Volvo Car Grubu’nun yeni motor ailesi VEA, (Volvo Engine Architecture – Volvo Motor Mimarisi) yeni nesil dizel motorlarda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olan dünyanın ilk i-ART teknolojisi ile yılsonunda satışa sunulacak.
Common rail motorlarda her yakıt enjektöründen basınç geri bildirimi alan sistem yerine geleneksel tek basınç sensörüne sahip i-ART teknolojisi, tüm silindirleri sürekli izlemeye olanak tanıdığı gibi her dört silindir için yanma başına yakıt püskürtülmesine de olanak tanıyor.
“Yakıt hattı basıncını olağanüstü yüksek 2500 Bar’a artıran i-ART teknolojisi, dizel devriminin ikinci önemli adımı olarak tarif edilebilir. Hatta Volvo’nun 1976 yılında katalitik konvertörler için sunduğu lambda sensörü icadıyla karşılaştırılabilecek bir atılım. Bu, Volvo için bir başka dünya ilki,” diyor Volvo Car Group Güç Üniteleri Mühendisliği Başkan Yardımcısı Derek Crabb ve ekliyor: “Yeni sistemde her enjektörün üstünde yer alan küçük bir işlemci, sürekli olarak püskürtme basıncını izliyor. Bu bilgileri kullanan i-ART sistemi, her yanma döngüsü sırasında ideal yakıt miktarının püskürtülmesi için kendini uyarlıyor.
Yüksek enjeksiyon basıncı ve i-ART teknolojisinin birleşimi; müşterilere, oldukça düşük emisyon, geliştirilmiş yakıt tüketimi ve yüksek performansın yanı sıra güçlü bir ses karakteri de sunuyor.
2013 sonbaharında tanıtılacak
Volvo Car Group, yeni Volvo Motor Mimarisi’ni (VEA) 2013 sonunda tanıtacak. Volvo ayrıca rafine bir sürüşe ve mükemmel yakıt ekonomisine katkıda bulunan yeni 8 ileri otomatik şanzımanı tanıtmaya da hazırlanıyor.
Dizeller için common rail ve benzinliler için direkt enjeksiyon, yeni nesil motor ailesinin tamamında standart olarak sunulacak.
Yeni motor ailesinin tamamında kullanılacak çeşitli seviyelerdeki turbolar da yakıt tasarruflu türevlerden yüksek güç ve tork üreten varyantlara kadar oldukça esnek bir yapı içeriyor.
Tüm müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bazı motorlarda elektrifikasyon teknolojisi ya da diğer öncü teknolojiler de kullanılacak.
“Yeni güç üniteleri, çeviklikleri, yumuşaklıkları ve isteklerinize çabuk cevap veren yapılarının yanında, 8 ileri otomatik şanzımanın kesintisiz karakteriyle birlikte sürüş keyfini artıracak,” diyor Derek Crabb.
V8’ler dinozor oluyor
“Tasarladığımız küçük hacimli, daha akıllı ve daha fazla güce sahip motorlar, V8’leri dinozorlara çevirecek. Dört silindirli motorlarımız, günümüzün altı silindirli motorlarından daha güçlü olmakla birlikte, mevcut dört silindirli motorlardan da daha az yakıt tüketimine olanak tanıyor. Bunun da üzerinde, elektrifikasyon teknolojisiyle donatılan dört silindirlilerimiz, V8’lerin güç seviyesine ulaşacak,” diyor Derek Crabb.

Yeni nesil motorlar, Volvo Car Group’un İsveç-Skövde’de bulunan yüksek teknolojili motor fabrikasında üretilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz