Dacia markası Türkiye’de yükseliş trendini sürdürüyor. 2012 yılını 10. sırada tamamlayan Dacia, 2013 yılında toplam pazarda marka sıralamasında 7. sıraya yükseldi. Türkiye, uluslararası platformda da Dacia satışlarında en başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye dünya sıralamasında 4. sıraya yerleşti.
2010 yılında lansmanı gerçekleştirilen Dacia Duster üç yılda 450 binden fazla müşterinin gönlünü fethetti. Türkiye’de ise Duster müşterilerin en çok tercih ettiği dizel SUV modeli. Aynı zamanda 4×4 segmentinin de lideri.
Yeni Duster Türkiye’de 2 Aralık 2013 tarihinde 36.600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Dacia, Sandero ve Sandero Stepway’i yenileyip Lodgy ve Dokker modellerini pazara sunduktan sonra ürün gamını eksiksiz hale getiriyor ve Yeni Dacia Duster ile birlikte ürün gamı tamamen yenilendi.
Yeni Dacia Duster’ın ön yüzü, her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirildi. Yeniden tasarlanan ızgaranın artık yeni bir hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farları var. Aracın iç mekânı da yeni ön panel ile birlikte yeniden tasarlandı.
Yeni Dacia Duster’da daha fazla özellik bulunuyor: elektronik denge programı (ESP) ve dört hava yastığı, Eco mode, gündüz farları, vites değiştirme göstergesi standart olarak sunuluyor. Buna ek olarak Dacia MEDIA NAV, hız ayar ve sınırlayıcı ve arka park sensörleri de opsiyon olarak müşterinin beğenisine sunuluyor.

Makyajlı Dacia Duster’ın dış tasarım videosu için tıklayınız…

Ekstra çok yönlülük ve performans için genişletilmiş motor yelpazesi
Yeni Dacia Duster, 1.5 dCi motorun iki versiyonu ile sunuluyor: 90 bg ve 110 bg. Bunların her ikisi de daha düşük yakıt tüketimleri ile birlikte üstün sürüş özellikleri sağlıyor. Ayrıca, 1.6 16V 105 bg motorun benzinli ve LPG’li versiyonları da Türkiye pazarında satışa sunuluyor. Yeni Duster’da sunulan Eco mode sayesinde sürücülere yakıt tüketimlerini azaltmada yardımcı oluyor ve sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak CO2 emisyonları %10’a kadar azaltılabiliyor.
Yeni Dacia Duster akustik performans konusunda da iyileştirildi: araç içerisindeki gürültü seviyesi yarı yarıya azaltıldı.
Yeni Dacia Duster, Duster’ı tam bir başarı hikâyesine dönüştüren bütün iyi nitelikleri barındırmaya devam ediyor. Buna, kullanımındaki çok yönlülük, 4×2 versiyonunun her yol koşulundaki becerileri ve 4×4 versiyonunun off-road kabiliyetleri de dahil.
Yeni Dacia Duster, diğer tüm Dacia’lar gibi 3 yıl /100,000 km* garanti ile sunuluyor.

Makyajlı Dacia Duster iç mekan videosu için tıklayınız…

YENİ DACIA DUSTER. HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK DUSTER
Aracın ön tasarımı iki adet krom kaplı şerit ile yeniden tasarlanmış bir ızgara ile şekillendirildi. Söz konusu ızgaranın artık yeni, aşağıya yerleştirilmiş hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farları var.
Bütün bu yenilikler bir yandan aracın görüntüsünü ve sağlamlığını vurguluyor diğer yandan da sağlam maceracı özelliğini güçlendiriyor.
“DUSTER” yazılı tavan barları otomobilin SUV karakterini vurguluyor. Yepyeni 16 inçlik “Koyu Gri” alüminyum jantlar ve “Çamur ve Kar” lastikleri ise Yeni Dacia Duster’ı daha dinamik kılıyor.
Arkada ise, yeni aydınlatma grubu ön kısımdaki tasarım özelliklerini tamamlıyor; özellikle de krom kullanımı ile. Krom kaplı bir egzoz çıkış borusu ve 4×4 versiyonları için yeni “4WD” yazısı, araçtaki stil değişikliklerini tamamlıyor ve aracın kişiliğini güçlendiriyor.

Yeni Dacia Duster artık yepyeni bir gövde rengi ile sunuluyor: Gri Füme.

Yeni Dacia Duster’ın iç tasarımı dış görüntüsünün sunduğu vaatleri karşılayabilmesi açısından köklü biçimde yenilendi. Böylelikle, araç SUV segmentindeki sağlam yerini pekiştiriyor.
Yeni Duster’ın ön paneli tamamen yeniden tasarlandı. Yeni konsol, ön bölümün sunduğu sağlamlık duygusunu arttırıyor.
Yeni Dacia Duster’daki daha koyu kabin renkleri, otomobilin güçlü karakterini ve sağlam 4×4 özelliklerini ön plana çıkarıyor.
Aracın konfor düzeyi yeni tasarlanan koltuklarla artırılırken, arka koltuk sırasının sırtlığı daha da güçlendirildi.
Yeni Dacia Duster, deri de dahil olmak üzere üç yeni döşeme seçeneği ile sunuluyor.
Yeni Dacia Duster, hem iç mekandaki hem dış mekandaki yenilikleriyle 4×4 dünyasına ait olduğunu vurguluyor.
“Aracı, orijinal modelinin çekiciliği ve orantıları üzerine yeniden tasarladık. Izgara gibi kimliğe ait ayrıntılar modernize edildi. Bunun yanı sıra otomobilin 4×4 özelliklerini güçlendirdik ve beğenilen tüm özelliklerini koruduk. Yeni Duster, başlangıç DNA’sını sürdürürken daha da güçlü bir karaktere kavuştu.”
David Durand, Giriş Gamı Tasarım Direktörü

Yepyeni ekipmanlar ve iyileştirilmiş özellikler; üstelik hepsi Dacia fiyatlarıyla

Multimedya, Yeni Dacia Duster’da iki seçenek halinde sunuluyor.

– Dacia MEDIA NAV kullanımı son derece kolay bir navigasyon ve multimedya sistemi (opsiyonel). 7 inçlik (18 cm) büyük ekranda, menüdeki fonksiyonlar arasında geçişler yapılabilmesi için kullanımı kolay bir başlangıç sayfası bulunuyor: Radyo, ortam, telefon, harita, navigasyon ve ayarlar. Dacia MEDIA NAV’a Bluetooth® bağlantısı ve 2D ve 3D (Kuş bakışı) görüntülü navigsyon da dahil. Telefon ve MP3 çalar gibi kişisel ekipmanların rahat bir biçimde bağlanabilmesi için ön panelde USB ve jak bağlantı noktaları bulunuyor.

– Yeni Radyo CD, en temel multimedya sistemi olup, radyo, MP3-uyumlu CD çalar, Bluetooth bağlantısı ve entegre jak ve USB soketleri içeren sade ve etkili bir teknolojidir.

Dacia Media Nav Yeni Radyo CD
Yeni kullanışlı donanımlar
Yeni Dacia Duster, müşteri beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilmek için yeni donanımlar sunuyor.

– Hız sabitleyici ve sınırlayıcı (opsiyonel) kontrolleri orta konsolda (sistem aktivasyonu) ve direksiyon simidinde (hız ayarı) yer alıyor.

– Arka park sensörü (opsiyonel), geri viteste ilerlerken arkada bulunan engeller konusunda sürücüyü uyaran bir dizi sensörden oluşuyor.

– Elektrikli cam kumandaları kapılarda yer alıyor (ön ve arka). Sürücü tarafındaki kumanda ise tek dokunuş fonksiyonu ile donatıldı (bazı versiyonlarda ).

Arka park sensörü kontrolü Kapılardaki cam kumandaları

Eski Dacia Duster’ın ototest.tv tarafından yapılan testini izlemek için tıklayınız…

Yeni Dacia Duster’da 475 litrelik bagaj hacmi ve daha geniş kabin alanı sunuluyor. Bu yeni model arka koltuk sırası öne katlandığında sunduğu 3.3 litrelik ekstra bagaj alanı sayesinde 2.70 metre uzunluğa kadar eşyaları taşıyabiliyor.
Çıkarılabilir bagaj rafı ise bagajda yer alan eşyalara kolaylıkla erişilmesine ve bagajın daha rahat yerleştirilmesine imkan tanıyor.

Yeni aktif güvenlik ekipmanları…
Elektronik Denge Programı (ESP) Yeni Dacia Duster’da standart olarak yer alıyor. Söz konusu sistem en zorlu koşullarda dahi engellerden kaçarken, virajlarda yol tutuşu kaybedilirken ve kaygan yüzeylerde seyrederken otomobili rotasında tutmaya yardımcı oluyor.
Standart olarak sunulan Acil Fren Destek Sistemi (AFU) de ABS’yi tamamlıyor.

…ve pasif güvenlik ekipmanları
Yeni Dacia Duster’da, tüm yolculara kusursuz güvenlik sunması bakımından tüm versiyonlarda standart olarak sürücü ve ön yolcu hava yastıkları ile birlikte yan ve göğüs hava yastıkları bulunuyor.
Emniyet kemerini takmayı unutan sürücüler ve ön yolcu görsel ve sesli bir sinyal ile uyarılıyor.
Arka koltuklar, bebek ve çocuk koltuklarının basitçe ve emniyetli biçimde takılabilmesi için Isofix bağlantı noktaları ile donatıldı.

Ekonomik ve performanslı zengin motor yelpazesi
105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v benzinli motor
105 bg güç üreten 1.6-litrelik 16v benzinli motor, gamın en uygun fiyatlı motoru olup, Yeni Dacia Duster’ın Ambiance 4×2 versiyonunda sunuluyor.
105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v benzinli motorun karma parkurdaki yakıt tüketimi 7.1 l / 100 km düzeyinde. Motorun CO2 emisyonu ise 165 g/km.

105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v LPG motor
Orijinal fabrika çıkışlı LPG versiyonu bulunan tek marka olan Dacia, dizele ekonomik bir alternatif olması bakımından LPG seçeneğini sunmaya devam ediyor. 1.6 16v 105 bg motor bu nedenle çift yakıtlı versiyon halinde sunuluyor. Bu şekilde kullanım maliyetleri ve CO2 emisyonları azaltılmış oluyor.
105 bg 1.6 16v çift yakıtlı motorun karma parkurdaki yakıt tüketimi benzinde 7.2 l / 100 km ve LPG’de 9.0 l / 100 km. Motorun CO2 emisyonları ise sırasıyla 167 g/km ve 145 g / km.
LPG’li bütün Dacia araçlarda olduğu gibi Yeni Duster’da da sürücü arzu ettiği yakıt tipini seçebiliyor (benzin veya LPG). Yakıt seçimi son derece zahmetsizce gerçekleştirilebiliyor. Pompa fiyatı litre başına 2,8 TL civarında olan otogaz, çok ekonomik bir seçenek olabiliyor.
Söz konusu motor Yeni Dacia Duster’ın 4×2 versiyonunda bulunuyor ve beş vitesli düz vites kutusu ile birlikte sunuluyor.

Yüksek performanslı dizel: 1.5dCi
Yeni Dacia Duster, 90 veya 110 bg’lik iki 1.5 dCi versiyonu ile sunuluyor.
Renault’nun en çok tercih edilen 1.5 dCi motoru güvenilirliği ve performansı sayesinde tüketicinin beğenisini topluyor. Bu motor, son derece verimli altı ileri vites kutusu sayesinde üstün sürüş özellikleri ve hızlanma sunuyor.
1.5 dCi 90 bg motoru 4×2 versiyonda yer alıyor ve karma parkurdaki yakıt tüketimi 4.7 l / 100 km olup, CO2 emisyonu 123g / km düzeyinde.
1.5 dCi 110 bg motorun karma parkurdaki CO2 emisyonları 4×2 versiyonunda 127g / km iken, 4×4 versiyonunda 135g / km seviyesinde. Yakıt tüketimleri ise sırasıyla 4.8l / 100 km ve 5.2l / 100 km.

Yeni Dacia Duster’ın off-road özellikleri kısa kademeli birinci vites imkanı sunan altı vitesli düz şanzıman ile daha da iyileştirildi:
Engebeli arazilerde düşük hızlarda bile sarsıntısız tepki
Dik eğimlerde güçlü çekiş
Yokuş aşağı inişlerde etkin tutunma

Eco Mode fonksiyonu ve Vites Değiştirme Göstergesi ile azaltılmış yakıt tüketimi
Eco Mode sürücülere yakıt tüketimlerini azaltmada yardımcı oluyor. Sistem devreye sokulduğunda belirli sürüş ayarlarına kilitleniyor ve motor performansı ile hem sürücülerin hem de yolcuların konfor düzeylerini göz önünde bulundurarak iç mekan sıcaklık düzeyini sınırlıyor.
Eco Mode sayesinde sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak CO2 emisyonları %10’a kadar azaltılabiliyor.

Vites Değiştirme Göstergesi sürücüyü vites değiştirmek için en uygun an konusunda bilgilendiriyor ve böylece yakıt tüketimini azaltıyor.

Akustik konfordaki iyileştirmeler
Yeni Dacia Duster’da araç içerisindeki gürültü seviyesi yarı yarıya azaltıldı.
Akustik konfordaki bu ciddi iyileştirme üç kaynaktan gelen gürültülerin azaltılmasıyla elde edildi:
yol gürültüsü;
motor gürültüsü;
rüzgar gürültüsü.

Altı vitesli mekanik vites kutusu ile donatılmış olan motorlar yüksek hızlarda da iyileştirilmiş akustik özelliklerden istifade ediyor. Yeni Dacia Duster’ın 130 km/s’deki gürültü seviyesi önceki versiyonda 90 km/s’de oluşan gürültü ile kıyaslanabilir.

DACIA’NIN TEMEL DEĞERLERİNE SAHİP: CÖMERTLİK, GÜVENİLİRLİK VE AKILLI ALIŞVERİŞİ TERCİH EDEN MÜŞTERİLER İÇİN YALINLIK
Dacia, otomobil ile yeni bir ilişki kurdu ve var olan düzeni temelden sarstı. Parasının değerini bilen müşteriler artık yepyeni bir otomobil sahibi olabiliyorlar.
Dacia sahipleri, Dacia otomobillerinin meşhur güvenilirliği ve kolay bakım özellikleri sayesinde gönül rahatlığı içinde.
Meşhur güvenilirlik
Renault Grubu’nun yüksek standartları ve uzmanlığı
Dacia, kalite açısından Renault Grubu’nun uzmanlığından istifade ederken, Renault-Nissan Ortaklığı’nın detaylı süreçlerinden ve standartlarından da faydalanıyor.
Yeni Dacia Duster Romanya’daki Pitesti tesisinde üretiliyor.
Grubun diğer tüm üretim tesisleri gibi Pitesti fabrikası da kaliteli üretim ve sıkı üretim standartlarının uygulanmasını gerektiren Renault Üretim anlayışını uyguluyor.
Yeni Duster, Renault-Nissan motorlarının güvenilirliğinden faydalanıyor. Bunlar arasında 2012’de bir milyondan fazla satış gerçekleştiren 1.5 dCi de var. Yeni Dacia Duster aynı zamanda 4×4 araçlar konusunda Nissan deneyiminden istifade ediyor. Özellikle de aktarma kutusu ve diferansiyel kilitli arka aks konusunda.

Güvenilir araçlar
Tıpkı Renault araçları gibi Dacia otomobilleri de en zorlu koşullarda testlerden geçiriliyor. Klasik dayanıklılık testlerine ek olarak, tüm yeni Dacia araçlar uzun ömürlü güvenilirlik sunabilmeleri amacıyla en zorlu yol koşullarında kapsamlı testlerden geçiriliyor.
Birinci nesil Duster’da uygulanan 4 milyon kilometrelik testlere ilave olarak Yeni Dacia Duster 1.600.000 km daha fazla yol kat etti. Ayrıca motor ayarları da farklı hava koşullarında en uygun tepkiyi vermesi bakımından yüksek irtifa testlerine tabi tutuldu.
Bütün Duster sistemleri gerçek hayat kullanımında üç seneye denk gelecek simülasyonlara maruz bırakıldı: bunlar arasında sürekli tekrarlanan kapı ve cam açma/kapama hareketleri, koltuk ve ayna ayarları, kornanın çalışması, vb. mevcut.
Fransız tüketici koruma dergisi “Que Choisir” tarafından Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika ve İtalya’da 29bin müşteri ile gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Dacia 2012’nin en güvenilir markası oldu.
Dacia markası, 2011, 2012 ve 2013’te Duster modelleri de dahil olmak üzere (kompakt SUV kategorisi) son dört yıllık süreçte çeşitli modelleri için Wertmeister ödülünü kazandı. Alman dergisi Autobild tarafından dağıtılan bu ödül en iyi kullanım değeri sunan araçlara veriliyor.

Gönül rahatlığı
3 yıl/100.000 km üretici garantisi Dacia’nın tüm modelleri için geçerli. Bu garantiye şebeke dahilinde herhangi bir Yetkili Servisteki işlemler ve orijinal yedek parçalar kullanılarak yapılan kaliteli onarımlar da dahil.
Dacia, daha da fazla gönül rahatlığı yaşatmak için müşterilerine garanti uzatma sözleşmeleri de sunuyor.

Dacia, düşük kullanım maliyeti konusunda 2013’ün ilk ödülünü kazandı
2013’de TNS Sofres tarafından 3bin 100 müşteri ile yürütülen Car360° araştırmasında düşük kullanım maliyeti konusunda Dacia en üst sırada yer aldı. Bu da Dacia’nın, müşterilerine en iyiyi sunma çabasını bir kez daha vurgulamış oldu:

• düşük yakıt tüketimine sahip modern motorlar
• son derece rekabetçi satış sonrası koşulları (hem yedek parça hem de onarım için)
• iyi ikinci el değeri
• Önceki modellerle aynı fiyata sunulan tasarımı ve ekipmanları iyileştirilmiş araçlar.

BİR ARAÇ, BİR MARKA, İKİ BAŞARI HİKÂYESİ
Duster macerası
Dacia Duster, üç yılda 450bin adet satarak tam bir başarıya dönüştü. Duster, 2012 yılında Fransa’nın en çok satan otomobillerinden oldu. Duster, markanın imajını yükseltti ve yeni müşteriler kazanılmasına neden oldu.

Duster’ın başarısı sadece uygun fiyatından değil, üstün niteliklerinden de kaynaklanıyor.

Tüm bu niteliklerin ilki, 4×4 dünyasına atıfta bulunan tasarımıdır.
Duster aynı zamanda etkileyici bir off-road aracı. Trophée Andros (Fransa), Pikes Peak (ABD) ve Gazelles Rallisi (Fas) gibi üst düzey etkinliklerde elde ettiği başarılar bunu kanıtlıyor.
Duster günlük hayatta sunduğu pratiklik ile de ön plana çıkıyor. Aracın çok geniş bir kabini ve bagaj hacmi var.
Duster’ın kullanım masrafları da çok düşük; yakıt tüketim düzeyleri az olan Renault-Nissan İttifakı motorları (LPG modeli de dahil) ve düşük satış sonrası bakım maliyetleri de ön plana çıkıyor.
Dacia Duster’ın yeni versiyonu ile macera devam ediyor.

“Duster her şeyden önce herkesin beğenisini kazanan mükemmel bir tasarıma sahip. Günümüzde 450bin’den fazla müşteri Duster kullanıyor; bu, 3 yıl gibi çok kısa sürede elde edilen büyük bir başarıdır. Söz konusu müşterileri aracın stili, off-road becerileri ve eşsiz fiyatı cezbetti. Her zamankinden daha fazla Duster olan Yeni Duster, gerçek bir efsane olma yolunda ilerliyor.”
Renaud Pirel, Giriş gamı Pazarlama Direktörü

Yeni Dacia Duster Fiyat listesi
Ambiance 1.6 16V 105 bg – 4×2: 36.600 TL
Ambiance 1.6 16V 105 bg LPG – 4×2: 39.850 TL
Ambiance 1.5 dCi 90 bg – 4×2: 43.000 TL
Ambiance 1.5 dCi 110 bg – 4×4: 48.600 TL
Laureate 1.5 dCi 90 bg – 4×2: 47.500 TL
Laureate 1.5 dCi 110 bg – 4×2: 49.250 TL
Laureate 1.5 dCi 110 bg – 4×4: 53.550 TL

image027

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz