Bu kez karşımızda geçmişi ’60’lı yıllara kadar uzanan bir efsane bulunuyor. Sözünü ettiğimiz otomobil Toyota Corolla. 2013 yılı Temmuz ayına kadar dünya genelinde 40 milyondan fazla satılan Corolla tam bir satış rekortmeni.
Geçtiğimiz aylarda 11. Jenerasyonu ile huzurlarımıza çıkan Toyota Corolla’nın, 1.4 litre dizel motor ve otomatikleştirilmiş şanzıman birlikteliğine sahip versiyonunu test ediyoruz.
Yeni Corolla, çekici hatlara sahip bir otomobil. Aracın ön bölümü daha önce test ettiğimiz Toyota Auris’te olduğu gibi ‘keskin bakış’ felsefesine uygun geliştirilmiş. Bu anlayışın izlerini farlarda ve radyatör ızgarasında görmek mümkün.
Diğer tasarım felsefesi ‘öncelikli tasarım’ ismini taşıyor ve ön ızgaranın alt kısmında doruğa ulaşıyor. Yandan incelendiğinde kaslı hatlar hemen dikkat çekiyor. Ayrıca lastik ve tamponlar arası mesafe azaltılarak uzun dingil mesafesi ortaya çıkarılmış.
Arka kısımda şık stop grubu dikkat çekerken, krom detaylarla bu bölüm vurgulanmış. Bagaj kapağı büyük tasarlanarak yükleme yapma kolaylaştırılmış.
Toyota Corolla, 4.620 mm uzunluğa, 1.775 mm genişliğe, 1.465 mm yüksekliğe ve 2.700 mm dingil mesafesine sahip. Bu ölçülere bakınca, yeni modelin eskisine göre büyüdüğünü görüyoruz.
Bu büyüme iç mekanda da hissediliyor. Arka diz mesafesi eski modele göre 92 mm artarak 706 mm’ye ulaşmış. Bu rakam kompakt sedanlar arasında en iyi değer olarak öne çıkıyor. Otomobilin bagaj hacmiyse 452 litre.
İç mekana göz attığımızda ön konsolun Auris ile birebir aynı olduğunu söyleyebiliriz. Malzeme kalitesi rekabetçi olsa da tasarımın demode olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle orta konsolun sağ üst köşesindeki dijital saat, zaman makinesiyle geçmişten günümüze gelmiş gibi görünüyor.
Orta konsolda 6.1 inçlik bir ekran kullanılmış. Bu ekran üzerinden, müzik sistemini kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bu ekranın sadece en üst 2 donanımda sunulduğunu ve Navigasyon sistemi için de ekstra ücret ödenmesi gerektiğini hatırlatalım.
Yeni Toyota Corolla Türkiye’de 1.3 ve 1.6 litre benzinli, 1.4 litre dizel motor tipleri ile satılıyor. Testini gerçekleştirdiğimiz 1.4 litrelik dizel versiyon 3.800 devirde 90 beygir güç ve 1.800 ile 2.800 devir arasında 205 Nm tork üretiyor.
Aracın gücü ön tekerleklere 6 kademeli otomatikleştirilmiş bir robotize şanzımanla aktarılıyor. Fabrika verilerine göre aracın 0’dan saatte 100 km’ye çıkış süresi 14.7 saniye. Motor performanslı bir karaktere sahip değil. Şanzıman vites geçişlerinde kasılma yaşanmasına sebep oluyor. Fakat sürüşü çok bozmuyor.
Fabrika verilerine göre karma tüketim ortalaması 4.1 litre olan Corolla, ekonomi amaçlı üretilmiş bir model olduğunu gösteriyor. Bizim test ortalamamız ise 4.8 litre olarak gerçekleşti. 55 litrelik deposuyla 1000 km’yi aşan menzile ulaşmak zor değil.
Eski Corolla’nın yol tutuşu başarılı değildi. Ancak yeni modelde orta sertlikte bir süspansiyon kullanılarak bu sorun giderilmiş. Tabii segment lideri bir yol tutuşa sahip olduğunu düşünmeyin. Direksiyon sistemi Auris’te belirttiğimiz gibi Corolla’da da pratik ve rahat kullanılıyor. Konfor düzeyi ise yeterli.
Yeni Toyota Corolla başarılı bir otomobil olmuş. Bütünüyle değerlendirildiğinde sürücüsünü tatmin edecektir. Fakat araç yüksek bir fiyat etiketi taşıyor. Üstelik donanım listesinde de eksiklikler göze çarpıyor. Açılır cam tavanın hiçbir donanım seviyesinde olmamasını, LCD ekranın ve Bluetooth desteğinin 50 bin TL’ye yaklaşan fiyat etiketi taşıyan baz modelde bile bulunmuyor olmasını yadırgadık.
Bizce Toyota yetkilileri acilen iç mekân tasarımında, gittikleri geçmiş zamandan geri dönmeli ve artık B segment otomobillerde bile standart olan bazı donanımları Corolla’da da baz modelden itibaren sunmalılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz