Sınırlı sayıda üretilecek olan Bentley’in yeni modeli “Birkin Mulsanne Limited Edition”, sadece Avrupa’da satışa sunulacak. Centilmen ve vizyoner ‘Bentley Boy’ lakaplı Tim Birkin’den esinlenilen yeni model eşsiz tasarım ayrıntılarına ve üç harika renk spesifikasyonuna sahip.
1920’lerde ve 1930’larda Avrupa genelinde birçok yere seyahat ederek yarışlara katılan, ‘Bentley Boy’ lakaplı efsanevi pilot Tim Birkin’den esinlenilen bu yeni model bir dizi eşsiz tasarım ayrıntısını bünyesinde topluyor ve en özgün haliyle İngiliz lüks otomobil konseptinde son noktayı temsil ediyor.
Sadece 22 otomobilden oluşacak sınırlı sayıda üretim üç renk spesifikasyonuyla piyasaya sürülecek: diri ve modern metalik beyaz (Ghost White), daha canlı bir dokunuş için mor (Damson) ve klasik iki tonlu Bentley boya tasarımına modern bir yorum kazandıran açık mavi (Fountain Blue) ile metalik koyu lacivert (Dark Sapphire) renginin sofistike bir kontrastı.
Numaralı kapı eşiği çıtaları, orijinal Mulsanne konsept otomobilin jantlarından esinlenilen eşsiz 21 inç jant tasarımı, koltuk başlıklarına nakışlı ve arka koltuk ahşap piknik masalarına yerleştirilmiş çarpıcı 3B ‘Flying B’ logosu; Birkin modellerinin ayırt edici özellikleri. Bunlara ilave olarak, her üç spesifikasyonda da her birisi el yapımı, ayrı ayrı numaralandırılarak otomobillerin içine yerleştirilen ve kişiselleştirilmiş birer bagaj seti de bulunuyor.
Sınırlı Sayıda üretilecek Birkin Limited Edition’da kullanılacak malzemeler, Mulsanne’nın çok geniş opsiyonlar listesinden seçilmiş olup, Mulliner Sürüş Spesifikasyonu ve Sürüş Dinamikleri Kontrol Sistemi üzerindeki eşsiz “Spor” ayarı sayesinde çok hoş bir otomobil deneyimi sağlıyor. Koltuk ve otomobil panellerine ince bir işçilikle eklenen baklava şeklindeki kapitone deseni, girintili deri tavan döşemesi ve iç metal aksamın “tırtıklı” ayrıntılarıyla tamamlanarak kabinde, modern ve dokunma hissi uyandıran bir son işçilik yaratıyor.
Arka koltuk multimedia donanımı, Birkin Mulsanne’ın geniş kabininin arkasında yolculuk edeceklere hareket halindeyken çalışabilecekleri ve rahat edebilecekleri lüks ve konforlu bir mekân sunuyor. Her bir otomobilin koltuk başlıklarının arkasında zarif bir şekilde yerleştirilmiş ikiz 8 inç LCD ekran, bir DVD oynatıcı, bir Wi-Fi erişim alanı, Naim for Bentley birinci sınıf ses sistemi ve el yapımı sağlam ahşap arka masalara entegre iPad’ler bulunuyor.
Sınırlı sayıda üretilecek bu Mulsanne’ın esin perisi olan Henry Ralph Stanley ‘Tim’ Birkin, hem bir yarış efsanesi hem de zamanının mütevazı bir stil ikonu olarak görülüyor ve centilmen İngiliz yarışçı imajını simgeliyordu.
Birkin Mulsanne spesifikasyonları, Birkin bugün olsa Bentley’i nasıl yapardı düşüncesinden doğdu. Zahmetsiz performansı ve lüks el-yapımı kabiniyle Bentley Mulsanne, bir otomobil duayeni olarak Birkin’in tercih ve niteliklerinin vücuda gelmiş hali. Eşsiz tasarım ayrıntıları ve mükemmel spesifkasyonlarıyla sınırlı sayıda üretilecek Birkin Mulsanne, Bentley’in en etkileyici vizyonerlerinden birine, otomotiv endüstrisinin bir saygı gösterisi.
Birkin’in ilk Bentley’ini alması iyi otomobile duyduğu sevgi nedeniyleydi, ancak Birkin daha sonra Bentley’in yol ve pistlerdeki çalışmalarına daha fazla dahil oldu ve sonunda 1928 yılında ‘Blower’ Bentley’in geliştirilmesinde kilit bir rol oynadı. Birkin, Bentley’in rekabet gücünü muhafaza edebilmesi için 4 ½ litrelik 130 HP’lik Bentley’in gücünü artırması gerektiğini gördü ve bu otomobile bir süpercharger takarak otomobilin gücünü 242 HP gibi etkileyici bir düzeye çıkarması için şirkete baskı yaptı.
Birkin, sonuçta şirketin sahibi Woolf Barnato ile şirkete finansman-desteği sağlayan Dorothy Paget’i LeMans’a, katılabilmek için gerekli 50 otomobil üretilmesi konusunda ikna etmeyi başardı. Birkin, belki de şimdi en çok bu otomobil – ve bu otomobili korkusuz sürüşü – ile hatırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz