeni bir X-MODE sistemine sahip. Yeni bir AWD kontrol sistemi olan “X-MODE” tümsekli ve kaygan yol koşullarında aracın dengede kalmasını sağlıyor. X-MODE düğmesine basarak sistem kolaylıkla aktif hale getiriliyor.

Verimli ve güvenli sürüş için ön konsolda çok fonksiyonlu ekran yer alıyor. Aracın yokuşta kalkış yardımı fonksiyonu da bulunuyor. Bu sistem sayesinde araç dik bir yokuşta dursa bile sürücü kolaylıkla aracı çalıştırabiliyor.

Aşağı Eğimli Arazi Kontrolü sağlayan sistemle maksimum kontrol
X-Mode aktif konumda sürüş yaparken, aşağı eğimli yerlerde veya diğer durumlarda araç hızının artmasının muhtemel olduğu durumlarda “Aşağı Eğimli Arazi Kontrolü” otomatik olarak devreye giriyor. X- Mode aktif hale getirildiğinde, araç hızını sabit tutuyor. Sistem tüm Forester modellerinde standart olarak bulunuyor.

Aşağı Eğimli Arazi Kontrolü 20km/s’den yüksek hızlarda aktif olmuyor. Sadece düşük hızlarda, sürücünün fren veya gaz pedalını son kullanımından sonra ulaşılan hızı sabit konumda tutabiliyor.

Sürüş tarzını kendine göre ayarlama kolaylığı sağlayan SI-DRIVE
Farklı yol koşullarında sürüş keyfi ve yakıt ekonomisi sunan SI-DRIVE ve direksiyondan kumandalı vites tüm Forester versiyonlarında standart olarak yer alıyor.

SI-DRIVE özelliği, mevcut koşullara uygun olarak sürücüye iki moddan birini seçme imkanı tanıyor bu modlar, motor performansını maksimuma çıkaran sportif S Mode (S Modu) ve yumuşak, kullanımı kolay tork özelliği ve olağanüstü bir yakıt verimliliği sağlayan Intelligent Mode’dur (Akıllı Mod). Sürüş esnasında kolay kullanım için düğme direksiyon üzerine yer alıyor. Yeni direksiyondan kumandalı vites ise Lineartronic şanzımanın tepkili vites değişimi özelliğinden en çok faydalanılan mod olan düz vites modunda kullanılabiliyor. Direksiyondan kumandalı vites, aktif olarak vites kullanımını gerektiren düz şanzımanlı bir aracın verdiği sürüş keyfini sağlıyor. Direksiyondan kumandalı viteste kullanılan düşük viskoziteli dişli yağı, düşük sıcaklıklarda kullanımı geliştiriyor.

Aktif Pasif Güvenlik sistemi Yeni Forester’da daha da geliştirildi

Forester’ın dünyanın bir numaralı üstün güvenlik özellikleri 4. Nesil Forester’da daha da geliştirildi. Simetrik AWD sistemi üzerinde daha fazla gövde sağlamlığı sunan model, çevre ve güvenlik performansı ile birlikte, temel araç işlevlerini ve performanslarını önemli ölçüde artırdı. Aktif ve pasif güvenlik özellikleri ile yeni Forester, 2012 ENCAP genel güvenlik performansı değerlendirmesinde en yüksek puanı aldı.

Geliştirilen VDC sistemi

Tüm modellerde standart olarak VDC sistemi bulunuyor. Sürüş esnasında yana kayma veya buna benzer bir araç dengesizliği söz konusu olduğunda VDC sistemi, her bir tekerleğe uygulanan fren kuvvetini, motor gücünü ve AWD tork dağılımını (Lineartronic modellerde) kontrol ederek sürücüye yardımcı oluyor. VDC sistemine, fren kontrolü müdahale zamanlaması için yeni bir kontrol ayarı kazandırılarak çift şerit değiştirme veya slalom manevraları esnasında tehlikeleri önleme performansı da artırıldı.

Çift şerit değiştirme esnasında VDC kontrolü

Çift şerit değiştirme esnasında VDC kontrolü sistemi, aracın kullanım hızına ve ilk direksiyon hareketi açısına denk gelen açısal hızdan kaynaklanan sapma oranını tahmin ederek, fren kontrolünü uygulamaya başlıyor. Fren kontrolü hızlı bir şekilde uygulandığı için, sapma oranı çok yüksek olmadan önce aracın hareketi kontrol altına alınıyor.

Yokuşta Kalkış Desteği fonksiyonu

“Yokuşta Kalkış Desteği” fonksiyonu, yokuşta kalkış esnasında fren pedalı serbest bırakıldıktan sonra kısa süreliğine aracı frenli halde tutarak aracın geriye kaymasını önler. Yeni Forester’da sürücünün komutlarına göre arzu edildiğinde çabucak durmayı sağlamak için fren sertliği ve tepkisi de geliştirildi. Tüm sistem parçaları optimize edilerek tepki artırılarak acil durumlarda olağanüstü bir frenleme performansı sağlandı. Frenlemenin doğrusallığını artırmak amacıyla fren hortumları kısaltılarak az genleşen hortum kullanıldı. Geliştirilmiş fren destek sistemi ve fren etkinleştirme ayarı sayesinde sürüş güvenliği daha da artırıldı. DIT motora sahip modeller dört tekerlek üzerinde de özel soğutmalı fren disklerine sahip. Geniş boyutlu 17 inçlik (ön) ve 16 inçlik (arka) frenler, DIT motorunun yol performansına uygun bir frenleme performansı sağlıyor.

Fren desteği sistemi
Fren desteği kontrolü VDC sistemi tarafından sağlanıyor. Subaru’nun tüm modellerinde standart olarak bulunan Araç Dinamiği Kontrolü (VDC) sistemi simetrik AWD ile sağlanan üstün sürüş dengesine katkıda bulunuyor.

Fren destek sisteminin eski versiyonları, fren desteğinin gerekli olup olmadığını belirlemek için fren pedalına uygulanan kuvveti dikkate alıyordu. Son versiyon ise bu belirlemeyi yapmak için frene basılma hızı kullanılıyor. Bu geliştirme, acil durumlarda frenleme esnasında veya sürücünün frene yeteri kadar basamadığı diğer durumlarda destek sağlayarak güvenliği artırıyor.

Fren etkinleştirme kontrolü
Yeni Forester’da sürücü hem fren hem de gaz pedalına aynı anda bastığında fren kullanımına öncelik veren bir fren etkinleştirme kontrolü geliştirildi.

Forester’a özgü güvenlik kalkanı

Yeni Forester’ın çarpışma güvenlik performansı artırıldı. Yeni halka şekli ile güçlendirilmiş gövde yapısı sayesinde kuvvetli çarpışmalarda bile maksimum güvenlik sağlanıyor. Hafif ve yüksek dayanımlı gövde yapısına sahip araçta yüksek dayanımlı çelik levha kullanıldı.

Böylelikle gövde sağlamlığı ve dayanımı artırılarak ağırlık düşük tutuldu. Önden çarpışmalarda sönümlenen enerji miktarını artırmak amacıyla tepki kuvveti destek yapısı kuvvetlendirildi ve tampon kirişi yeniden tasarlandı.

Yan eşik desteklerinde ve yolcuları koruyan kabinin ana gövdesinde bulunan ön direk desteklerinde ultra-yüksek dayanımlı çelik levhalar kullanıldı. Bu yapı, yandan çarpışmalarda kabin deformasyonunu minimuma indiriyor. Ön direk desteklerinde ve orta direk desteklerinde ultra-yüksek dayanımlı çelik levhaların kullanılması ile tavanın ezilmeye karşı direncini artırılarak kabin güvenliği geliştirildi.

Yaya ve yolcu korumasında maksimum güvenlik

Darbe sönümlemesini geliştirmek amacıyla hem motor bölmesi yerleşimi optimize edildi hem de ön bölme yapısı yeniden tasarlandı. Ayrıca motor bölmesine, çarpışma esnasında baş bölgesine alınacak darbelerin şiddetini azaltmak için darbe sönümleyici izolasyon maddesi de eklendi. Olası bir çarpışma esnasında yayaların başlarına alacakları darbelerin şiddetini azaltmak için ön ızgara ve ön bölme yapıları özel olarak tasarlandı. Mevcut modellerin ön koltuk emniyet kemerlerine ek olarak, arka koltuklara emniyet kemeri gerdiricileri ilave edildi. Ayrıca optimize edilen sensör düzeni, ilk darbe anından itibaren dengeli bir algılama sağlıyor. Hava yastığının yolcu üzerinde uyguladığı kuvveti azaltmak amacıyla hava yastığı şekli de yeni Forester’da optimize edildi. Modelde daha aktif ve kompakt bir tasarım ortaya çıkartmak için hava yastığı yapısı uygun hale getirildi. Yaygın olarak kullanılan yolcunun sadece üst gövdesini koruyan yan hava yastıkları yerine bel seviyesine kadar olan kısmı koruyabilen büyük boyutlu bir hava yastığı tipi kullanıldı. Yeni Forester’da omurganın şiddetli sarsılmasını azaltan konforlu koltuklar kullanıldı.

Yeni nesil çevre dostu uygulamalar

Yeni Forester’da çevre dostluğunu artırmaya yönelik ileri düzey özellikler kullanılıyor. Subaru’ya özgü FB20 motor olağanüstü yakıt ekonomisi sağlıyor. Ayrıca, motordan güç aktarma organına kadar birçok parçada kapsamlı bir sürtünme azalması sağlanıyor.

Aerodinamik performansı artırmak için sürtünme katsayısı 0.33’e indirilerek yakıt ekonomisi ve yol performansı artırıldı. Otomatik Çalıştırma/Durdurma (Start/Stop) sistemi sayesinde araç kırmızı ışıkta veya yoğun trafikte rölantiye alındığında otomatik olarak motoru durdurarak yakıt tüketimini azaltılıyor. Bu sistemle sürüşün ritmini bozmadan yumuşak ve doğal bir şekilde motoru durdurmak ve yeniden çalıştırmak için Subaru’nun “fikir değişikliği” kontrol fonksiyonunu kullanarak stressiz bir yol performansı sağlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz