Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen Yeni Fiat Doblo’nun dünya prömiyeri, 65. IAA Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen ve 2015 yılının ilk çeyreğinde Avrupa ile birlikte Türkiye’de satışa sunulacak olan Yeni Fiat Doblo,  65. IAA Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarı’nda ilk kez dünya kamuoyunun beğenisine sunuldu. İşlevselliği, taşıma kapasitesi, düşük yakıt tüketimi ve işletme maliyetleri bakımından sınıfında liderliğini daha da güçlendirecek olan Yeni Fiat Doblo, 2015 yılı ilk çeyreğinde Türkiye pazarındaki yerini alacak.

Yeni Fiat Doblo, konforu, küçük bir VAN’a eşdeğer boyutları ve bir üst segmentteki VAN modellerin taşıma kapasitesinin yanında, B segmentinin yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini bir araya getiriyor. Yeni Doblo bunun yanı sıra, sadece yük taşıyan küçük bir VAN olarak değil farklı işlere ve farklı donanımlara uyarlanabilen orijinal bir hafif ticari araç olarak, çok yönlülüğünü ve işlevselliğini kanıtlıyor. 2015 yılı ilk çeyreğinde Avrupa ve Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni Doblo, segmentinin en geniş model seçeneklerini sunuyor. Cargo, Combi, Trucks ve Flatbeds olmak üzere dört farklı gövde seçeneğiyle birlikte, iki ayrı yükseklik ve uzunluk versiyonu bulunan Doblo bu sayede, sayısız farklı kullanım ihtiyacına cevap veriyor.

[envira-gallery id=”7557″]

Yeni Fiat Doblo: Tamamen Yenilenen iç mekân ve dış görünüm

Bir önceki nesle göre daha modern bir görünüm kazanan Yeni Fiat Doblo’nun tamponları, inceltilmiş ve eğimli tavanla uyumlu, öncekilerden farklı kaputu ilk bakışta dikkat çekiyor. Yeni Fiat Doblo’nun kabin içindeki değişiklikleri de ayrıca öne çıkıyor. Yenilenen gösterge panelinin yanında gösterge paneli grafikleri, kaplamaları, direksiyon simidi ve kapı panelleri ile de Yeni Fiat Doblo farkını ortaya koyuyor.

Yeni Fiat Doblo’nun yolcu bölümünde dikkat çeken diğer özellikler arasında, elektrikli kapı camları, Bluetooth radyo ve USB girişi bulunan eğlence sistemi, 5 inç renkli dokunmatik ekranla entegre navigasyon sistemi ile dijital radyo playback’i (DAB) bulunan Uconnect sistemi yer alıyor.

Yeni Fiat Doblo’nun işlevselliği, düzgün formu, ergonomik kapı kolları ve aracın içine hem kolay hem de uygun erişim imkânı sunan 180° açılır arka kapılarla da ortaya çıkıyor. Maksimum 1 tona kadar yük taşıma ve 5 m3’lük yükleme hacmiyle Doblo, her türlü kullanım şekline uygun olduğunu gösteriyor. Yeni Fiat Doblo, performans seviyesi bakımından yükü ne kadar olursa olsun, tüm sürüş koşullarında üstün konfor ve yol tutuşu sunan bağımsız Bi-link arka süspansiyonlara sahip bulunuyor.

Bunun yanı sıra, Fiat Professional’ın takdir edilen özel “tek görev-tek motor” stratejisiyle uyumlu olarak, 1.4 TurboJet çift yakıtlı (benzin/metan) motoru sayesinde yüksek performans sağlıyor.1.3 litre ve 1.6 litre turbo benzinli motorlar için tork seviyesi arttırılan Yeni Fiat Doblo, düşük devirde daha yüksek tork (1.3 MJet motorda bu oran yaklaşık %40 arttırılmıştır) sunuyor ve sonucunda da daha fazla esneklik ve daha hızlı motor performansı sağlıyor. 90 beygir gücündeki 1.3 MultiJet II ve 105 beygir gücündeki 1.6 MultiJet II motorlar, “EcoJet” versiyonunda da mevcut ve Start&Stop sistemi kullanımı, düşük yuvarlanma dirençli lastikleri, düşük viskoziteli yağı, “akıllı” alternatörü, çeşitli yağ değişim pompaları ve aerodinamik paketi sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon düzeyi bakımından da önemli bir azalma sunuyor.

Yeni Fiat Doblo’da Traction+ sistemi de bulunuyor. Bu sistem ağırlık yüklemeden ve işletme maliyetlerini (4×4 sistemlerde olduğu gibi) arttırmadan daha zayıf yol tutuşlu yüzeylerde (karlı veya çamurlu gibi) bile daha fazla çekiş sağlıyor.

Kabindeki sesi ortalama 3dB azaltabilen yolcu bölümündeki ses yalıtım çözümleri sayesinde akustik performans seviyesi bakımından da geliştirilen Yeni Doblolar’da 6 adet turbo dizel ve 3 adet benzinli motor seçeneği bulunuyor.

Bu motorlar dizel versiyonlarda; 1.3 MultiJet II 75HP ve 90 HP 200 Nm 1.6 MultiJet II 100 HP ve 105 HP 290 Nm, otomatik şanzımana sahip 1.6 MultiJet II 90 HP 200 Nm ve MultiJet II 135 HP 320 Nm; benzinli motor seçeneklerinde ise 1.4 lt 95 HP 127 Nm, 1.4 TurboJet 120 HP 206 Nm ve 1.4 TurboJET 120 HP 206 Nm çift yakıtlı (benzin/metan) olarak sıralanıyor. Euro 5+ onaylı tüm bu dizel motorlar, güvenilirliği ve çevresel olarak sürdürülebilir olmalarının yanı sıra üstün sürüş konforu, yüksek performansı, sessiz çalışması, düşük işletme maliyetleri (tüketim ve bakım) ile öne çıkıyor. Benzinli motorlar ise halihazırdaki Euro6 emisyon sınırlamalarıyla uyumlu çalışıyor.

Fiat Doblo’nun üstün yol tutuşu, teknoloji harikası elektronik denge kontrol sistemlerinin standart olarak kullanımıyla garantileniyor. Bu sistemler arasında; elektronik fren gücü dağılımı EBD ile ABS, ASR (Kayma Önleyici Düzenleme) ile tamamlanan ESC, HBA (Hidrolik Fren Desteği) ve sürücüye yokuşta kalkış sırasında yardımcı olan Hillholder sistemleri bulunuyor. Sürücü ve yolcunun, baş ile göğsünü koruma amaçlı tasarlanan ön ve yan hava yastıklarıyla, lastik basıncı görüntüleme sistemi de güvenlik donanımlarını tamamlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz